Official Program
27th IFF Etiuda&Anima
Day 1
5:00 PM
VOD (PPV)
Jubilee of Daniel Szczechura - on the 90th anniversary of his birth (101')
  • Hobby. Daniel Szczechura. A few animated films by one author / Hobby. Daniel Szczechura. Kilka filmów animowanych jednego autora
    Directed by: Daniel Szczechura, Country: Poland, Year: 2002, Running time: 76'00''
    A feature animated film, which constitutes the author’s alignment of his own work. The director has combined several films with contemporary "reshoots": initially we see an empty cinema room and get to hear the rattling of the projector, and then on the screen the school etude "Conflicts" appears and starts Szczechura's retrospective. At the end, the room fills up ... with one spectator. It is the director himself.
  • Does a Horse Know That It Has Won? / Czy koń wie, że wygrał?
    Directed by: Daniel Szczechura, Country: Poland, Year: 2017, Running time: 25'00''
    The film tells about a week in the life of horse jockeys going to an equestrian competition. The author tries to capture the essence of the relationship between humans and animals in this spectacular but difficult discipline of sport.
7 PM
ONLINE
Official Opening of the Festival
Special Guest: Mariusz Wilczyński
    8 PM
    VOD (PPV)
    Kill It and Leave This Town (88')
    • Kill It and Leave This Town / Zabij to I wyjedź z tego miasta
      Directed by: Mariusz Wilczyński, Screenplay: Mariusz Wilczyński, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 88'00''
      An autobiographical impression, a reminiscence of images from childhood, which revives the memory of the author’s deceased parents and his hometown of Łódź. Wilczyński made this film with the help of a team of talented animators including: Agata Gorządek, Jakub Wroński, Marta Pajek, Agnieszka Borowa, Marta Magnuska, Joanna Jasińska-Koronkiewicz, Paweł Walicki, Kacper Czyczyło, Agnieszka Konarska and Anita Kwiatkowska-Naqvi.
    Day 2
    1 PM
    VOD (PPV)
    ANIMAPHIX (International Animated Film Festival, Bagheria, Italy) presents ANIMAZIONI 6 - Italian Contemporary Shorts (67')
    • Mercurio
      Directed by: Michele Bernardi, Production: Studio Grafus, Country: Italy, Year: 2018, Running time: 9'48''
    • Per tutta la vita / Przez całe życie
      Directed by: Roberto Catani, Screenplay: Roberto Catani, Production: Miyu Productions, Country: France, Italy, Year: 2018, Running time: 5'20''
    • Alma
      Directed by: Michelangelo Fornaro, Country: Italy, Year: 2019, Running time: 11'31''
    • I'm A Poet, Dear / Sono un Poeta, Cara / Jestem poetą, moja droga
      Directed by: Vincenzo Gioanola, Country: Italy, Year: 2019, Running time: 4'15''
    • Planets / Planety
      Directed by: Igor Imhoff, Country: Italy, Year: 2012, Running time: 9'11''
    • The spirit of the night / Lo spirito della notte / Duch nocy
      Directed by: Manfredo Manfredi, Country: Italy, Year: 2018, Running time: 12'00''
    • Alba’s Memories / Memorie di Alba / Wspomnienia Alby
      Directed by: Maria Steinmetz, Andrea Martignoni, Country: Italy, Germany, Year: 2019, Running time: 6'20''
    • Pollicino’s Wedding / Le Nozze di Pollicino / Ślub Pollicino
      Directed by: Beatrice Pucci, Country: Italy, Year: 2018, Running time: 6'06''
    • X Y U
      Directed by: Donato Sansone, Country: Italy, Year: 2019, Running time: 1'30''
    3 PM
    VOD (PPV)
    Kraków Green Film Festival (86')
    • On the cover / Na okładce
      Directed by: Yeganeh Moghaddam, Screenplay: Yeganeh Moghaddam, Country: Iran, Year: 2018, Running time: 4'20''
    • Irony / Ironia
      Directed by: Radheya Jegatheva, Screenplay: Radheya Jegatheva, Country: Australia, Year: 2018, Running time: 7'53''
    • Things were better before / Lepiej już było
      Directed by: Lu Pulici, Screenplay: Lu Pulici, Country: Italy, Year: 2018, Running time: 6'00''
    • PM 2.5
      Directed by: Piotr Biedroń, Screenplay: Piotr Biedroń, Country: Poland, Year: 2017, Running time: 6'40''
    • Good Job / Dobra robota
      Directed by: Piotr Biedroń, Screenplay: Piotr Biedroń, Paweł Deląg, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 8'00''
    • Wonderwall
      Directed by: Alexander Denysenko, Screenplay: Alexander Denysenko, Country: Ukraine, Year: 2018, Running time: 7'00''
    • Sides of a Horn / Oblicze rogu
      Directed by: Toby Wosskow, Screenplay: Toby Wosskow, Country: USA, Year: 2018, Running time: 17'04''
    • The Grind Message
      Directed by: Niels Christian Askholm, Screenplay: Niels Christian Askholm, Country: Denmark, Year: 2018, Running time: 21'00''
    4.30 PM
    VOD (PPV)
    1st Screening of ETIUDA Competition (100')
    • Good Night / Da Yie / Dobranoc
      Directed by: Anthony Nti, Screenplay: Chingiz Karibekov, Anthony Nti, Production: Royal Institute for Theatre, Cinema and Sound, Country: Belgium, Year: 2019, Running time: 20'33''
    • The Bonfire / La Hoguera / Ognisko
      Directed by: Carlos Saiz, Screenplay: Carlos Saiz, Production: EFTI Centro Internacional de fotografía y cine, Country: Spain, Year: 2020, Running time: 19'00''
    • Dogwatch / Der Wächter / Psi stróż
      Directed by: Albin Wildner, Screenplay: Albin Wildner, Production: Filmakademie Wien, Country: Austria, Year: 2019, Running time: 30'00''
    • A Fire In The Sun / Las Llamas De Sol / Płomienie słońca
      Directed by: Pepe Sapena, Screenplay: Belén Sevillano, Ángel Gasco-Coloma, Production: Escuela de Cinematografía y del Audiovisual de la Comunidad de Madrid, Country: Spain, Year: 2019, Running time: 12'04''
    • All Cats Are Grey In The Dark / Nachts Sind Alle Katzen Grau / W ciemnościach wszystkie koty wydają się szare
      Directed by: Lasse Linder, Screenplay: Lasse Linder, Production: Hochschule Luzern, Country: Switzerland, Year: 2019, Running time: 18'16''
    6.30 PM
    VOD (PPV)
    1st Screening of ANIMA Competition (77')
    • Dreams Into Drawing / Yumeminoe / Rysunki snów
      Directed by: Koji Yamamura, Screenplay: Koji Yamamura, Production: Yamamura Animation, Country: Japan, Year: 2019, Running time: 10'10''
    • Symbiosis / Symbioza
      Directed by: Nadja Andrasev, Screenplay: Nadja Andrasev, Rita Domonyi, Production: Salto Films, Country: France, Hungary, Year: 2019, Running time: 12'50''
    • The Incredible Wardrobegadget of Dr. Stein / Skříňostroj doktora Steina / Niesamowita szafa doktora Steina
      Directed by: Gabriela Plačková, Screenplay: Gabriela Plačková, Production: Tomas Bata University in Zlin, Country: Czech Republic, Year: 2019, Running time: 14'56''
    • Plantarium
      Directed by: Tomek Ducki, Screenplay: Tomek Ducki, Production: EGoFILM, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 6'53''
    • Crossfire / Çaprazateş / Krzyżowy ogień
      Directed by: Ekin Koca, Screenplay: Ekin Koca, Production: Ecole des Métiers du Cinéma d'Animation , Country: France, Year: 2019, Running time: 7'08''
    • Under the canopy / Sous la canopée / Pod baldachimem
      Directed by: Bastien Dupriez, Screenplay: Bastien Dupriez, Production: Tchack, Country: France, Year: 2019, Running time: 6'38''
    • Barcelona Burning / Barcelona de Foc / Barcelona w ogniu
      Directed by: Theodore Ushev, Screenplay: Theodore Ushev, Production: Mtdtv:20, Country: Canada, Spain, Year: 2020, Running time: 4'33''
    • Under the ice / Sous la glace / Pod lodem
      Directed by: Milan Baulard, Ismail Berrahma, Flore Dupont, Laurie Estampes, Quentin Nory, Hugo Potin, Screenplay: Milan Baulard, Flore Dupont, Laurie Estampes, Production: Ecole des Nouvelles Images, Country: France, Year: 2019, Running time: 6'47''
    • A Lynx in the Town / Un lynx dans la ville / Ryś w mieście
      Directed by: Nina Bisiarina, Screenplay: Nina Bisiarina, Production: Folimage, Country: France, Switzerland, Year: 2019, Running time: 6'48''
    8 PM
    VOD (PPV)
    1st Screening of ANIMA.PL Competition (79')
    • Plantarium
      Directed by: Tomek Ducki, Screenplay: Tomek Ducki, Production: EGoFILM, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 6'53''
    • Now Listen / Słuchaj
      Directed by: Kijek/Adamski, Screenplay: Kijek/Adamski, Production: Pelican Capture Sp z o.o., Country: Poland, Year: 2020, Running time: 4'00''
    • Co-Ognition / Roz-Poznanie
      Directed by: Przemysław Świda, Screenplay: Przemysław Świda, Production: Paris+Hendzel Co., Country: Poland, Year: 2020, Running time: 6'00''
    • backstage_episodes
      Directed by: Marcin Wojciechowski, Screenplay: Marcin Wojciechowski, Production: Fundacja Anima Art, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 11'00''
    • The Curse
      Directed by: Piotr Kabat, Screenplay: Piotr Kabat, Production: Studio Filmów Rysunkowych, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 7'40''
    • The Last Cinema / Ostatnie Kino
      Directed by: Kajetan Pochylski, Screenplay: Kajetan Pochylski, Production: Projekt Film, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 11'50''
    • A Woman with a Pebble in Her Heart / Kobieta z kamyczkiem w sercu
      Directed by: Karyna Piwowarska, Jakub Wroński, Screenplay: Ewa Pawlik, Production: Fundacja PRZEKRÓJ, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 14'00''
    • Under the Waterweeds / Srebro ryb
      Directed by: Anita Kwiatkowska-Naqvi, Screenplay: Anita Kwiatkowska-Naqvi, Production: LeLe Crossmedia Production, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 4'56''
    • The Hunt / Łowy
      Directed by: Mateusz Jarmulski , Screenplay: Mateusz Jarmulski , Production: Animoon, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 8'00''
    • Dynasonic-D6
      Directed by: Karolina Głusiec, Screenplay: Karolina Głusiec, Production: Karolina Głusiec, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 4'10''
    9.30 PM
    VOD (PPV)
    2nd Screening of ETIUDA Competition (105')
    • Shalky
      Directed by: Lance Tangestani, Screenplay: Douwe Nagelmaker, Production: Nederlandse Filmacademie, Country: Netherlands, Year: 2019, Running time: 24'57''
    • The Scarecrows / Strachy na wróble
      Directed by: Dan Hodgson, Screenplay: Dan Hodgson, Production: Arts University Bournemouth, Country: United Kingdom, Year: 2020, Running time: 18'10''
    • Noa
      Directed by: Dekel Nitzan, Screenplay: Dekel Nitzan, Production: The Steve Tisch School for Film & TV Tel Aviv University, Country: Israel, Year: 2019, Running time: 25'01''
    • Terminal
      Directed by: Kim Allamand, Screenplay: Kim Allamand, Production: Zürcher Hochschule der Künste, Country: Switzerland, Year: 2019, Running time: 13'13''
    • Fine / בסדר גמו / W porządku
      Directed by: Maya Yadlin, Screenplay: Maya Yadlin, Production: Minshar School of Art, Country: Israel, Year: 2019, Running time: 9'06''
    • Halo Effect / Efekt Halo
      Directed by: Patrycja Polkowska, Screenplay: Patrycja Polkowska, Production: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 14'25''
    Day 3
    1 PM
    VOD (PPV)
    MONSTRA - Lisbon Animation Festival, Lisbon - Portugal (68')
    • Surprise / Niepodzianka
      Directed by: Paulo Patrício, Country: Portugal, Year: 2017, Running time: 9'00''
    • Smolik
      Directed by: Cristiano Mourato, Country: Portugal, Year: 2009, Running time: 8'00''
    • Shsh sintonia incompleta
      Directed by: Mário Jorge Neves, Country: Portugal, Year: 1999, Running time: 3'00''
    • A Shadow in the Soul / Cień w duszy
      Directed by: Fernando Galrito, João Ramos, Country: Portugal, Year: 2005, Running time: 10'00''
    • Fado of a Grown Man / Fado dorosłego mężczyzny
      Directed by: Pedro Brito, Country: Portugal, Year: 2012, Running time: 7'00''
    • Soot / Sadza
      Directed by: David Doutel, João Ramos de Almeida, Country: Portugal, Year: 2014, Running time: 14'00''
    • Amélia & Duarte
      Directed by: Alice Guimarães, Mónica Santos, Country: Portugal, Germany, Year: 2015, Running time: 9'00''
    • Kali, the Little Vampire / Kali, mały wampir
      Directed by: Regina Pessoa, Country: Portugal, Canada, France, Switzerland, Year: 2012, Running time: 9'00''
    3 PM
    VOD (PPV)
    NNW Film Festival - Reluctant, Unbreakable, Cursed in Gdynia (70')
    • Orzech - zawsze chciałem być z ludźmi
      Directed by: Magdalena Piejko, Damian Żurawski, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 70'00''
    4.30 PM
    VOD (PPV)
    3rd Screening of ETIUDA Competition (106')
    • Good German Work / Kollegen / Solidna niemiecka robota
      Directed by: Jannis Alexander Kiefer, Screenplay: Jannis Alexander Kiefer, Production: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf, Country: Germany, Year: 2020, Running time: 14'00''
    • Remember when we used to take the train? / Te Acuerdas Cuando Tomábamos El Tren? / Pamiętasz, jak jechaliśmy pociągiem?
      Directed by: Patricio Alfaro, Screenplay: Patricio Alfaro, Production: University College London, Country: United Kingdom, Year: 2019, Running time: 27'28''
    • Midnight Jazz / Het Appelhuis / Jazz o północy
      Directed by: Jules Mathôt, Screenplay: Jules Mathôt, Production: Koninklijke Academie voor Schone Kunsten van Gent, Country: Belgium, Year: 2019, Running time: 21'15''
    • Kosher / כשר / Koszerność
      Directed by: Gideon Imagor, Screenplay: Yudit Kantor, Production: Minshar School of Art, Country: Israel, Year: 2020, Running time: 12'51''
    • Nightfall / Zmrok
      Directed by: Josefine Scheffler, Screenplay: Josefine Scheffler, Production: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin, Country: Germany, Year: 2018, Running time: 30'00''
    6.30 PM
    VOD (PPV)
    2nd Screening of ANIMA Competition (72')
    • 4 North A
      Directed by: Jordan Canning, Howie Shia, Screenplay: Jordan Canning, Production: National Film Board of Canada, Country: Canada, Year: 2020, Running time: 10'53''
    • Altötting
      Directed by: Andreas Hykade, Screenplay: Andreas Hykade, Production: Thomas Meyer-Hermann, Studio FILM BILDER GmbH, Country: Germany, Canada, Portugal, Year: 2020, Running time: 11'23''
    • Home / Dom
      Directed by: Anita Bruvere, Screenplay: Angelina Olkhovskaya, Production: Ajay Arora, Country: United Kingdom, Year: 2019, Running time: 7'51''
    • Grands Canons
      Directed by: Alain Biet, Production: Girelle Production, Country: France, Year: 2018, Running time: 10'45''
    • Per tutta la vita / Przez całe życie
      Directed by: Roberto Catani, Screenplay: Roberto Catani, Production: Miyu Productions, Country: France, Italy, Year: 2018, Running time: 5'20''
    • The Great Malaise / Le mal du siècle / Wielki smutek
      Directed by: Catherine Lepage, Screenplay: Catherine Lepage, Production: National Film Board of Canada, Country: Canada, Year: 2020, Running time: 5'19''
    • Cycle / Cykl
      Directed by: Julia Benedyktowicz, Screenplay: Julia Benedyktowicz, Production: Szkoła Filmowa w Łodzi, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 5'29''
    • TCD - Glen Hansard
      Directed by: Lucija Mrzljak, Screenplay: Lucija Mrzljak, Production: Lucija Mrzljak, Country: Estonia, Year: 2019, Running time: 4'37''
    • Killing Time / Zabić czas
      Directed by: Guillot Camille, Hagdahl Sörebo Fanny, Krechman Aleksandra, Naciri Sarah, Ravelonary Morgane, Zhang Valentine, Screenplay: Guillot Camille, Hagdahl Sörebo Fanny, Krechman Aleksandra, Naciri Sarah, Ravelonary Morgane, Zhang Valentine, Production: Gobelins, l’école de l’image, Country: France, Year: 2019, Running time: 4'47''
    • Leaf / Lístek / Listek
      Directed by: Aliona Baranova, Screenplay: Aliona Baranova, Production: University of Tomas Bata in Zlin, Country: Belarus, Czech Republic, Year: 2020, Running time: 5'40''
    8 PM
    VOD (PPV)
    2nd Screening of ANIMA.PL Competition (76')
    • Lushfulness / Ciałość
      Directed by: Weronika Szyma, Screenplay: Weronika Szyma, Production: Szkoła Filmowa w Łodzi / Lodz Film School, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 5'39''
    • Millenium
      Directed by: Daria Godyń, Screenplay: Daria Godyń, Production: ASP Kraków, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 8'17''
    • Cycle / Cykl
      Directed by: Julia Benedyktowicz, Screenplay: Julia Benedyktowicz, Production: Szkoła Filmowa w Łodzi, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 5'29''
    • Bindings / PrzywiązAnia
      Directed by: Anna Jurga, Screenplay: Anna Jurga, Production: UAP Poznań, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 5'50''
    • The Snooze / Drzemka
      Directed by: Katarzyna Kurop, Screenplay: Piotr Madej, Production: UP Kraków, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 6'16''
    • Breathe! / Oddychaj!
      Directed by: Kamila Jasińska, Screenplay: Kamila Jasińska, Production: ASP Gdańsk, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 4'04''
    • Paper House / Papierowy dom
      Directed by: Martyna Holda, Screenplay: Martyna Holda, Production: ASP Kraków, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 5'34''
    • The Flood / Wyszła z brzegów
      Directed by: Sofya Nabok, Screenplay: Sofya Nabok, Production: Likaon, Szkoła Filmowa w Łodzi/Lodz Film School, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 9'20''
    • I See the Abyss / Widzę Otchłań
      Directed by: Karolina Kajetanowicz, Screenplay: Karolina Kajetanowicz, Production: Szkoła Filmowa w Łodzi / Lodz Film School, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 4'20''
    • I’m Here / Jestem tutaj
      Directed by: Julia Orlik, Screenplay: Julia Orlik, Production: Szkoła Filmowa w Łodzi, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 15'00''
    • And Something Else / I coś jeszcze
      Directed by: Olga Kłyszewicz, Screenplay: Olga Kłyszewicz, Production: Szkoła Filmowa w Łodzi / Lodz Film School, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 6'41''
    9.30 PM
    VOD (PPV)
    4th Screening of ETIUDA Competition (84')
    • Night On Fire / Bobři v Plamenech / Noc w płomieniach
      Directed by: Martin Kuba, Screenplay: Martin Kuba, Filip Rejč, Production: Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze – FAMU, Country: Czech Republic, Year: 2019, Running time: 14'56''
    • Madrid-Stockholm / Madrid–Estocolmo / Madryt–Sztokholm
      Directed by: Antonio Ledesma Vila, Carmen Kaltchev Soto, Screenplay: Antonio Ledesma Vila, Carmen Kaltchev Soto, Production: Institute de Cine Madrid, Country: Spain, Year: 2019, Running time: 19'44''
    • In Between Spaces / Sa Among Agwat / Między miejscami
      Directed by: Don Senoc, Screenplay: Don Senoc, Production: Unibersidad ng Pilipinas, Country: Philippines, Year: 2018, Running time: 18'29''
    • At Midnight Place A Dance – Tune
      Directed by: Roy Seerden, Screenplay: Roy Seerden, Production: Nederlandse Filmacademie, Country: Netherlands, Year: 2018, Running time: 30'00''
    Day 4
    1 PM
    VOD (PPV)
    Edinburgh Short Film Festival, Edinburgh - Scotland (71')
    • Free Period / Wolny okres
      Directed by: Alison Piper, Country: Scotland, Year: 2017, Running time: 6'00''
    • In the Fall / Jesienią
      Directed by: Tom Gentle, Country: Scotland, Year: 2018, Running time: 16'00''
    • My Loneliness is Killing Me / Moja samotność mnie zabija
      Directed by: Tim Courtney, Country: Scotland, Year: 2018, Running time: 16'00''
    • Salt & Sauce / Sól & sos
      Directed by: Alia Ghafar, Country: Scotland, Year: 2017, Running time: 11'00''
    • Self/Conscious / Samo/Świadomość
      Directed by: Christina Webber, Country: Scotland, Year: 2016, Running time: 3'00''
    • Short Changed
      Directed by: Zoe Hutber, Country: Scotland, Year: 2018, Running time: 5'00''
    • What it Feels Like / Jak to jest
      Directed by: Steven Fraser, Country: Scotland, Year: 2018, Running time: 3'00''
    3 PM
    VOD (PPV)
    ANIMA.PL - off-competition screening of Polish animations 2019/2020 (72')
    • Fishbones / Ości
      Directed by: Małgorzata Wowczak, Screenplay: Małgorzata Wowczak, Production: ASP Kraków, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 4'47''
    • We can still be friends
      Directed by: Ewa Sztefka, Screenplay: Ewa Sztefka, Production: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 5'14''
    • Portrait of a Woman / Portret Kobiecy
      Directed by: Natalia Durszewicz, Screenplay: Natalia Durszewicz, Production: Łódzka Szkoła Filmowa / Lodz Film School, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 4'50''
    • Reason / Rozwiązanie
      Directed by: Szymon Ruczyński, Screenplay: Szymon Ruczyński, Production: Łódzka Szkoła Filmowa / Lodz Film School, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 8'00''
    • The Windows of that House / Okna tego domku
      Directed by: Urszula Domańska, Screenplay: Urszula Domańska, Production: Łódzka Szkoła Filmowa / Lodz Film School, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 7'00''
    • Outward
      Directed by: Matylda Gurne, Screenplay: Matylda Gurne, Production: Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych / Polish-Japanese Academy of Information Technology, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 4'09''
    • The Binge / Ciąg
      Directed by: Mateusz Lewandowski, Screenplay: Mateusz Lewandowski, Production: Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych / Polish-Japanese Academy of Information Technology, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 3'06''
    • The Living House / Żywy Dom
      Directed by: Emilia Strzałka, Screenplay: Emilia Strzałka, Production: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 1'46''
    • Grandpa Remek's accordion / Akordeon Dziadka Remka
      Directed by: Daria Kopiec, Screenplay: Bożena Szroeder, Arkadiusz Faszczewski, Production: Fundacja Pogranicze, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 2'44''
    • Presence / Obecność
      Directed by: Klaudia Ptasińska, Screenplay: Klaudia Ptasińska, Production: ASP Kraków, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 4'40''
    • Blob
      Directed by: Paulina Jaklik, Julia Kwatro, Magdalena Szpyt, Mateusz Pajerski, Klaudia Ptasińska, Screenplay: Paulina Jaklik, Julia Kwatro, Magdalena Szpyt, Mateusz Pajerski, Klaudia Ptasińska, Production: ASP Kraków, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 2'55''
    • Koan
      Directed by: Andrzej Łukomski, Screenplay: Andrzej Łukomski, Production: Andrzej Łukomski, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 5'32''
    • Seventh pressings / Siódme tłoczenia
      Directed by: Wiesława Ruta, Screenplay: Wiesława Ruta, Production: Wiesława Ruta, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 5'16''
    • Faust
      Directed by: Marianna Atłas, Screenplay: Marianna Atłas, Production: ASP Warszawa, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 6'45''
    • Fast Food
      Directed by: Kacper Buratyński, Screenplay: Kacper Buratyński, Production: Łódzka Szkoła Filmowa / Lodz Film School, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 3'37''
    4.30 PM
    VOD (PPV)
    3rd Screening of ANIMA Competition (76')
    • How My Grandmother Became a Chair / كيف تحولت جدتي الى كرس / Jak moja babcia stała się krzesłem
      Directed by: Nicolas Fattouh, Screenplay: Nicolas Fattouh, Production: Fabian&Fred, Country: Lebanon, Germany, Year: 2020, Running time: 9'55''
    • Precious / Precieux / Skarb
      Directed by: Paul Mas, Screenplay: Paul Mas, Production: Je Suis Bien Content , Country: France, Year: 2019, Running time: 14'00''
    • I’m Going Out for Cigarettes / Je sors acheter des cigarettes / Idę po papierosy
      Directed by: Osman Cerfon, Production: Miyu Productions, Country: France, Year: 2018, Running time: 13'35''
    • Wild beasts / Divokébytosti / Dzikie bestie
      Directed by: Marta Prokopová, Michal Blaško, Screenplay: Marta Prokopová, Michal Blaško, Production: MAURfilm, Country: Czech Republic, Slovakia, Year: 2019, Running time: 8'40''
    • Ties / Uzi / Więzy
      Directed by: Dina Velikovskaya, Screenplay: Dina Velikovskaya, Production: Florian Grolig, Country: Germany, Russia, Year: 2019, Running time: 7'39''
    • Freeze frame / Stop-klatka
      Directed by: Soetkin Verstegen, Screenplay: Soetkin Verstegen, Production: Akademie Schloss Solitude, Country: Germany, Belgium, Year: 2019, Running time: 5'00''
    • We Have One Heart
      Directed by: Katarzyna Warzecha, Screenplay: Katarzyna Warzecha, Production: Studio Munka SFP, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 11'20''
    • Swing / Sving
      Directed by: Lyudmila Skotnikova, Screenplay: Lyudmila Skotnikova, Production: Studio Ural-Cinema, Country: Russia, Year: 2019, Running time: 05'15''
    6 PM
    VOD (PPV)
    3rd Screening of ANIMA.PL Competition (83')
    • Marbles
      Directed by: Natalia Spychała, Screenplay: Natalia Spychała, Production: Szkoła Filmowa w Łodzi / Lodz Film School, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 5'31''
    • Observation Point / Punkt Obserwacyjny
      Directed by: Aleksander Józefczyk, Screenplay: Aleksander Józefczyk, Production: ASP Kraków, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 9'35''
    • Re-Cycle
      Directed by: Mateusz Lenart, Screenplay: Mateusz Lenart, Production: Studio Munka / Munk Studio, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 6'20''
    • Paradise Mall
      Directed by: Marta Wiktorowicz, Screenplay: Marta Wiktorowicz, Production: UAP Poznań, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 2'36''
    • We Have One Heart
      Directed by: Katarzyna Warzecha, Screenplay: Katarzyna Warzecha, Production: Studio Munka SFP, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 11'20''
    • Metro
      Directed by: Natalia Krawczuk, Screenplay: Natalia Krawczuk, Production: WJTeam, Szkoła Filmowa w Łodzi/Lodz Film School, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 10'44''
    • Such a Beautiful Town / Takie piękne miasto
      Directed by: Marta Koch, Screenplay: Marta Koch, Production: Szkoła Filmowa w Łodzi / Lodz Film School, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 7'45''
    • Best Animal Videos [WATCH NOW] / Filmiki Ze Zwierzątkami [ZOBACZ TERAZ]
      Directed by: Katarzyna Miechowicz, Screenplay: Katarzyna Miechowicz, Piotr Baryła, Production: Szkoła Filmowa w Łodzi / Lodz Film School, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 6'27''
    • Anthropocene / Antropocen
      Directed by: Agata Zych, Screenplay: Agata Zych, Production: UAP Pozań, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 4'37''
    • Law and Lawlessness / Prawo i bezprawie
      Directed by: Maciej Wierzejski, Screenplay: Maciej Wierzejski, Production: Szkoła Filmowa w Łodzi / Lodz Film School, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 7'44''
    • Your Own Bullshit / Własne śmieci
      Directed by: Daria Kopiec, Screenplay: Daria Kopiec, Production: Studio Munka / Munk Studio, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 6'26''
    • Psotnik in the Glass Trap / Psotnik w Szklanej Pułapce
      Directed by: Kamil Wójcik, Screenplay: Kamil Wójcik, Production: Kamil Wójcik, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 2'44''
    7.30 PM
    VOD (PPV)
    4th Screening of ANIMA Competition (71')
    • Pilar
      Directed by: Yngwie Boley, J.J. Epping, Diana van Houten, Screenplay: Yngwie Boley, J.J. Epping, Diana van Houten, Production: il Luster Films, Country: Netherland, Year: 2020, Running time: 10'0''
    • I’m Here / Jestem tutaj
      Directed by: Julia Orlik, Screenplay: Julia Orlik, Production: Szkoła Filmowa w Łodzi, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 15'00''
    • Heart of Gold / Un Cœur d’Or / Złote serce
      Directed by: Simon Filliot, Screenplay: Morgan Simon, Simon Filliot, Production: JPL Films, Country: France, Year: 2020, Running time: 12'46''
    • Chado
      Directed by: Dominica Harrison, Screenplay: Dominica Harrison, Production: Animate Projects, Country: United Kingdom, Year: 2020, Running time: 7'24''
    • Dogs / Psy
      Directed by: Benjamin Berrebi, Jakub Bednarz, Diego Cristófano, Théo Lenoble, Mohammad Babakoohi, Karlo Pavicic-Ravlic, Marthinus Van Rooyen, Screenplay: Benjamin Berrebi, Jakub Bednarz, Diego Cristófano, Théo Lenoble, Mohammad Babakoohi, Karlo Pavicic-Ravlic, Marthinus Van Rooyen, Production: Gobelins, l’école de l’image, Country: France, Year: 2018, Running time: 7'20''
    • Bird / Ptak
      Directed by: Wu-Ching Chang, Screenplay: Wu-Ching Chang, Production: Wu-Ching Chang, Country: Taiwan, United Kingdom, Year: 2019, Running time: 4'35''
    • The Mistress of the Copper Mountain / Khoziayka Mednoy Gory / Pani Miedzianej Góry
      Directed by: Dmitry Geller, Screenplay: Vladimir Geller, Production: School-Studio SHAR, Nikolay Makovsky, Country: Russia, Year: 2020, Running time: 13'33''
    9 PM
    VOD (PPV)
    5th Screening of ETIUDA Competition (102')
    • Rio
      Directed by: Zhenia Kazankina, Screenplay: Zhenia Kazankina, Production: Russian State University of Cinematography named after S.Gerasimov – VGIK, Country: Russia, Year: 2019, Running time: 22'00''
    • Planet Gelnica / Planéta Gelnica / Planeta Gelnica
      Directed by: Paula Reiselová, Screenplay: Paula Reiselová, Production: Vysoká škola múzických umení v Bratislave – VŠMU, Country: Slovakia, Year: 2018, Running time: 16'01''
    • Territories / Timoura / Terytoria
      Directed by: Azedine Kasri, Screenplay: Azedine Kasri, Production: École Nationale Supérieure des Métiers de l'Image et du Son, Université de recherche Paris Sciences et Lettres, Country: France, Year: 2019, Running time: 25'56''
    • 1 A.M. In Hongkong / 夜港 / Hongkong, Pierwsza W Nocy
      Directed by: Zhang Yiling, Screenplay: Zhang Yiling, Production: University of Hong Kong, Country: Hong Kong, Year: 2020, Running time: 16'37''
    • Exit / Wychod / Wyjście
      Directed by: Ivan Basov, Screenplay: Ivan Basov, Production: Moscow Film School, Country: Russia, Year: 2020, Running time: 20'51''
    Day 5
    10 AM
    TupiTube
    Toss the pandemic into a film: I group - Online animation workshops for children
    Target group: children between 7-9, maximum 12 people

    During online classes the participants will learn the arcana of cartoon animation (2D), and with the use of a special application they will create a short film in this technique. In safe homes, every child will familiarize themselves in an easy and practical way with the basics of cartoon animation and will create their own short animation. >> Szczegóły

    Applications: biuro@etiudaandanima.pl
    Warning! The number of places for each group is limited

    The workshops will be run by Justyna Jakóbowska.

    Note: the workshop will be held on the TupiTube platform (details below)

    Classes will be conducted on the TupiTube program and here are some important things! It's good for the participants to download the TupiTube program (it's free) before the class and take a few photos or download ready-made photos (made by us). Instructions for preparing for the workshop are below.

    ANIMATOR PACK

    WHAT YOU NEED TO HAVE ?:
    - laptop or graphics tablet
    - good internet connection
    - a working webcam in a laptop / tablet
    - functional mouse / touchpad
    - TupiTube program installed on a computer / tablet (download link below)
    - a sheet of paper and a pencil / marker
    - a photo package containing a photo of a leaf, a flying bird, a cloud on a transparent background (.png) - you can make yourself or download a file.

    TO DOWNLOAD
    - TupiTube program: https://sourceforge.net/projects/tupi2d/
    - photo package https://mab.to/p/uuNSXW6mTzi4

    Photos covered by copyright, made available only for the implementation of the workshop "Put a pandemic into the film" as part of the Etiuda & Anima festival.
      12 AM
      Online
      Promotion of Books
      Premiera na Youtube:
      https://www.youtube.com/watch?v=P49LktM5T9o

      - "Propaganda, Ideology, Animation. Twisted Dreams of History" - Olga Bobrowska, Michał Bobrowski, Bogusław Zmudziński (red.)

      - "Twórczość filmowa Jana Švankmajera. Główne konteksty kulturowe i ideowe" - Bogusław Zmudziński
        1 PM
        VOD (PPV)
        ASIFA Plebiscite (10 best animations of the 6th ASIFA decade) - 1st screening (74')
        • Oh Willy...
          Directed by: Emma De Swaef, Marc James Roels, Screenplay: Emma De Swaef, Marc James Roels, Production: Ben Tesseur, Nidia Santiago, Country: Belgium, France, Netherlands, Year: 2011, Running time: 16'42''
        • Löss
          Directed by: Yi Zhao, Screenplay: Yi Zhao, Robert van Dijk, Production: Armadillo Film, MerganTelewerks, Country: Netherlands, China , Year: 2015, Running time: 27'58''
        • The Blissful Accidental Death / Błoga przypadkowa śmierć
          Directed by: Sergiu Negulici, Screenplay: Sergiu Negulici, Ioana Nicoară, Manuela Marcovici, Production: Reniform Production/ Abis Studio, Country: Romania, Year: 2016, Running time: 15'06''
        • Bath House / Łaźnia / Simhall
          Directed by: Niki Lindroth von Bahr, Screenplay: Jerker Virdborg, Production: Malade, Country: Sweden, Year: 2014, Running time: 14'03''
        2 PM
        TupiTube
        Toss the pandemic into a film: II group - Online animation workshops for children
        Target group: children between 10-13, maximum 12 people

        During online classes the participants will learn the arcana of cartoon animation (2D), and with the use of a special application they will create a short film in this technique. In safe homes, every child will familiarize themselves in an easy and practical way with the basics of cartoon animation and will create their own short animation. >> Szczegóły

        Applications: biuro@etiudaandanima.pl
        Warning! The number of places for each group is limited


        The workshops will be run by Justyna Jakóbowska.

        Note: the workshop will be held on the TupiTube platform (details below)

        Classes will be conducted on the TupiTube program and here are some important things! It's good for the participants to download the TupiTube program (it's free) before the class and take a few photos or download ready-made photos (made by us). Instructions for preparing for the workshop are below.

        ANIMATOR PACK

        WHAT YOU NEED TO HAVE ?:
        - laptop or graphics tablet
        - good internet connection
        - a working webcam in a laptop / tablet
        - functional mouse / touchpad
        - TupiTube program installed on a computer / tablet (download link below)
        - a sheet of paper and a pencil / marker
        - a photo package containing a photo of a leaf, a flying bird, a cloud on a transparent background (.png) - you can make yourself or download a file.

        TO DOWNLOAD
        - TupiTube program: https://sourceforge.net/projects/tupi2d/
        - photo package https://mab.to/p/uuNSXW6mTzi4

        Photos covered by copyright, made available only for the implementation of the workshop "Put a pandemic into the film" as part of the Etiuda & Anima festival.
          2.30 PM
          VOD (PPV)
          ASIFA Plebiscite (10 best animations of the 6th ASIFA decade) - 2nd screening (65')
          • Aenigma / Enigma
            Directed by: Antonis Ntoussias, Aris Fatouros, Screenplay: Antonis Ntoussias, Aris Fatouros, Production: Michael Sarantinos / Steficon, Country: Greece, Year: 2016, Running time: 10'18''
          • Cat Days / Neko No Hi / Kocie dni
            Directed by: Jon Frickey, Screenplay: Jon Frickey, Production: Jon Frickey, Country: Germany, Japan, Year: 2018, Running time: 11'09''
          • Bloeistraat 11
            Directed by: Nienke Deutz, Screenplay: Nienke Deutz, Production: Lunanime, Country: Belgium, Netherlands, Year: 2018, Running time: 9'41''
          • Conversation / Rozmowa
            Directed by: Ana Horvat, Screenplay: Ana Horvat, Production: Luma Film, Country: Croatia, Year: 2015, Running time: 5'45''
          • Le Labyrinthe / Labirynt
            Directed by: Mathieu Labaye, Screenplay: Mathieu Labaye, Production: Camera-etc, Country: Belgium, Year: 2013, Running time: 9'23''
          • The External World / Świat zewnętrzny
            Directed by: David O’Reilly, Screenplay: David O’Reilly, Vernon Chatman, Production: David O’Reilly & Henning Kamm, Country: United Kingdom, Year: 2010, Running time: 17'00''
          4 PM
          VOD (PPV)
          6th Screening of ETIUDA Competition (117')
          • Masel Tov Cocktail / Koktajl Masel Tov
            Directed by: Arkadij Khaet, Mickey Paatzsch, Screenplay: Arkadij Khaet, Merle Kirchhoff, Production: Filmakademie Baden-Württemberg, Country: Germany, Year: 2019, Running time: 29'57''
          • Meander / Meandry
            Directed by: Dayo Clinckspoor, Screenplay: Dayo Clinckspoor, Kim Heerkens, Production: LUCA - School of Arts, Country: Belgium, Year: 2019, Running time: 19'34''
          • Amputated Asscheeks / Amputierte Arschbacken / Amputowane pośladki
            Directed by: Claudia Scheffel, Screenplay: Claudia Scheffel, Production: Hochschule für Bildende Künste HFBK Hamburg, Country: Germany, Year: 2019, Running time: 28'40''
          • Frontier / Hranice / Granica
            Directed by: Damián Vondrášek, Screenplay: Damián Vondrášek, Lukáš Csicsely, Production: Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze – FAMU, Country: Czech Republic, Year: 2020, Running time: 28'33''
          • A Long Story Short / Krótko mówiąc
            Directed by: Andrei Olănescu, Screenplay: Andrei Olănescu, Production: Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică “I.L. Caragiale”, Country: Romania, Year: 2018, Running time: 9'41''
          6 PM
          VOD (PPV)
          5th Screening of ANIMA Competition (74')
          • Alebrijes
            Directed by: Luis Salas, Screenplay: Luis Salas, María Posada, Patricio Alvarado, Production: María Posada Mylott, Country: Colombia, Year: 2020, Running time: 12'00''
          • The Wings / Tiivad / Skrzydła
            Directed by: Riho Unt, Screenplay: Riho Unt, Production: OÜ Nukufilm, Country: Estonia, Year: 2020, Running time: 12'30''
          • Metro
            Directed by: Natalia Krawczuk, Screenplay: Natalia Krawczuk, Production: WJTeam, Szkoła Filmowa w Łodzi/Lodz Film School, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 10'44''
          • Any Instant Whatever
            Directed by: Michelle Brand, Screenplay: Michelle Brand, Production: Royal College of Art, Country: United Kingdom, Year: 2019, Running time: 5'12''
          • Toomas Beneath the Valley of the Wild Wolves / Toomas teispoolmetsikutehuntideorgu / Toomas w dolinie dzikich wilków
            Directed by: Chintis Lundgren, Screenplay: Chintis Lundgren, Draško Ivezić, Production: Chintis Lundgreni Animatsioonistuudio, Adriatic Animation, Miyu Productions, Country: Estonia, Croatia, France, Year: 2019, Running time: 18'00''
          • 6|6
            Directed by: Yali Herbet, Screenplay: Yali Herbet, Production: Yali Herbet, Country: Israel, Year: 2019, Running time: 02'02''
          • Awkward / Niezręczne
            Directed by: Nata Metlukh, Screenplay: Nata Metlukh, Production: Nata Metlukh, Country: USA, Year: 2020, Running time: 3'45''
          • Blüte
            Directed by: Raito Low Jing-Yi, Screenplay: Raito Low Jing-Yi, Production: National Taiwan University of Arts, Country: Taiwan, Year: 2020, Running time: 4'23''
          • Maestro
            Directed by: Illogic, Screenplay: Illogic, Production: Bloom Pictures, Country: France, Year: 2019, Running time: 1'40''
          • Florian
            Directed by: Keshav Abrol, Lucas Londoño-Clayton, Pavel Loparev, Screenplay: Keshav Abrol, Lucas Londoño-Clayton, Pavel Loparev, Production: BAU Design College of Barcelona, Country: Spain, Year: 2019, Running time: 3'47''
          7.30 PM
          VOD (PPV)
          4th Screening of ANIMA.PL Competition (53')
          • The Great Book of Feelings – Longing / Wielka Księga Uczuć – Tęsknota
            Directed by: Wiola Sowa, Screenplay: Maciej Kur, Production: EGoFILM, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 7'00''
          • The Firefly Grove / Świetlikowy Gaj
            Directed by: Tomasz Pilarski, Screenplay: Tomasz Pilarski, Production: EGoFILM, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 5'24''
          • Aggie and Leaves / Agatka i liście
            Directed by: Andrzej Piotr Morawski, Screenplay: Jan Steliżuk, Anna Steliżuk, Production: Serafiński Studio sp. z o.o., Country: Poland, Year: 2019, Running time: 10'00''
          • The Treflik Family: DIY / Rodzina Treflików: Majster Klepka
            Directed by: Marek Skrobecki, Screenplay: Izabela Opawska, Production: Studio Trefl S.A., Country: Poland, Year: 2020, Running time: 8'30''
          • Story About Why Devil Limps / Ajtia o tym dlaczego diabeł kuleje
            Directed by: Kasia Zimnoch, Paweł Kleszczewski, Screenplay: Kasia Zimnoch, Paweł Kleszczewski, Production: Konik Studio, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 5'21''
          • Great-Grandma Elżbieta’s Ring / Pierścionek prababci Elżbiety
            Directed by: Daria Kopiec, Screenplay: Adam Trzyna, Bozena Szroeder, Production: Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", Country: Poland, Year: 2019, Running time: 2'57''
          • A Tale of Old Granny and Cloth Moth Zbyszek / Bajka o Starej Babci i Molu Zbyszku
            Directed by: Mirosława Krymska, Screenplay: Mirosława Krymska, Production: Suwalski Ośrodek Kultury, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 11'00''
          9 PM
          VOD (PPV)
          6th Screening of ANIMA Competition (78')
          • Why Slugs Have No Legs / Warum Schnecken Keine Beine Haben / Dlaczego ślimaki nie mają nóg
            Directed by: Aline Höchli, Screenplay: Aline Höchli, Production: Cinéma Copain, Country: Switzerland, Year: 2019, Running time: 10'44''
          • After the eclipse / Después del eclipse / Po zaćmieniu
            Directed by: Bea R. Blankenhorst, Screenplay: Bea R. Blankenhorst, Production: Bea R. Blankenhorst, Country: Argentina, Year: 2020, Running time: 12'00''
          • About Love / Armastusest / O miłości
            Directed by: Girlin Bassovskaja, Screenplay: Girlin Bassovskaja, Production: OÜ Nukufilm, Country: Estonia, Year: 2020, Running time: 10'00''
          • The Hunt / Łowy
            Directed by: Mateusz Jarmulski , Screenplay: Mateusz Jarmulski , Production: Animoon, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 8'00''
          • Rules of Play / Zasady gry
            Directed by: Merlin Flügel, Screenplay: Merlin Flügel, Production: Merlin Flügel Films, Country: Germany, Year: 2018, Running time: 7'34''
          • The Winter / Zima
            Directed by: Xin Li, Screenplay: Xin Li, Production: Xin Li, Country: Australia, Year: 2020, Running time: 4'59''
          • Bube maises / בובה מייסס
            Directed by: Or Levy, Screenplay: Or Levy, Production: Wizo, Country: Israel, Year: 2019, Running time: 6'20''
          • Conversations with a Whale / Rozmowy z wielorybem
            Directed by: Anna Samo, Screenplay: Anna Samo, Production: Tom Bergmann, Country: Germany, Year: 2020, Running time: 8'45''
          • Co-Ognition / Roz-Poznanie
            Directed by: Przemysław Świda, Screenplay: Przemysław Świda, Production: Paris+Hendzel Co., Country: Poland, Year: 2020, Running time: 6'00''
          Day 6
          1 PM
          VOD (PPV)
          Screening of films awarded (213')
          • Fine / בסדר גמו / W porządku
            Directed by: Maya Yadlin, Screenplay: Maya Yadlin, Production: Minshar School of Art, Country: Israel, Year: 2019, Running time: 9'06''
          • Halo Effect / Efekt Halo
            Directed by: Patrycja Polkowska, Screenplay: Patrycja Polkowska, Production: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 14'25''
          • Dogwatch / Der Wächter / Psi stróż
            Directed by: Albin Wildner, Screenplay: Albin Wildner, Production: Filmakademie Wien, Country: Austria, Year: 2019, Running time: 30'00''
          • Territories / Timoura / Terytoria
            Directed by: Azedine Kasri, Screenplay: Azedine Kasri, Production: École Nationale Supérieure des Métiers de l'Image et du Son, Université de recherche Paris Sciences et Lettres, Country: France, Year: 2019, Running time: 25'56''
          • A Long Story Short / Krótko mówiąc
            Directed by: Andrei Olănescu, Screenplay: Andrei Olănescu, Production: Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică “I.L. Caragiale”, Country: Romania, Year: 2018, Running time: 9'41''
          • In Between Spaces / Sa Among Agwat / Między miejscami
            Directed by: Don Senoc, Screenplay: Don Senoc, Production: Unibersidad ng Pilipinas, Country: Philippines, Year: 2018, Running time: 18'29''
          • I’m Here / Jestem tutaj
            Directed by: Julia Orlik, Screenplay: Julia Orlik, Production: Szkoła Filmowa w Łodzi, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 15'00''
          • I’m Going Out for Cigarettes / Je sors acheter des cigarettes / Idę po papierosy
            Directed by: Osman Cerfon, Production: Miyu Productions, Country: France, Year: 2018, Running time: 13'35''
          • Precious / Precieux / Skarb
            Directed by: Paul Mas, Screenplay: Paul Mas, Production: Je Suis Bien Content , Country: France, Year: 2019, Running time: 14'00''
          • Under the ice / Sous la glace / Pod lodem
            Directed by: Milan Baulard, Ismail Berrahma, Flore Dupont, Laurie Estampes, Quentin Nory, Hugo Potin, Screenplay: Milan Baulard, Flore Dupont, Laurie Estampes, Production: Ecole des Nouvelles Images, Country: France, Year: 2019, Running time: 6'47''
          • The Great Malaise / Le mal du siècle / Wielki smutek
            Directed by: Catherine Lepage, Screenplay: Catherine Lepage, Production: National Film Board of Canada, Country: Canada, Year: 2020, Running time: 5'19''
          • Your Own Bullshit / Własne śmieci
            Directed by: Daria Kopiec, Screenplay: Daria Kopiec, Production: Studio Munka / Munk Studio, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 6'26''
          • The Hunt / Łowy
            Directed by: Mateusz Jarmulski , Screenplay: Mateusz Jarmulski , Production: Animoon, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 8'00''
          • Co-Ognition / Roz-Poznanie
            Directed by: Przemysław Świda, Screenplay: Przemysław Świda, Production: Paris+Hendzel Co., Country: Poland, Year: 2020, Running time: 6'00''
          • The Great Book of Feelings – Longing / Wielka Księga Uczuć – Tęsknota
            Directed by: Wiola Sowa, Screenplay: Maciej Kur, Production: EGoFILM, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 7'00''
          • Marbles
            Directed by: Natalia Spychała, Screenplay: Natalia Spychała, Production: Szkoła Filmowa w Łodzi / Lodz Film School, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 5'31''
          • A Woman with a Pebble in Her Heart / Kobieta z kamyczkiem w sercu
            Directed by: Karyna Piwowarska, Jakub Wroński, Screenplay: Ewa Pawlik, Production: Fundacja PRZEKRÓJ, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 14'00''
          2 PM
          ZOOM
          Stop motion animation workshops - Animation Workshops for Adults
          We invite you to stop motion animation workshops with Tim Allen, an English animator with over 20 years of experience in the industry. During the workshop, you will learn what techniques are used and how to plan everything to "bring" a doll to life, as well as the creation process from an idea and storyboard to frame-by-frame animation. During the workshops you will also hear what the work on the set of such productions as: "The Island of Dogs", "Fantastic Mr. Fox", dir. Wes Anderson, "Corpse Bride", dir. Tim Burton. or the series "Shaun the Lamb". >> Details

          Note: The workshop will be held in English via the zoom platform.

          Applications: konradglabek.eia@gmail.com

          The co-organizers of the workshops are:
          - MOMAKIN (description below)
          - Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji
            4 PM
            VOD (PPV)
            My Favorite War (80')
            • My Favorite War / Moja ulubiona wojna
              Directed by: Ilze Burkovska-Jacobsen, Screenplay: Ilze Burkovska-Jacobsen, Production: Bivorst Film&TV, Trond Jacobsen, Ego Media, Guntis Trekteris, Country: Latvia, Norway, Year: 2020, Running time: 80'00''
            6 PM
            Online
            The closing ceremony of the festival
              8 PM
              VOD (PPV)
              Screening of films awarded (213')
              • Fine / בסדר גמו / W porządku
                Directed by: Maya Yadlin, Screenplay: Maya Yadlin, Production: Minshar School of Art, Country: Israel, Year: 2019, Running time: 9'06''
              • Halo Effect / Efekt Halo
                Directed by: Patrycja Polkowska, Screenplay: Patrycja Polkowska, Production: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 14'25''
              • Dogwatch / Der Wächter / Psi stróż
                Directed by: Albin Wildner, Screenplay: Albin Wildner, Production: Filmakademie Wien, Country: Austria, Year: 2019, Running time: 30'00''
              • Territories / Timoura / Terytoria
                Directed by: Azedine Kasri, Screenplay: Azedine Kasri, Production: École Nationale Supérieure des Métiers de l'Image et du Son, Université de recherche Paris Sciences et Lettres, Country: France, Year: 2019, Running time: 25'56''
              • A Long Story Short / Krótko mówiąc
                Directed by: Andrei Olănescu, Screenplay: Andrei Olănescu, Production: Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică “I.L. Caragiale”, Country: Romania, Year: 2018, Running time: 9'41''
              • In Between Spaces / Sa Among Agwat / Między miejscami
                Directed by: Don Senoc, Screenplay: Don Senoc, Production: Unibersidad ng Pilipinas, Country: Philippines, Year: 2018, Running time: 18'29''
              • I’m Here / Jestem tutaj
                Directed by: Julia Orlik, Screenplay: Julia Orlik, Production: Szkoła Filmowa w Łodzi, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 15'00''
              • I’m Going Out for Cigarettes / Je sors acheter des cigarettes / Idę po papierosy
                Directed by: Osman Cerfon, Production: Miyu Productions, Country: France, Year: 2018, Running time: 13'35''
              • Precious / Precieux / Skarb
                Directed by: Paul Mas, Screenplay: Paul Mas, Production: Je Suis Bien Content , Country: France, Year: 2019, Running time: 14'00''
              • Under the ice / Sous la glace / Pod lodem
                Directed by: Milan Baulard, Ismail Berrahma, Flore Dupont, Laurie Estampes, Quentin Nory, Hugo Potin, Screenplay: Milan Baulard, Flore Dupont, Laurie Estampes, Production: Ecole des Nouvelles Images, Country: France, Year: 2019, Running time: 6'47''
              • The Great Malaise / Le mal du siècle / Wielki smutek
                Directed by: Catherine Lepage, Screenplay: Catherine Lepage, Production: National Film Board of Canada, Country: Canada, Year: 2020, Running time: 5'19''
              • Your Own Bullshit / Własne śmieci
                Directed by: Daria Kopiec, Screenplay: Daria Kopiec, Production: Studio Munka / Munk Studio, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 6'26''
              • The Hunt / Łowy
                Directed by: Mateusz Jarmulski , Screenplay: Mateusz Jarmulski , Production: Animoon, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 8'00''
              • Co-Ognition / Roz-Poznanie
                Directed by: Przemysław Świda, Screenplay: Przemysław Świda, Production: Paris+Hendzel Co., Country: Poland, Year: 2020, Running time: 6'00''
              • The Great Book of Feelings – Longing / Wielka Księga Uczuć – Tęsknota
                Directed by: Wiola Sowa, Screenplay: Maciej Kur, Production: EGoFILM, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 7'00''
              • Marbles
                Directed by: Natalia Spychała, Screenplay: Natalia Spychała, Production: Szkoła Filmowa w Łodzi / Lodz Film School, Country: Poland, Year: 2019, Running time: 5'31''
              • A Woman with a Pebble in Her Heart / Kobieta z kamyczkiem w sercu
                Directed by: Karyna Piwowarska, Jakub Wroński, Screenplay: Ewa Pawlik, Production: Fundacja PRZEKRÓJ, Country: Poland, Year: 2020, Running time: 14'00''