en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Jaskółki z Kabulu

Dodano: 18 października, 2019

Wyreżyserowane przez Zabou Breitman i Eléę Gobbé-Mévellec Jaskółki z Kabulu są animowaną adaptacją bestsellerowej powieści algierskiego pisarza Mohammeda Moulessehoula, tworzącego pod pseudonimem Yasmina Khadra. Film został wyświetlony w sekcji Un Certain Regard na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Akcja filmu rozgrywa się latem 1998 roku w stolicy Afganistanu, wkrótce po dojściu do władzy fundamentalistycznych Talibów. Młodzi i zakochani w sobie historyk Moshen i artystka Zunaira, która była nauczycielką, starają się żyć, jak dawniej, z nadzieją powrotu do normalności. Tymczasem naczelnik więzienia Atiq i jego śmiertelnie chora żona, Mussarat są pogrążeni w marazmie i smutku. Atiq, który widział w swoim życiu wiele grozy i cierpienia, nie jest w stanie pokazać umierającej kobiecie ile dla niego znaczy. Z powodu nieostrożności Moshena pewnego dnia losy tych dwóch par splatają się, zmuszając bohaterów do dramatycznych wyborów.

Ta tragiczna historia o zniewoleniu opowiedziana w poetyckim stylu, z niezwykle pięknymi, pastelowymi obrazami sprawia, że Jaskółki w Kabulu poruszają emocje i na długo zapadają w pamięć.

Les hirondelles de Kaboul / Jaskółki z Kabulu / The Swallows of Kabul

Reżyseria: Zabou Breitman, Eléa Gobbé-Mévellec
Scenariusz: Sébastien Tavel, Patricia Mortagne, Zabou Breitman
Dźwięk: Alexis Rault
Producenci: Reginald de Guillebon, Stephan Roelants, Michel Merkt, Joëlle Bertossa
Kraj produkcji: Francja
Rok produkcji: 2019

 

23 listopada 2019 (sobota), 15.30
Małopolski Ogród Sztuki – Sala duża

 

 

 

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content