en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Piotr Jaxa

Dodano: 03 listopada, 2022


Operator filmowy i fotograf, w latach 1982 -2019 roku mieszkający w Szwajcarii. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1965-69),

Piotr Jaxa

Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych na całym świecie – jego prace były pokazywane i zdobywały nagrody m. in. na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie.Członek Szwajcarskiego Stowarzyszenia Operatorów (SCS) i Polskiego (PSC), w 2009 został uhonorowany nagrodą Lohgn-Ammannsegg za całokształt twórczości oraz zaproszony do zasiadania w Szwajcarskiej Akademii Filmowej. Prowadzi seminaria i warsztaty operatorskie w instytucjach takich jak FOCAL, ZHdK (Zurych), HEAD (Genewa) czy CEPV (Vevey).

Równocześnie pracuje jako niezależny fotograf, specjalizujący się w fotografii z planu filmowego oraz fotografii wydawniczej. Ma na swoim koncie wiele publikacji w różnych mediach w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Chinach.Wieńcząc swoja współpracę fotograficzną z Krzysztofem Kieślowskim na planie trylogii “Trzy Kolory” („Niebieski”, „Biały” i „Czerwony”), przygotował wystawę zdjęć „Remembering Krzysztof”, która podróżuje po świecie od 1994 roku (ponad 25 pokazów w 15 krajach).

Jest również autorem kilku książek fotograficznych: „L’esprit de Genève” (1988), „Oh! Barcelone” (1992) oraz „Poschiavo, un mondo di valle” (1998).Od 1995 roku Piotr Jaxa pracuje nad nowym projektem książki i wystawy fotograficznej zatytułowanej „Cinematographers” – jest to kolekcja portretów operatorów filmowych z całego świata. Do tej pory udało mu się sfotografować 141 artystów kina z 30 krajów na 4 kontynentach.Pierwszy tom „Cinematographers” ukazał się w grudniu 2021 roku. Drugi i trzeci tom są w opracowaniu.Stały wspołpracownik Polskiej Agencji Fotografów - FORUM.

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content