en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Mariusz Wilczyński

Dodano: 06 października, 2022

Polski reżyser animacji, performer, malarz, profesor w Szkole Filmowej w Łodzi.

Sztuki animacji nauczył się sam i od 1996 realizuje autorskie kino animowane.

Mariusz Wilczyński

Miał retrospektywy swoich filmów min. w Museum of Modern Art MoMA w Nowym Jorku (2007), Anthology Film Archives w Nowym Jorku (2007 i 2020), Pretoria Art Museum w Pretorii (2007), National Museum of Brazil w Brasili (2009), Tokyo International Forum w Tokio (2014), Pera Museum w Stambule (2014), Muzeum Narodowym w Warszawie (2018) i innych.

Prezentował swoje filmy także min. w National Gallery w Londynie (2007), Lincoln Center w Nowym Jorku (2010), i na Berlinale (2008, 2020).

Mariusz Wilczyński realizuje również filmy animowane na żywo tzw. WILKANOCE do udziału w których zaprasza muzyków tworząc z nimi improwizowane spektakle.

W WILKANOCACH udział brali min.: Hong Kong Philharmonic Orchestra, Membres de l’Orchestre de Chambre de Paris, Membres de l'Ensemble de Tokyo, L’Orchestre de Chambre de Geneve, Narodowa Orkiestra Filharmoniczna z Lwowa, Orkiestra Sinfonia Varsovia, trębacz jazzowy Tomasz Stańko, wiolonczelista Marcel Markowski oraz także min. Leszek Możdżer, Michał Urbaniak, Wojciech Waglewski, VOO VOO, Fisz Emade i inni.

W 2007 New York Times nazwał Mariusza Wilczyńskiego "jednym z najważniejszych współczesnych twórców animacji artystycznej." ( Dave Kehr, The New York Times, Friday, May 4, 2007.)

W lutym 2020 miała miejsce światowa premiera jego pełnometrażowego filmu animowanego pt. ”Zabij to i wyjedź z tego miasta" nad którym pracował 14 lat.

Film zebrał blisko 60 recenzji min. w The Guardian, Le Monde, New York Times, Der Tagesspiegel, Variety, Hollywood Reporter, Screen Daily, Los Angeles Times i innych.

Film zdobył ponad 40 nagród    na festiwalach filmowych, m. in. w Ottawie, Annecy, Zagrzebiu, Pradze, Sapporo, Wiedniu, Lizbonie, Chicago, Limie czy Gdyni gdzie, jako pierwsza animacja w historii, zdobył główną nagrodę Złote Lwy.

W grudniu 2020 „Zabij to i wyjedź z tego miasta” miał amerykańską premierę w Museum of Modern Art MoMA w Nowym Jorku oraz w Anthology Film Archives w Nowym Jorku.

W 2022 od marca do lipca w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie miała miejsce wystawa pt. „Zabij to… Mariusz Wilczyński”.

Obecnie artysta pracuje nad nowym autorskim pełnometrażowym filmem animowanym pod roboczym tytułem „Na mój pogrzeb w czerwonej sukni przyjdź” którego premiera planowana jest na rok 2027.

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content