en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Już dziś rusza sprzedaż karnetów na 28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima 2021

Dodano: 16 października, 2021

Od dzisiaj można kupić karnety na 28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima, który odbędzie się w dniach 16-21 listopada 2021 roku. Tegoroczna Etiuda&Anima zaproponuje imprezę w wersji hybrydowej, a odbywające się on-line pokazy filmowe umożliwią uczestnictwo w wydarzeniu osobom z całej Polski.

Link do zakupu karnetów: https://www.bilety24.pl/online/932-karnet-28-mff-etiuda-anima-na-pokazy-filmowe-w-dniach-16-21-11-2021-69600?id=360881

Pandemiczna rzeczywistość, w której nadal żyjemy, przyzwyczaiła nas do wydarzeń kulturalnych realizowanych w wersjach hybrydowych bądź całkowicie przeniesionych do internetu. Także 28. Etiuda&Anima odbędzie się w większości w wersji on-line. Organizatorzy tegorocznej edycji nie rezygnują jednak całkowicie z tradycyjnej formy imprezy. Chcą spotkać się z uczestnikami festiwalu 16 listopada podczas uroczystej inauguracji w krakowskim kinie Kijów Centrum na projekcji filmu animowanego My Sunny Maad (2021, reż. Michaela Pavlátová). Film miał premierę na tegorocznym festiwalu w Annecy i opowiada o Czeszce imieniem Herra, która po ślubie z Afgańczykiem Nazirem przeprowadza się do jego ojczyzny, próbując asymilować się w posttalibańskim Afganistanie. Gala otwarcia festiwalu oraz film My Sunny Maad będą także do obejrzenia w sieci.

Kadr z animacji "My Sunny Maad"

Centralnym punktem Etiudy&Animy są niezmiennie dwa tytułowe, międzynarodowe konkursy: Etiuda, na najlepszy studencki film krótkometrażowy, w którym uczestnicy walczą o prestiżowe statuetki Złotego, Srebrnego i Brązowego Dinozaura, oraz Anima, czyli rywalizacja twórców animacji o Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky. W tegorocznym konkursie znalazły się filmy studentów i profesjonalnych twórców zrealizowane w latach 2019-2021. Filmy walczące o nagrody dostępne będą w sieci na platformie streamingowej zarówno dla widzów z całej Polski jak i dla jurorów, którzy również w tym trybie przyznają swoje wyróżnienia. Projekcjom konkursowym będą także towarzyszyły organizowane on-line spotkania „Q&A” z twórcami filmów, jurorami oraz gośćmi, którzy z odległości będą uczestniczyć w festiwalu.

Wśród tegorocznych imprez okołokonkursowych znalazły się m.in. prezentacje innych festiwali i wybranych szkół europejskich. W tym roku przyjrzymy się holenderskiej i hiszpańskiej animacji, a programy przygotują partnerskie festiwale: odbywający się w Holandii Kaboom Animation Festival oraz hiszpański Animac Film Festival. 28. Etiuda&Anima zaprezentuje także 10 najlepszych węgierskich krótkometrażowych filmów ostatniego 20-lecia wybranych przez Geze M. Totha, uznanego twórcę filmów animowanych z Węgier.

W ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima będzie można także przypomnieć sobie eksperymentalne filmy animowane twórców z rodziny Antoniszczaków –  Ryszarda i Juliana (znanego pod skróconym nazwiskiem Antonisz) –  oraz rodziny Chrzanowskich; Andrieja oraz Ilji, którego głośny film fabularny DAU. Natasza (2020) znalazł się w programie festiwalu Etiuda&Anima 2021.

Kadr z animacji "Nawet myszy idą do nieba"

Oprócz krótkich animacji konkursowych uczestnicy 28. Etiudy&Animy będą mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć pełnometrażowe filmy animowane ostatniego sezonu, które miały swoje pokazy na  najważniejszych, zagranicznych festiwalach filmowych. Organizatorzy festiwalu pamiętają także o najmłodszych widzach, dlatego zapraszają wszystkie dzieci na pouczające animacje pt. Nawet myszy idą do nieba (2021, reż. Jan Bubeníček, Denisa Grimmová), oraz westernowy Dziki Zachód Calamity Jane (2020, reż. Rémi Chayé). Na pokazy obu filmów zapraszamy we wtorek 16 listopada do krakowskiego kina Kijów Centrum.

W tegorocznym programie znalazły się również warsztaty animacji dla dorosłych i dzieci, które odbędą się stacjonarnie. Warsztaty skierowane do najmłodszych o tematyce ekologicznej poprowadzi Daria Godyń.  Problematyka eko będzie także myślą przewodnią panelu masterclass pt. Jak zorganizować ekologiczny festiwal? Podczas tegorocznej edycji festiwalu przedstawione zostaną także wyniki konkursu plastycznego studentów krakowskiej ASP pt. „Pamięć fotograficzna”. Projekcji filmów będzie towarzyszył wykład.

Etiuda&Anima 2021 przypomni postaci wybitnych filmowców, którzy zmarli w minionym roku. W nostalgicznym cyklu „Pożegnania” odbędą się projekcje dokumentów dedykowanych filmowym dokonaniom m.in. cenionego reżysera z Korei Południowej Kim Ki-Duka (Pusty dom, 2004, Samarytanka, 2004, Pieta, 2012), przedstawiciela czeskiej szkoły filmowej Jiři Menzela (Pociągi pod specjalnym nadzorem, 1966, Kapryśne lato, 1968, Skowronki na uwięzi, 1969)  czy Ivana Passera (scenarzystę m.in. Miłości blondynki, 1965, reż. Miloš Forman, Intymnego oświetlenia, 1965, reż. Ivan Passer, czy Pali się moja panno, 1967, reż. Miloš Forman) reprezentanta czechosłowackiej Nowej Fali lat 60.

Zdjęcie z filmu "Najpiękniejszy chłopiec na świecie"

Organizatorzy 28. Festiwalu Etiuda&Anima chcieliby także uczcić pamięć Alicji Helman, nestorki polskiego filmoznawstwa, która zmarła w lutym tego roku. Z tej okazji, w krakowskim kinie Kijów Centrum odbędzie się seans jednego z najbardziej cenionych przez profesor Helman filmów – Śmierć w Wenecji (1971) w reżyserii Luchina Viscontiego. Projekcji legendarnej adaptacji noweli Tomasza Manna towarzyszyć będzie seans filmu dokumentalnego pt. Najpiękniejszy chłopiec na świecie (2021, reż. Kristina Lindström, Kristian Petri). Dokument opowiada o losach Björna Andresena, który jako 15-letni chłopiec zagrał w filmie włoskiego mistrza.

Gala zakończenia 28. Etiudy&Animy podczas której poznamy szczęśliwych zwycięzców wszystkich konkursów odbędzie się w niedzielę 21 listopada w kinie Kijów Centrum. Po części oficjalnej rozpoczną się projekcje wszystkich nagrodzonych filmów Etiudy&Animy 2021. Transmisje gali oraz pokazy zwycięskich filmów będą również do obejrzenia on-line na platformie streamingowej.

Link do zakupu karnetów: https://www.bilety24.pl/online/932-karnet-28-mff-etiuda-anima-na-pokazy-filmowe-w-dniach-16-21-11-2021-69600?id=360881

Karnet hybrydowy - upoważnia do wejścia na wszystkie pokazy filmowe w kinie oraz na VOD;
Karnet VOD - upoważnia do oglądania wszystkich pokazów na VOD;

Więcej o biletach i karnetach: https://etiudaandanima.pl/praktyczne/bilety-i-karnety-2021/

Zachęcamy do śledzenia informacji o 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima na stronie: https://etiudaandanima.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/EtiudaandAnima

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content