en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Masterclass - Joanna Quinn i Les Mills

Dodano: 11 listopada, 2022


Zapraszamy na spotkanie z wyjątkowym tandemem, który od lat współpracuje tworząc znakomite, żartobliwe animacje. Czyli poradnik jak zdobyć nagrody Emmy, Oskara i kilkaset innych nagród na całym świecie.

GDZIE / KIEDY:

1 grudnia 2022, godz: 16:00
ASP Kraków, Pracownia Filmu Animowanego ul. Karmelicka 16

Wstęp wolny (obowiązują zapisy)
Zapisy: olga.jozefiak@etiudaandanima.pl

JOANNA QUINN

Joanna odkryła animację na Uniwersytecie Middlesex w Londynie, gdy studiowała grafikę. Jej dyplomowy film Dziewczyny mają wolne (Girls Night Out) to genialnie prosta i zabawna odpowiedź na maczyzm i celebracja nieskrępowanej kobiecej seksualności. Przedstawił on publiczności postać Beryl i zapoczątkował karierę Joanny w animacji zdobywając trzy główne nagrody na Festiwalu Animacji w Annecy w 1987 roku.

Joanna Quinn

Zapadająca w pamięć postać Beryl znalazła się w centrum trzech kolejnych filmów: Konkurs piękności (Body Beautiful), Marzenia i pragnienia – więzy rodzinne (Dreams and Desires - Family Ties) i najnowszego Kwestia smaku (Affairs of the Art). Kwestia gender i prześladowania wraz z obsesyjną fascynacją i zachwytem Joanny nad odkrywaniem ekscentryczności ludzkiego ciała, szczególnie kobiecego, stały się głównym tematem jej prac. Arcydziełem Joanny jest Britannia, będący brutalnym aktem oskarżenia brytyjskiego imperializmu. Filmy Quinn zdobyły wiele międzynarodowych nagród, wśród nich nagrody Bafta, Emmy i trzy nominacje do Oskara.


LES MILLS

Urodzony w Cardiff w Walii, Les początkowo studiował sztuki piękne na Cardiff University, Goldsmiths College University of London, a wreszcie na Rutgers University w USA, gdzie uzyskał tytuł magistra sztuk pięknych i historii sztuki. Mieszkał i pracował jako artysta w Nowym Jorku, zanim wrócił do Wielkiej Brytanii, aby objąć stanowisko wykładowcy w Londynie.

Les Mills

Les ma bogate doświadczenie w nauczaniu, początkowo wykładał sztukę i projektowanie w Londynie, ale stopniowo coraz bardziej interesował się tworzeniem filmów i animacją. To tutaj poznał Joannę, jak na ironię, ucząc ją rysowania. Les pierwszy wykładał animację na Uniwersytecie Middlesex w Londynie pod koniec lat 80-tych. Wykładał na Cardiff University, University of Glamorgan i koordynował Warsztaty Filmowe w Chapter Arts Centre w Cardiff, gdzie mocno zaangażował się w niezależną produkcję filmową. W końcu został dyrektorem kursu produkcji filmowej i animacyjnej w Szkole Filmowej Uniwersytetu Walijskiego w Newport. W 1997 roku odszedł z uczelni aby skoncentrować się na realizacji projektów w Beryl Productions International, firmie założonej wraz z Joanną w 1987 r.

RAZEM

Jego pierwsza twórcza współpraca z Joanną miała miejsce przy filmie Dziewczyny mają wolne (Girls Night Out). Od tamtej pory współpracował z Joanną, pisząc i produkując Konkurs piękności (Body Beautiful) oraz produkując Żona z kąpieli – Opowieści kantenberyjskie (Wife of Bath – the Canterbury Tales), który otrzymał nominację do Oscara © i zdobył trzy nagrody Emmy. Ich ostatni film krótkometrażowy Więzy rodzinne (Family Ties), który napisał i wyprodukował, jest pierwszą częścią serii filmów o nazwie  Marzenia i pragnienia (Dreams & Desires). Film zdobył 43 międzynarodowe nagrody, w tym pięć Grand Prix, nominację do nagrody BAFTA i European Cartoon D’Or 2006. Les nadal prowadzi kursy mistrzowskie z Joanną, a także napisał i wyprodukował swój nowy film Beryl z serii Marzenia i pragnienia (Dreams and Desires) -Kwestia smaku (Affairs of the Art), który w 2021 roku otrzymał Grand Prix  podczas MFF Etiuda&Anima, a także wiele innych nagród.

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content