en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

|

Natura-człowiek-kultura: Pokaz tematyczny

Dodano: 13 listopada, 2023

WSTĘP WOLNY

GDZIE / KIEDY

24 listopada (piątek) - godz. 13:00
Małopolski Ogród Sztuki - Sala duża


Etiudy i animacje prezentowane na festiwalu pokazują nam nie tylko wrażliwość i perspektywy ich twórczyń i twórców, ale także mnogość możliwych narracji na temat środowiska naturalnego. Ze wszystkich tych opowieści po raz kolejny wybraliśmy takie, które podejmują dyskusję nad stanem ekosystemu i miejscem człowieka w świecie. 

W niektórych z nich człowiek już wyginął, a planeta radzi sobie bez niego. W innych prezentowane są osobiste perspektywy na wydarzenia i miejsca, które na co dzień nie mieszczą się w naszym kącie widzenia. Jeszcze inne szukają symboli i metafor aby dobitniej zakomunikować co dzieje się na styku kultury i natury, przestrzeni w której funkcjonujemy, ale której nigdy nie poznamy do końca.

Prezentując tematyczną selekcję zapraszamy Państwa do refleksji nad tym co nam bliskie, a co obojętne, co chronimy, czego się boimy, co rozumiemy lub z czego nie zdajemy sobie sprawy. Sztuka potrafi wprawić nas w stan zadziwienia - za jej pośrednictwem chcemy wciąż na nowo zadziwiać się środowiskiem, które nas otacza. 


Zielona Etiuda&Anima

To jak człowiek i środowisko oddziałują na siebie nawzajem wymyka się ramom jednej perspektywy. Realia dziejącej się katastrofy klimatycznej wymagają od nas uważności i empatii w obserwowaniu zarówno naszego otoczenia jak i samych siebie. Uważamy, że działając w kulturze mamy nie tylko możliwość, ale też obowiązek wykorzystania potencjału sztuki do uwrażliwiania jej odbiorców i odbiorczyń na środowisko, w którym wszyscy żyjemy. 

Włączamy do programu festiwalu wydarzenia, podczas których zapraszamy naszą publikę do współodczuwania i refleksji nad ludzkim funkcjonowaniem w naturze.


PROJEKCJE:

 • Krótko mówiąc / A Long Story Short
  Reżyseria: Andrei Olănescu, Produkcja: Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică, Kraj: Rumunia, Rok: 2018, Czas emisji: 9'41''


 • Piękna letnia noc / Une belle nuit d'été / A Beautiful Summer Night
  Reżyseria: Sam Castelli, Aleksandar Savic, Yannis Brun, Barbara Derail, Arthur Dupuy, Enzo Leboucher, Produkcja: École des Nouvelles Images, Kraj: Francja, Rok: 2022, Czas emisji: 7'18''


 • Czekając / The Waiting
  Reżyseria: Volker Schlecht, Produkcja: Alexander Lahl, Max Mönch, Kraj: Niemcy, Rok: 2023, Czas emisji: 15'35''


 • Wszystko w porządku, ziemniaki w żołądku / Everything's Fine, Potatoes in Line
  Reżyseria: Piotr Jasiński, Produkcja: FAMU, Kraj: Polska, Czechy, Rok: 2022, Czas emisji: 14'00''


 • Koniec podróży / The End of Voyage
  Reżyseria: CHOI Minho, Produkcja: FRAME MAKER Company, Kraj: Korea Południowa, Rok: 2023, Czas emisji: 9'52''


 • Wymarła / Extint / Extinct
  Reżyseria: Raúl Díez Rodríguez, Produkcja: Moncorvo Film S.L, Kraj: Hiszpania, Rok: 2023, Czas emisji: 9'00''


 • Historia / Story
  Reżyseria: Jolanta Bańkowska, Produkcja: Studio Munka, Kraj: Polska, Rok: 2019, Czas emisji: 5'00''


Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content