en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Krótko w Europie

Dodano: 24 listopada, 2015

Ruszył cykl „Europa w krótkim metrażu”.Pui-de-SomnWczoraj obejrzeliśmy filmy krótkometrażowe z Polski, powstałe przy wsparciu Studia Munka. W środę czeka nas przegląd najciekawszych krótkometrażówek z Hiszpanii. W kolejnych dniach zobaczymy produkcje z Belgii, Szwajcarii i Rumunii. Bądźcie czujni, może wśród twórców prezentujących swoje debiutanckie filmy krótkie znajdują się przyszli mistrzowie europejskiego kina.

Bogusław Żmudziński, dyrektor festiwalu Etiuda&Anima o filmach krótkometrażowych:

Niewielu widzów oglądających dzisiaj filmy na dużych, małych i całkiem niewielkich ekranach zdaje sobie sprawę, że historia filmu nie pokrywa się z historią fabularnego filmu pełnometrażowego i że jedynie filmy krótkometrażowe wypełniają ją od samego początku aż po dziś dzień. Oczywiście inna była ich funkcja, gdy w pierwszych dziesięcioleciach XX w. z filmowych składanek konstruowano program ówczesnych seansów filmowych, inna jest dzisiaj, gdy wyparte z kin w najlepszym wypadku wypełniają program tematycznych kanałów telewizyjnych, udostępniane są w Internecie lub – co przy ogromnej ilości festiwali filmowych, jakie organizuje się na świecie ma duże znaczenie – stanowią trzon programu imprez filmowych poświęconych (to bardzo nieprecyzyjne określenie) tzw. niefabularnym formom filmowym. ANÓMALOMimo dużych wysiłków ze strony znanych twórców, traktujących krótkometrażową formę filmową za równoprawną filmowi pełnometrażowemu, film krótki w karierze większości reżyserów stanowi co najwyżej etap przejściowy w drodze ku szczytowi realizatorskiej kariery: na początku jako etiuda kręcona w szkole filmowej, a potem jako profesjonalna wprawka do startu na gruncie pełnometrażowej twórczości filmowej. Nie przypadkiem słowa debiut używa się wyłącznie na określenie pierwszego filmu fabularnego i nie ma śladu tendencji, aby przesunąć jego zastosowanie do wcześniejszych etapów tworzenia.

Niezależnie od tego, jaki jest współczesny status filmów krótkometrażowych, filmy te powstają w wielu krajach i chociaż najczęściej stanowią przede wszystkim znaczący etap w rozwoju talentu młodych twórców, to miewają też całkowicie autonomiczną wartość.

Na tegorocznym festiwalu postanowiliśmy nakreślić panoramę filmową europejskiego krótkiego metrażu, obejmującą pięć wybranych kinematografii, o których wiemy, że do produkcji filmów krótkometrażowych przywiązuje się w nich znaczącą wagę.


Europa w krótkim metrażu:

  •  Hiszpania – 25 listopada (środa), godz. 20.00
  • Belgia – 26 listopada (czwartek), godz. 18.30
  • Szwajcaria – 26 listopada (czwartek), godz. 20.30
  • Rumunia – 27 listopada (piątek), godz. 21.00

 Małopolski Ogród Sztuki (mała sala)

tagi :   

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content