/Themersonowie – klasycy światowej awangardy i animacji

Themersonowie – klasycy światowej awangardy i animacji

Przypominamy dokonania twórcze awangardowych artystów pochodzących z Polski – Stefana i Franciszki Themersonów. W Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się pokaz filmów małżeństwa, zaś w Pauzie In Garden do 30 listopada można oglądać wystawę „Stefan i Franciszka Themerson. O potrzebie tworzenia widzeń – odsłona 5”. 

 

 Stefan (ur. 1910) i Franciszka (ur. 1907) Themersonowie poznali się w Warszawie pod koniec lat 20. XX wieku. Franciszka ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych, a Stefan studiował fizykę i architekturę. Pobrali się w 1931 r. i, poza przerwą w latach 1940-1942, przez resztę życia z sukcesem ze sobą współpracowali. Około roku 1930 zaczęli wspólnie eksperymentować z fotografią i filmem, stając się pionierami polskiej awangardy filmowej. Ich wczesne prace, wiele spośród których zaginęło, łączyło innowacyjne zastosowanie fotogramów, fotografii i fotomontażu.

Filmy Stefana i Franciszki Themersonów, wyróżniające się pośród ich wielu pozostałych osiągnięć artystycznych, stanowią znaczący wkład w historię i rozwój europejskiego kina eksperymentalnego.

Na festiwalu pokażemy cztery filmy Themersonów: „Przygoda człowieka poczciwego” (1937), „Wzywamy pana Smitha” (1943), „Oko i ucho” (1945), „Stefan + Franciszka” (1975), oraz dokument Erika van Zuylena ”Stefan Themerson i język” (1976).

 

25 listopada (sobota), 20.00
Małopolski Ogród Sztuki – Sala mała

 

Wystawa „Stefan i Franciszka Themerson. O potrzebie tworzenia widzeń – odsłona 5”

Wystawa opowiada o filmowej twórczości Stefana i Franciszki Themersonow, najważniejszych przedstawicieli filmowej awangardy w Polsce lat 30. i 40. Na wystawę składają się fotogramy i kolaże (tworzone od 1928 r.), od których wszystko się zaczęło.

 

2-30 listopada 2017
Pauza In Garden, ul. Rajska 12