en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Już dzisiaj rusza 28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima!

Dodano: 16 listopada, 2021


Już dziś startuje 28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima, który potrwa do niedzieli 21 listopada 2021 roku. Tegoroczna edycja jest wersją hybrydową, dlatego pokazy filmowe będą się odbywały w kinie i on-line. Sprawdźcie jakie atrakcje czekają na Was pierwszego dnia festiwalu!

Pierwszego dnia 28 edycji festiwalu zapraszamy do krakowskiego kina Kijów Centrum. Rozpoczynamy z samego rana od atrakcji skierowanych do najmłodszych. O 9:30 na dużej sali zacznie się seans filmu animowanego o uroczym tytule Nawet muszy idą do nieba (2021). Jest to historia dwóch śmiertelnych wrogów: małej myszki Czmyszki i lisa Rudeusza, którzy w wyniku nieszczęśliwego wypadku spotykają się w niebie dla zwierząt. Animacja wykonana techniką lalkową została nominowana do prestiżowej Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego.

Kadr z animacji "Nawet myszy idą do nieba"

Natomiast o 11:15 zacznie się pokaz kolejnej animacji dla dzieci. Film Dziki Zachód Calamity Jane (2021) jest westernową animacją swobodnie nawiązującą do dzieciństwa legendarnej postaci Marthy Jane (Calamity) Cannary, która w 1863 roku, w przebraniu chłopca, wyruszyła na zachód Stanów Zjednoczonych.

O 15:30 ruszy pierwsze wydarzenie z cyklu „Notacje”, a jego bohaterem jest Jerzy Kucia. Tematem cyklu notacji jest ocalenie zapomnienia wiedzy na temat Studia Filmów Animowanych w Krakowie i środowiska artystycznego z nim związanego. Notacje do obejrzenia w kinie Kijów w sali studio oraz na VOD.

Kadr z filmu "DAU. Natasza"

Popołudniem, o godzinie 16:00 na dużej sali kina Kijów rozpocznie się projekcja filmu wyreżyserowanego przez przewodniczącego jury tegorocznego konkursu Etiuda, Ilji Chrzanowskiego pt. DAU. Natasza (2020). Pierwsza część monumentalnego dzieła Ilji Chrzanowskiego jest wprowadzeniem w skonstruowany z niebywałym rozmachem świat DAU. Wstrząsająca, transowa, chwytająca bohaterów i widzów w pułapki długich ujęć Natasza opowiada o samotnej kierowniczce kantyny w zamkniętym mieście-instytucie. Rzecz rozgrywa się w przeciągu kilku dni w 1952 roku, a Chrzanowski czyni nas świadkami dramatycznego uwikłania tytułowej bohaterki.

Kadr z animacji "Seventeen" w ramach bloku animacji Kaboom Animation Festival "Holenderska animacja lubi wyzwania"

O godz. 17:00 w sali studio zaczną się projekcje bloku animacji wyselekcjonowanych przez holenderski festiwal Kaboom Animation Festival. Na blok zatytułowany „Holenderska animacja lubi wyzwania” składa się 8 animacji przedstawiających niepokorne, wykraczające poza ramy, konfrontacyjne i odważne filmy krótkometrażowe, czy to o nieśmiałym dekarzu, o synu biorącym udział w przesłuchaniu, by przeżyć, kolonii wełnianych nudystów czy kukiełkowych dyktatorach. O 18:30 rozpocznie się natomiast drugi blok projekcji holenderskich shortów, tym razem zatytułowany „Holenderska animacja jest różnorodna”. W bloku znalazło się 10 animacji krótkometrażowych.

Wtorkowy wieczór zakończy się uroczystą Galą inaugurującą 28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima. Gala Otwarcia rozpocznie się o godzinie 20:00 w krakowskim kinie Kijów. Poprowadzą ją Agnieszka Zając i Kuba Szatko, przedstawiciele biura organizacyjno-programowego Etiudy&Animy. Imprezę zapowie Dyrektor Artystyczny Festiwalu, Bogusław Zmudziński, który oficjalnie zainauguruje 28. MFF Etiuda&Anima!

Kadr z animacji "My Sunny Maad"

Po oficjalnej części w kinie Kijów oraz na platformie VOD o godzinie 20:00 rozpocznie się projekcja filmu My Sunny Maad (2021), który miał swoją premierę na tegorocznym festiwalu w Annecy. Jest to historia Czeszki Herry, która zakochuje się w Afgańczyku Nazirze. Po ślubie przeprowadza się z nim do jego ojczyzny nie mając najmniejszego pojęcia o życiu, które czeka na nią w posttalibańskim Afganistanie, ani o rodzinie, do której wkrótce dołączy. Zapraszamy serdecznie!

Program festiwalu:
https://etiudaandanima.pl/program/

Link do zakupu indywidualnych biletów: 
https://www.bilety24.pl/kino/organizator/fundacja-promocji-kultury-artystycznej-filmowej-i-audiowizualnej-etiuda-anima-932

– 7 PLN za bilet ulgowy VOD i 8 PLN za bilet normalny VOD
– 10 PLN za bilet ulgowy KINO i 12 PLN za bilet normalny KINO

UWAGA! Bilety na projekcje na platformę VOD oraz na projekcje fizyczne (KINO) w Kinie Kijów sprzedawane są oddzielnie.

Więcej o biletach i karnetach: 
https://etiudaandanima.pl/praktyczne/bilety-i-karnety-2021/

Zachęcamy do śledzenia informacji o 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima na stronie: https://etiudaandanima.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/EtiudaandAnima

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content