/Etiuda&Anima – do zobaczenia za rok!

Etiuda&Anima – do zobaczenia za rok!

23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima przeszedł do historii. Za nami sześć intensywnych dni, podczas których Kraków tętnił kinem. Oprócz pokazów filmowych, odbyły się liczne spotkania z twórcami, wydarzenia branżowe, koncerty oraz warsztaty.

Tegoroczna edycja festiwalu rozpoczęła się we wtorek. Podczas wieczornej gali otwarcia zobaczyliśmy najnowszy film pełnometrażowy francuskiego mistrza animacji, Jeana-Françoisa Laguionie – „Louise w zimie”. Następnie wystąpiła Bovska, której piosenkę „Kaktus” nuci cała Polska.

Drugiego dnia festiwalu wystartowały konkursy: ETIUDA i ANIMA. W tym roku w rywalizacji wzięło udział 40 etiud studenckich i 68 animacji. Projekcja „Exodusu przez Dunaj” Petera Forgacsa zainicjowała cykl 10 found footage w wyborze Macieja J. Drygasa. Zobaczyliśmy też „Czeski rok” Jiříego Trnki, nestora czeskiej szkoły animacji. Niewątpliwym wydarzeniem dnia był fenomenalny koncert Nika Phelpsa i Stanisław Słowiński Quintet, którzy zagrali do filmów animowanych, autorstwa m.in. Billa Plymptona i Marcina Giżyckiego. Rozpoczęły się także pokazy „Europy w krótkim metrażu” – w tym roku mogliśmy obejrzeć filmy krótkometrażowe z Austrii, Francji, Niemiec, Włoch i Węgier.

W czwartek Signe Baumane wygłosiła pierwszy wykład z cyklu „Unikać kontaktu wzrokowego” o nowojorskiej niezależnej animacji artystycznej. Swój wykład wygłosił także Kris Pearn z Sony Pictures Animation, który podczas festiwalu prowadził profesjonalne warsztaty o storyboardzie i visual storytellingu w animacji. Następnie austriacki festiwal Tricky Women w programie „Burzliwe czasy i znajome miejsca” zaprezentował wybór filmów animowanych stworzonych przez kobiety. Tego dnia w Pauza in Garden odbył się finisaż wystawy Mariana Cholerka „Polskie orły królewskie z radzieckich zegarków”.

Piątek niewątpliwie należał do Michaëla Dudoka de Wit, laureata Oscara za „Ojca i córkę”, który wystąpił w ramach „Autoportretów twórców animacji” oraz pokazał swój najnowszy film, „Czerwony żółw”, zrealizowany razem z japońskim Studiem Ghibli. Z krakowską publicznością spotkała się także Signe Baumane, która po projekcji „Kamieni w moich kieszeniach” odbyła długą rozmowę z widzami. Mogliśmy również obejrzeć animacje wybrane przez festiwal Annecy, a także krótkie metraże z łódzkiej szkoły filmowej.

W sobotę podziwialiśmy na żywo dwóch cenionych twórców animacji – naszych tegorocznych autoportrecistów – Andreasa Hykade, który odebrał również Złotego Dinozaura dla wybitnego artysty-pedagoga oraz Georgesa Schwizgebela, zwycięzcę konkursu ANIMA 2015 za film „Erlking”. Tego dnia Uri Kranot z Izraela zaprezentował wybór animowanych dokumentów. Wieczorem zaś odbył się energetyczny koncert REBEL BABEL: L.U.C., Bisz i Orkiestra Reprezentacyjna AGH wystąpili razem na scenie Kijów Centrum.

Ostatni dzień festiwalu zaczął się projekcjami dla dzieci. Nasi milusińscy obejrzeli „Nazywam się cukinia” oraz zestaw animacji pt. „Poza konkursem ANIMA”. Piotr Dumała zabrał nas do swojego snu o niesamowitym miasteczku „Ederly”, a Bill Plympton porwał nas w „Szaleństwo Hitlera”. Szkoła filmowa z Meksyku, Centro de Capacitación Cinematográfica, wielokrotnie nagradzana na festiwalu Etiuda&Anima zaprezentowała twórczość swoich studentów.

Wieczorem podczas gali zamknięcia, uświetniającej zakończenie festiwalu, poznaliśmy laureatów tegorocznych konkursów ETIUDA i ANIMA oraz zdobywców wyróżnień. Złotego Dinozaura za najlepszą etiudę otrzymała „Nauka” w reżyserii Emi Buchwald, zaś Złotego Jabberwocky’ego „Przed miłością” w reżyserii Igora Kovalyova. Najlepszą szkołą filmową festiwalu została Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.

Aby przeżyć to jeszcze raz, zapraszamy na kanał YouTube Etiuda&Anima, gdzie możecie obejrzeć tegoroczne kroniki festiwalowe.

Dziękujemy, że byliście z nami.

Do zobaczenia za rok!

24. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima odbędzie się w dniach 21-26 listopada 2017 roku.