/Moja ulubiona wojna

Moja ulubiona wojna

Moja ulubiona wojna (My Favorite War) to animowany dokument oparty na historii dzieciństwa reżyserki Ilzy Burkovskiej-Jacobsen, która dorastała w Związku Radzieckim w czasie Zimnej Wojny. To historia dochodzenia do pełnoletniości opowiadająca o osobistej ucieczce od prania mózgów przeprowadzanego przez potężny autorytarny reżim.

Reżim sowiecki wykorzystał Drugą Wojnę Światową jako ważny oręż ideologiczny do zastraszania i ucisku społeczeństwa w czasie Zimnej Wojny. Gdy Ilze odkrywa szczątki niemieckiego żołnierza w podwórkowej piaskownicy, zaczyna szukać innych historii zakopanych pod propagandą.

“Musiałam wtedy dokonać wyboru – kim chcę się stać i w co wierzę? Dziś te same pytania stawiają sobie młode pokolenia.”

Moja ulubiona wojna (My Favorite War) będzie miała swoją światową premierę w 2020 roku na Festiwalu Filmowym w Annecy w konkursie Conterchamp.

Bivrost Film zorganizuje konkurs na opowiadanie pod roboczym tytułem „Demokracja i ja” („Democracy and Me”). Jego punktem wyjściowym będą opinie dzisiejszej europejskiej młodzieży na temat wciąż aktualnego nacisku na nasze demokracje ze strony totalitarnych przywódców i ruchów nacjonalistycznych. Mamy nadzieję, że historia z Mojej ulubionej wojny (My Favorite War) zainspiruje młodych do wyrażenia własnych poglądów. Liczymy na to od kiedy zaczęliśmy pracę nad tym filmem.

Moja ulubiona wojna / My Favorite War

Reżyseria: Ilze Burkovska-Jacobsen
Scenariusz: Ilze Burkovska-Jacobsen
Produkcja: Bivorst Film&TV, Trond Jacobsen, Ego Media, Guntis Trekteris
Kraj produkcji: Łotwa, Norwegia
Rok produkcji: 2020
Czas emisji: 80 min.

Emisja:
22 listopada 2020 (niedziela), 16.00 – VOD (PPV)