//Bodo Kox

Bodo Kox

Bodo Kox jest czołowym przedstawicielem polskiego offu, niezależnym filmowcem, aktorem, scenarzystą, happenerem. Urodził się 22 kwietnia 1977 roku we Wrocławiu. Jest absolwentem filologii polskiej o specjalności dziennikarstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Studiował na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi oraz w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie.

Wystąpił w najbardziej popularnych filmach niezależnych ostatnich lat, tj. „Bolączce sobotniej nocy”, „Krwi z nosa”, „Ugorze” oraz „Homo Father”.  Za rolę Pabla we „Krwi z nosa” otrzymał nagrodę OFFskara 2005 w kategorii najlepszy aktor. Natomiast za role w „Ugorze” i „Homo Father” został doceniony  specjalnym wyróżnieniem jury Konkursu Kina Niezależnego na XXX FPFF w Gdyni.

Wspólnie z Filipem Zawadą wyreżyserował ponad 10 filmów krótkometrażowych, w tym „Marco P. i złodzieje rowerów” (2005), uważany za jeden z najważniejszych filmów polskiego offu. Jego pełnometrażowy debiut fabularny – „Dziewczyna z szafy” (2012) – należy do najoryginalniejszych rodzimych  filmów ostatnich lat, który wzbudził duży entuzjazm wśród krytyków i publiczności. Tej jesieni na ekrany kin weszła jego kolejna pełnometrażowa fabuła – „Człowiek z magicznym pudełkiem” (2017), będąca melodramatem w anturażu science-fiction. Bodo Kox wyreżyserował także spektakl telewizyjny „Amazonia” (2015).

TAGS: