en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

| |

Priit Tender

Dodano: 01 października, 2023

Priit Tender urodził się w 1971 roku w Tallinie, w Estonii i ukończył tamtejszy Uniwersytet Pedagogiczny z dyplomem nauczyciela sztuki. Jego pierwszym zajęciem była praca artystyczna przy filmie 1895 Priita Pärna i Janno Põldma w 1995 roku. Wykładał animację na Akademii Sztuk Pięknych w Tallinie, Uniwersytecie w Tartu oraz w Baltic Film and Media School. Priit Tender zadebiutował jako reżyser w 1996 roku filmem Gravitation. W 1997 roku rozpoczął pracę w studiu animacji Eesti Joonisfilm jako animator (Tom and Fluffy, Bermuda). Ponadto w 2001 roku pracował jako scenarzysta (wraz z Ulo Pikkovem) serialu telewizyjnego (13x25min.) o estońskiej animacji Anima tsoon.


Jest jednym z najlepszych estońskich autorów animacji – reżyserem, animatorem i scenarzystą wielu krótkometrażowych filmów animowanych. Jego autorskie filmy pełne są surrealistycznych obrazów, czarnego humoru, a także wątków folklorystycznych. Filmy Priita zdobywały nagrody i nominacje na najważniejszych festiwalach filmów krótkometrażowych i animowanych, a jego najnowszy film Dog-Apartment zdobył Grand Prix w Stuttgarcie, Lizbonie, Londynie, Krakowie (Złoty Lajkonik, 29. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima) oraz podczas innych licznych festiwali.

Ponadto artysta współreżyserował film dokumentalny, kieruje wydziałem animacji na Estońskiej Akademii Sztuk Pięknych, i jest także autorem programu festiwalu filmowego Black Nights. Priit jest współtwórcą i dyrektorem artystycznym festiwalu filmów animowanych Animist Tallinn. Prowadził warsztaty w Rhode Island School of Design, Royal College of Art, Ljubljana Art Academy oraz Animation Workshop w Wyborgu. Artysta jest autorem brązowej statuetki będącej rokroczną nagrodą estońskich krytyków filmowych „Virgin Maali” oraz stworzył kilka animowanych reklam.


Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content