/Festiwalowy przewodnik: dzień pierwszy

Festiwalowy przewodnik: dzień pierwszy

Rozpoczyna się 25. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima. Z niecierpliwością czekamy na Galę Otwarcia, która rozpocznie się o godz. 20.00 w Kijów Centrum. Jednak to nie jedyne atrakcje tego dnia. W Małopolskim Ogrodzie Sztuki ruszają pierwsze projekcje konkursów ETIUDA i ANIMA, a także pierwsza część pokazu etiud laureatów 25-lecia Etiudy&Animy. W Kijów Centrum o godz. 17.00 zobaczymy dokument „Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka”. Zapraszamy także na dwie wystawy, które od dziś można oglądać w Małopolskim Ogrodzie Sztuki oraz w Kijów Centrum.


Kadr z animacji „Irma”, reż. Alejo Schettini, Germán Tejeira

MAŁOPOLSKI OGRÓD SZTUKI
ul. Rajska 12

I projekcja konkursu ANIMA
20 listopada (wtorek), 15.30
MOS – Sala duża

II projekcja konkursu ANIMA
20 listopada (wtorek), 17.30
MOS – Sala duża

I/25 – Etiudy – laureaci 25-lecia Etiudy&Animy
20 listopada (wtorek), 16.30
MOS – Sala mała

I projekcja konkursu ETIUDA
20 listopada (wtorek), 17.30
MOS – Sala mała

KIJÓW CENTRUM
Al. Krasińskiego 34

„Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka”, reż. Kuba Mikurda, PL 2017, 72’
Gość Specjalny – Jakub Woynarowski
20 listopada (wtorek), 17.00
Kijów Centrum – Sala duża

Dokument produkcji HBO Europe poświęcony twórczości Waleriana Borowczyka – cenionego w latach 60. i 70. XX wieku reżysera o niezwykłej wrażliwości. Z niekwestionowaną przyjemnością wracamy po latach, w rocznicę wielkiego sukcesu wspólnego filmu animowanego „Dom” Jana Lenicy i Waleriana Borowczyka na EXPO 58 w Brukseli, do postaci drugiego spośród „ojców założycieli” polskiej szkoły animacji, który na świecie bardziej jest znany jako klasyk filmu erotycznego.

OFICJALNE ROZPOCZĘCIE FESTIWALU

Żółta łódź podwodna”, reż. George Dunning, UK/USA 1968, 88’
20 listopada (wtorek), 20.00
Kijów Centrum – Sala duża

Festiwal Etiuda&Anima obchodzi swój jubileusz razem z filmem animowanym „Żółta łódź podwodna”, który skończył w tym roku 50 lat.

Bezpłatne wejściówki na wieczór inauguracyjny połączony z projekcją tej kultowej animacji, do której muzykę stworzył zespół The Beatles, są do odbioru w kasie Kina Kijów.

WYSTAWY

Jan Švankmajer „Wymiary dialogu. Pomiędzy filmem a sztuką piękną”

20 – 23 listopada
Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

Wystawa prezentująca sylwetkę artystyczną wybitnego czeskiego surrealisty, laureata Specjalnego Złotego Jabberwocky’ego – Nagrody 25-lecia festiwalu Etiuda&Anima, przygotowana przy okazji wydania w Pradze przez Bertranda Schmitta i Františka Dryje fundamentalnej pracy pod tym samym tytułem.

Wystawa fotosów z realizacji etiud studenckich w ramach prowadzonych zajęć warsztatowych dla III roku Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi, pod opieką prof. Ewy Braun, w latach 2003 – 2017.

20 – 24 listopada
Kijów Centrum, al. Krasińskiego 34