en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

|

Laureat Oscara na 23. MFF ETIUDA&ANIMA

Dodano: 14 listopada, 2016

Gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu będzie sam Michaël Dudok de Wit - holenderski twórca filmów animowanych, reżyser i ilustrator. To jego pierwsza wizyta w Polsce. Tym bardziej cieszymy się, że zawita do Krakowa.

Michaël Dudok de Wit to jeden z najbardziej cenionych twórców animacji na świecie. Urodził się w 1953 roku w holenderskim mieście Abcoude. W wieku 25 lat ukończył The West Surrey College of Art. Jego pracą dyplomową był film „The Interview”. Czternaście lat później zrealizował animację pod tytułem „Tom Sweep”, a w 1994 roku „Mnicha i rybę”, która otrzymała nominację do Oscara.

oscar1

Statuetkę Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany Dudok de Wit otrzymał w 2000 roku za „Ojca i córkę”. To ośmiominutowe arcydzieło przedstawia wzruszającą historię o sile prawdziwej miłości.  Ojciec żegna się ze swoją córką i odchodzi. Jak holenderski krajobraz zmienia się w różnych sezonach, tak zmienia się i dziewczyna. Staje się młodą kobietą, zakłada rodzinę, w końcu starzeje się. Mimo zmian, wewnątrz skrywa ogromną tęsknotę za ojcem. Obraz zdobył nagrodę BAFTA oraz Grand Prix festiwalu Annency.

ojciec-i-corka1

W 2006 roku Dudok de Wit zrealizował „Aromat herbaty” – animację w całości stworzoną przy użyciu esencji herbaty. Bohaterką jest mała kulka, która podróżuje przez kolejne zmieniające się krajobrazy, jednak w nieunikniony sposób zmierza do miejsca swojego przeznaczenia. W dziełach artysty można odnaleźć inspirację kulturą azjatycką, w szczególności chińską i japońską. Charakterystyczne dla twórczości Dudoka de Wit jest wykorzystanie tuszu i akwareli oraz miękkie pociągnięcia pędzlem.

Na 23. MFF Etiuda&Anima pokażemy pierwszą pełnometrażową animację Holendra – „Czerwony żółw”, zrealizowaną we współpracy z japońskim Studiem Ghibli. Film miał premierę na tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes, gdzie został nagrodzony w przeglądzie Un Certain Regard. „Czerwony żółw” opowiada historię rozbitka, który znalazł się na bezludnej wyspie. Bohater próbuje uwolnić się z pułapki, jednak ucieczkę uniemożliwia mu tajemniczy żółw. Japońscy producenci zagwarantowali swobodę artystyczną holenderskiemu twórcy, a ten przed przystąpieniem do pracy spędził pewien czas na Seszelach, aby wczuć się w klimat tej archetypicznej przypowieści. Ponownie w centrum zainteresowania znalazła się tęsknota, będąca kluczowym motywem jego twórczości.

czerwony-zolw1

Zapraszamy także na projekcję dokumentu „The Longing of Michaël Dudok de Wit", który przedstawia pracę zespołu animatorów pod kierownictwem Dudoka de Wit nad „Czerwonym żółwiem”. Ten making-of ukazuje proces powstawania filmu oraz kunszt i perfekcję jego autora, będącego jednym z największych mistrzów animacji współczesnej.

Autoportrety twórców animacji I – Michaël Dudok de Wit

Projekcja filmów:

Czerwony żółw
Tom Sweep
Ojciec i córka
Aromat herbaty

25 listopada (piątek), 17.00
Kijów Centrum – Duża Sala

 

Pragnienie Michaëla Dudoka de Wit
The Longing of Michaël Dudok de Wit

25 listopada (piątek), 15.00
Kijów Centrum – Sala Studio

tagi :   

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content