en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Jerzy Kucia o Studio filmów Animowanych w Krakowie

Dodano: 11 listopada, 2021


Miejsce: Online (Facebook / Youtube / Strona Etiuda&Anima)
Termin: 16 listopada, godz.: 15:30

Pierwszym rozmówcą jest Jerzy Kucia związany ze studiem od 1970 r. Ur. w 1942 r. w 1967 r. ukończył studia na wydziale malarstwa i grafiki ASP w Krakowie , gdzie uczył się także w Pracowni Rysunku Filmowego. Zadebiutował jako twórca filmów animowanych w 1972 r. filmem “Powrót”. Jest autorem ponad 20 filmów animowanych nagradzanych w kraju i za granicą. Otrzymał także za całokształt twórczości Smoka Smoków na Krakowskim Festiwalu Filmowym i ASIFA Prize 2006. Prowadzi coroczne Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego. W latach 1994-1997 wiceprezydent ASIFA. Od 2017 r. Przewodniczący Sekcji Filmu Animowanego SFP.

Jerzego Kucię wysłuchał Bogusław Zmudziński

O notacjach
Tematem cyklu notacji jest ocalenie od zapomnienia wiedzy na temat Studia Filmów Animowanych w Krakowie i środowiska artystycznego z nim związanego. Studio powstało w Krakowie w 1966 r. jako filia warszawskiego Studia Miniatur Filmowych. Inicjatorem i założycielem był Kazimierz Urbański - wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prowadzący tam Pracownię Rysunku Filmowego. W 1974 r studio uzyskało samodzielność prawną i nową nazwę - Studio Filmów Animowanych, pod którą stało się sławne na całym świecie. Głównym zadaniem studia była realizacja animowanych autorskich filmów krótkometrażowych, adresowanych do widza dorosłego. Produkowano tam jednak także filmy dla dzieci oraz inne formy krótkometrażowe. Wśród czołowych twórców SFA trzeba wymienić: Jerzego Kucię, Juliana Antonisza, Ryszarda Antoniszczaka, Ryszarda Czekałę, Krzysztofa Kiwerskiego, Krzysztofa Raynocha, Aleksandra Sroczyńskiego, Andrzeja Warchała, Zbigniewa Szymańskiego oraz Longina Szmyda . W latach 90. XX wieku rozpoczął się kryzys SFA w Krakowie, które ostatecznie zostało zamknięte w 2003r. Notacje będą spełniać walory poznawcze, dokumentacyjne, upowszechniając dobra kultury w Małopolsce.

Produkcja: Fundacja Promocji Kultury Artystycznej, Filmowej i Audiowizualnej Etiuda&Anima

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content