en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

|

Czy w czasie wojny milczą Muzy? - wojna w Ukrainie oczami dokumentalistów - panel dyskusyjny

Dodano: 06 listopada, 2023

Goście:

Tadeusz Chudy (reżyser, operator)
Alina Shapran (reżyserka, aktorka)
Maciej Zygmunt (fotograf, filmowiec)


Już pond 600 dni minęło od pełnoskalowej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. 

Od samego początku niewyobrażalną tragedię naszych sąsiadów dokumentują na miejscu przedstawiciele środowiska artystycznego. 


Mieszkanka Czernichowa i jej zbombardowany dom, zdj. Maciek Zygmunt

W trakcie panelu zaproszeni goście opowiedzą o swoich projektach filmowych oraz fotograficznych podejmujących temat wojny w Ukrainie, osób dotkniętych traumą wojenną i kryzysem uchodźczym a także podzielą się swoimi osobistymi przeżyciami pracy w warunkach konfliktu zbrojnego. 


GDZIE / KIEDY

23 listopada (czwartek) - godz. 16:00
Pałac Potockich



Tadeusz Chudy

Tadeusz Chudy, zdj. Alicja Miszczor

reżyser, operator, fotograf. Absolwent filozofii i filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, realizacji obrazu filmowego, tv i fotografii Szkoły Filmowej w Katowicach oraz w Laboratorium Narracji Wizualnych Szkoły Filmowej w Łodzi. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. 

Realizuje artystyczne projekty długoterminowe w kraju oraz zagranicą, czas pozwala mu zrozumieć ludzi i przestrzenie. Jest autorem takich filmów jak: Kinky (wyróżnienie podczas 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM-ZBLIŻENIA w Jeleniej Górze), Backfist, Sfora oraz fotograficznej publikacji Vulnerable. Aktulanie pracuje nad filmowym esejem W cieniu wojny obrazującym życie zwykłych ludzi w ograniętej wojną Ukrainie. 


Alina Shapran 

aktorka, performerka, projektantka, artystka. Lubi być „badaczką” wszelkich przejawów życia, obserwować to, a następnie przekształcić w formę sztuki. Lubi zaglądać w to, co „niezamanifestowane” lub niezbyt oczywiste, w subtelności.


Alina Shapran 

Współtwórczyni projektu filmowego W cieniu wojny (In the Shadow of War). Mieszka i pracuje w Kijowie. 


Maciek Zygmunt 

Fotograf, filmowiec skupiony na społecznie zaangażowanej fotografii dokumentalnej. Absolwent warsztatów Magnum Photos prowadzonych przez Bruce’a Gildena w Wielkiej Brytanii oraz warsztatów w International Center of Photography w Nowym Jorku (Documentary Photography for Social Change). Od lat pracuje dla wielu NGO zarówno polskich jak i zagranicznych. Pracował na 4 kontynentach. 


Maciek Zygmunt w miejscowości Czernichów w Ukrainie

Od początku agresji rosyjskiej na Ukraine w 2022 roku wykonuje zlecenia fotograficzne i filmowe w Polsce oraz w Ukrainie. Ze swoim aparatem pracował m.in. w Kijowie, Irpieniu, Buczy czy Czernichowie. W ostatnim czasie pracuje w strefach frontowych w obwodach donieckim oraz zaporoskim. Jego materiały trafiają do międzynarodowych mediów (m.in. BBC World News) oraz NGO (Crown Agents, PCK, IFRC czy IOM UN).

Wystawa z Ukrainy „Ludzie nie statystyka” odbyła się w 2022 roku podczas festiwalu Non Fiction.


W cieniu wojny [w przygotowaniu]

W cieniu wojny to historia z ukraińskiej strefy wojennej. Jednak nie jest to obrazek z linii frontu. Film przybiera formę eseju dokumentalnego, w którym narrator, reporter z Polski, udaje się do Ukrainy z pomocą humanitarną, obserwuje codzienne życie zwykłych ludzi i dzieli się z widzami swoimi odczuciami.


Kadr z filmu "W cieniu wojny", reż. Tadeusz Chudy

Poznajemy również narratora, kobietę z Ukrainy, w której reporter się zakochuje. Obserwujemy rozwój relacji Reportera i Kobiety, nietypową intymność, którą trudno zrozumieć poza wojenną strefą. Ich związek ratuje ich w tej strasznej sytuacji. Czy jednak przetrwa w codziennym życiu?


Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content