en

30.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 21-26 XI 2023

Chris Hunt

Dodano: 31 października, 2019

Chris Hunt jest jednym z wyróżniających się brytyjskich twórców. Mając na koncie ponad 50 nagród, w tym 4 statuetki Emmy na 7 nominacji, Hunt zbudował wyjątkową karierę w filmie i telewizji. W 2018 roku w kinach w Stanach Zjednoczonych pokazywano retrospektywę  6 z jego filmów. Chris Hunt ukończył Uniwersytet w Cambridge w 1976 roku i natychmiast rozpoczął pracę w filmie i telewizji, dołączając do stacji BBC w 1979 roku, a następnie do LWT w roku 1985, gdzie był producentem i reżyserem programu „The South Bank Show”, najwyżej cenionego cyklu o muzyce i sztuce w brytyjskiej telewizji. W 1988 roku odszedł do Iambic Productions Ltd., z której stworzył odnoszącą duże sukcesy firmę specjalizującą się w produkcji artystycznej. Ponadto w 1999 roku założył notowaną na giełdzie firmę DCD Media i był jej prezesem do chwili, gdy stała się jedną z dziesięciu „super-indies” (firm niezależnych) w Wielkiej Brytanii, po czym postanowił powrócić do tworzenia programów pod koniec 2008 roku. Od tamtego czasu stworzył Stanza Media Limited, specjalizującą się w produkcji najwyższej klasy filmów dokumentalnych i przedstawień. Duży jest jego wkład w produkcję muzycznych dokumentów. Był nominowany do nagród Bafta i Emmy za „Jose Carreras – A Life Story”, a jego „Abba – The winner takes it all” był również nie tylko nominowany do nagrody Bafta, ale stał się najwyżej ocenianym filmem muzycznym w historii Wielkiej Brytanii, nieznacznie pokonując jego inny film „The Michael Jackson Story”, który pozostał najwyżej ocenianym pojedynczym dokumentem roku w Wielkiej Brytanii. Podobnie jak prawie wszystkie jego filmy muzyczne, te również zyskały międzynarodową sławę. Wyprodukował również ‘Placido Domingo – My Greatest Roles’, ważny dokument dla stacji BBC1, Arte, ZDF i innych, ‘Roy Orbison – The Big ‘O’, ‘The Beatles in “Love”, ‘Stuart Sutcliffe – The Lost Beatle’, ‘Abba – The Reunion’, ‘The Abba Years’, ‘Eric Clapton’ (nominowany do nagrody Emmy), ‘The Clapton Sessions’, ‘The Truth About Boy Bands’, ‘Maria Callas – Living and Dying for Art and Love’ (wielokrotnie nagradzany), ‘Joan Sutherland – Reluctant Prima Donna’, ‘Suzanne Vega’, ‘The Search for Robert Johnson’, i jeszcze około 20 innych. Do jego innych osiągnięć zalicza się podwójnego zdobywcę nagród Emmy ‘Elaine Stritch At Liberty’, który został wyreżyserowany wraz z Donem Pennebakerem; nominowany do nagrody Emmy ‘King Lear’, z Ianem McKellenem, zdobywcę Emmy - film ‘Oklahoma!’ z Hugh Jackmanem, ‘The Merchant of Venice’, ‘Kiss Me, Kate’, ‘Romeo and Juliet’, oraz koncerty od Ronniego Scotta przez Royal Albert Hall, do mieszczącego 75,000 stadionu Principality czy National Indoor Arena w Pekinie.

Chris Hunt jest jednym z dwojga Brytyjczyków wybranych do International Academy of Television Arts and Sciences, a w latach 2007-2012 pełnił również funkcję przewodniczącego IMZ, stowarzyszonego z UNESCO międzynarodowego zrzeszenia organizacji związanych z muzyką i mediami, do którego należą najważniejsi nadawcy i dystrybutorzy, a także kilkoro najlepszych na świecie producentów. Jest członkiem Royal Society of Arts.

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content