/Ilya Khrzhanovsky

Ilya Khrzhanovsky


Ilya Khrzhanovsky jest reżyserem filmowym, producentem kreatywnym, członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

W 2004 roku ukazał się jego debiutancki film „4”. Film zdobył nagrody, w tym Złotego Kaktusa za bezkompromisową sztukę i Złotego Tygrysa za najlepszy film na festiwalu filmowym w Rotterdamie, nagrody dla najlepszego reżysera na festiwalach filmowych w Buenos Aires i Atenach, Grand Prix na festiwalach filmowych w Seattle i Transylwanii i inne. Film „4” był nominowany do nagrody „Odkrycie Roku” Europejskiej Akademii Filmowej.

„DAU” jest jego drugim projektem. Jest to projekt multidyscyplinarny, łączący film, sztukę i antropologię. Projekt miał swoją premierę w Paryżu w Théâtre du Châtelet i Théâtre de la Ville w 2019 roku. W tym samym czasie w Centre Pompidou została otwarta wystawa-instalacja poświęcona projektowi „DAU”.


Dwa filmy projektu „DAU. Natasha” i „DAU. Degeneracja” zostały włączone do oficjalnego programu Berlinale 2020. Film „DAU. Degeneracja” znalazł się w czołówce rankingu międzynarodowego środowiska krytyków filmowych na Berlinale, a operator Jürgen Jürges otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za „Wybitne osiągnięcie w sztuce filmowej” za film „DAU. Natasza”.