en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

|

Twórca i jego dzieło

Dodano: 25 listopada, 2014

Ile z z artysty pozostaje w jego dziele? Na ile można wierzyć tworzonemu przez niego wizerunkowi? Co tak naprawdę decyduje o naszym losie? Na te pytania próbuje odpowiedzieć film „Dominion Setha”.

Głównym bohaterem filmu jest Gregory Gallant, znany jako Seth, jeden z najważniejszych twórców światowego komiksu. Reżyser, Kanadyjczyk Luc Chamberland, zabiera nas w podróż po świecie rysownika. Jej symbolem jest tytułowe Dominion, miasto z lat 50., które przefiltrowane przez wyobraźnię twórcy stopniowo zmienia się w makietę i eksponat muzealny. Stajemy się świadkami procesu twórczego artysty, który dokonuje nieustannej autokreacji. To także niesamowita lekcja pokory, bowiem mimo światowej sławy, jaką Gallantowi przyniósł komiks „Palookaville”, oddaje się on swojej pracy wciąż z tą samą przyjemnością.

Chamberand nie boi się eksperymentować z formą. Śmiało łączy ze sobą klasyczną animację z filmem dokumentalnym, wplatając w swoją opowieść wypowiedzi i szkice Setha.

Utkana ze wspomnień rysownika historia prowadząca nas przez jego życie inspiruje do wyjścia poza własne ograniczenia. Z pewnością dla wielu będzie ona motorem do działania oraz początkiem interesujących dyskusji w festiwalowych kuluarach.

Dorota Machniewska

Dominion Setha
25 listopada (wtorek), 19.30, Małopolski Ogród Sztuki

tagi :   

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content