/26. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima – Dzień Trzeci

26. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima – Dzień Trzeci

Dzień dobry! Przed nami czwartek, trzeci dzień wspaniałych wydarzeń związanych z 26. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Etiuda&Anima. Dzisiaj zapraszamy na kolejną dawkę filmów – do obejrzenia w aż trzech różnych lokalizacjach! Ufamy, że każdy znajdzie coś dla siebie!

Rano zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki najmłodszych widzów. O godzinie 10:00 i 12:00 odbędą się kolejno projekcje filmów Lotte i zagubione smoki (reż. Janno Põldma, Heiki Ernits) oraz Away (reż. Gints Zilbalodis). Oba filmy będą prezentowane w sali dużej.


Kadr z animacji „Lotte i zagubione smoki” reż. Janno Põldma, Heiki Ernits

Oprócz powtórek konkursowych projekcji ETIUDA, będziemy prezentować kolejne bloki konkursowe. W ciągu dnia odbędzie się III i IV projekcja konkursu ANIMA (16:00 i 20:30, sala duża) oraz III i IV projekcja konkursu ETIUDA (15:30 i 20:00, sala mała). Odbędzie się także II blok cyklu „Europa w animacji”, podczas którego Cinanima International Animated Film Festival w Espinho zaprezentuje wybór najciekawszych portugalskich filmów animowanych z ostatnich lat.

O 18:30 w sali dużej w ramach „Autoportretów twórców animacji” odbędzie się spotkanie z gościem specjalnym tegorocznego festiwalu, Igorem Kovalyovem, współzałożycielem legendarnego studia Pilot School of Animation w Moskwie. Jego krótkie filmy Andrei Svislotski,  Hen, His Wife, Bird in the Window, Flying Nansen, Milch  oraz Before Love otrzymały wiele nagród i wyróżnień w całym środowisku filmowym – cztery z nich będziecie mogli zobaczyć już dzisiaj w sali dużej!


Kadr z animacji „Przed miłością” reż.: Igor Kovalyov

O 14:00 w sali małej odbędzie się dyskusja na temat seriali animowanych i przemysłu zabawkarskiego poprowadzona przez Konrada Sierzputowskiego. O 17:45 zapraszamy na pokaz Varda według Agnès (reż. Agnès Varda) z cyklu „Pożegnania”. Film jest ostatnim dziełem niedawno zmarłej artystki, która swojej twórczości łączyła zaangażowanie społeczne, feministyczny przekaz i zamiłowanie do eksperymentów formalnych.


Agnès Varda

Kontynuujemy także spotkania z cyklu „Między Mediami” w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Dzisiaj wyświetlony zostanie film Symfonia Fabryki Ursus (reż. Jaśmina Wójcik). Zapraszamy już o godzinie 17:00.

Festiwalowe wydarzenia zagoszczą także w Klubie Studio, który mieści się na ul. Witolda Budryka 4. O godzinie 18:00 zaprezentowane zostaną animowane etiudy studentów ASP w Krakowie i jazzowe wariacje Tymona Tymańskiego. W tej odsłonie Tymański wraca do kontrabasu oraz kameralnego jazzu, swojej fascynacji z okresu istnienia kultowej grupy Miłość. W instrumentalnych, sonorystycznych eksploracjach towarzyszą mu znani muzycy trójmiejskiej sceny okołojazzowej: saksofonista Ireneusz Wojtczak, gitarzysta Marcin Gałązka, pianista Michal Wandzilak oraz perkusista Jacek Prościński. O godzinie 19:00 zostanie wyświetlony film Jesteś Bogiem Leszka Dawida, po którym zapraszamy na spotkanie z reżyserem i operatorem Łukaszem Guttem. Będzie to rozmowa o realizacji Broad Peak, filmu kręconego na wysokości 5600 m n.p.m.

Do zobaczenia!