en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Czwarty dzień Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima 2023

Dodano: 24 listopada, 2023

Czwarty dzień naszego festiwalu zaczynamy w Małej Sali MOS-u wraz z dwoma propozycjami Case Study. Pierwsze spotkanie rozpocznie się o 12:00. Jego gościem będzie Małgorzata Bosek-Serafińska, producentka Serafiński Studio, która opowie przede wszystkim o realizacji serialu dla dzieci pt. „Szmatkowe Królestwo”. Z kolei o 13:00 case study dotyczące  filmu „In Side” zrealizowanego w technologii 3D oraz prezentacja Pracowni S3D. Ponadto, w trakcie panelu, zespół pracowni opowie o tajnikach produkcji stereoskopowej skupionej głównie na animacji poklatkowej-lalkowej na podstawie filmu „In Side”.

O 13:00 na Dużej Sali MOS-u odbędzie się pokaz tematyczny Zielona Etiuda&Anima: natura-człowiek-kultura. Etiudy i animacje prezentowane na festiwalu pokazują nam nie tylko wrażliwość i perspektywy ich twórczyń i twórców, ale także mnogość możliwych narracji na temat środowiska naturalnego. Ze wszystkich tych opowieści po raz kolejny wybraliśmy takie, które podejmują dyskusję nad stanem ekosystemu i miejscem człowieka w świecie. W ramach tego pokazu widzowie będą mieli okazję zobaczenia siedmiu krótkometrażówek, w tym „Krótko mówiąc” z 2018, reż. Andrei Olanescu, „Historia” z 2019 (reż. Jolanta Bańkowska), czy też „Koniec podróży” z 2023 (reż. CHOI Minho).


Kadr z animacji „Soy una tumba”, reż. Khris Cembe

O godzinie 14:00 w Małej Sali MOS-u zapraszamy Państwa na inspirujące notacje: Kobiety Małopolski w animacji. Ten wyjątkowy projekt ma na celu zwrócenie uwagi na młode artystki kształcące się w Pracowni Filmu Animowanego Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz podkreślenie ogromnej różnicy jaka panuje w branży animacji w porównaniu z ubiegłym wiekiem, gdzie zdecydowanie dominowali mężczyźni. Pierwsza projekcja poświęcona będzie Ewie Borysewicz. O 15:00, w tej samej Sali odbędzie się kontynuacja notacji, tym razem jednak będzie dedykowana artystycznej działalności Marty Pajek. Obie artystki wysłuchała Katarzyna Surmacz.

Już o 15:00, w Dużej Sali MOS-u rozpocznie się wydarzenie Europa w animacji: Baskijski wieczór – ANIMAKOM prezentuje, wraz z gościem specjalnym – Pedro Rivero. Bilbao International Animation Community Festival – ANIMAKOM FEST powstał w 2017 i za główny cel obrał sobie wypełnienie luki w kulturalnym programie Bilbao i jego regionalnym środowisku. W ramach wydarzenia, nasi goście będą mogli obejrzeć najlepsze krótkometrażowe filmy animowane ANIMAKOM FEST z lat 2017-2022, takie jak: „Soy una tumba” (reż. Khris Cembe), „Nic się nigdy nie dzieje” (reż. Javi Prieto), czy też „Decorado” (reż. Alberto Vázquez).


Kadr z animacji „Decorado”, reż. Alberto Vázquez

W tym samym czasie o 15:00, w Pałacu Potockich przy ulicy Rynek Główny 20, odbywać się będzie panel dyskusyjny o równości płci w polskiej i europejskiej kinematografii. Uczestniczkami seminarium są aktywne zawodowo reżyserki, operatorki, montażystki oraz kompozytorki muzyki filmowej,  a także studentki kierunków artystycznych polskich uczelni filmowych oraz muzycznych. Na panelu zobaczymy takie kobiety, jak Agnieszka Glińska, Wiola Sowa, oraz Sophie Linnenbaum.

W dalszym ciągu mogą także skorzystać Państwo z VR Corner, czy też odwiedzić naszą wystawę WymiAR. Obie te atrakcje znajdują się w MOS-ie przy ulicy Rajskiej 12 i są czynne w godzinach od 15:00 do 21:00.


Kadr z animacji „Tardes de verano”, reż. Oihane Abete, Garazi Feliu, Candela Gutiérrez, Ander Lizarraga, Iñigo Sánchez

Dziś  odbędą się także dwie ostatnie projekcje konkursu Etiuda. IV projekcja zaplanowana jest na godzinę 16:00, z kolei V i ostatnia już projekcja konkursu odbywać się będzie o 21:00.  Czekają na Państwa takie tytuły, jak „Parada” (reż. Michail Galanopoulos), „Powracanie” (reż. Iain Aigin Stronach Forbes), „Bezdech” (reż. Natalia Bermudez) i „Wizyta” (reż. Alexandra Roberta Serban). 


Kadr z filmu „Wizyta”, reż. Alexandra Roberta Serban

Z kolei o 16:30 i 18:00 odbędą się IV i V projekcja konkursu Anima. W repertuarze mamy dla Państwa na przykład „Ślad” (reż. Asparuh Petrov), „Toto” (reż. Klaudia Bochniak), „Krab” (reż. Piotr Chmielewski) i „Królewna Bakłażanka” (reż. Dina Velikovskaya).

O 18:30 zapraszamy na pełnometrażowy film „Ordinares” w reżyserii Sophie Linnenbaum, czyli opowieści, w którym Paula, żyjąca w represyjnym trójklasowym społeczeństwie, musi stawić czoła najważniejszemu wyzwaniu swojego życia.


Kadr z filmu „Ordinares”, reż. Sophie Linnenbaum

O 20:00 odbędzie się Gala SPF, a dokładnie wręczenie nagród za najlepsze animacje w roku 2022, oraz projekcja wybranych filmów nagrodzonych. Goście będą mogli zobaczyć m.in. „Powolne światło” w reżyserii Katarzyny Kijek, czy też „Zapomnianą Książkę” w reżyserii Agaty Gorządek.

Natomiast o 23:00 zapraszamy na ambientowy DJ set w towarzystwie wizualizacji tworzonych na epidiaskopie. Zapraszamy Państwa do dźwiękowo-wizualnej refleksji nad ludzkim kontaktem z żywiołem!

To tyle na piątek, do zobaczenia!


Link do zakupu indywidualnych biletów: 
https://www.bilety24.pl/kino/organizator/fundacja-promocji-kultury-artystycznej-filmowej-i-audiowizualnej-etiuda-anima-932

– 12 PLN za bilet ulgowy (uczniowie/studenci/seniorzy)
– 14 PLN za bilet normalny


Więcej o biletach i karnetach:
https://etiudaandanima.pl/praktyczne/bilety-i-karnety/


Zachęcamy do śledzenia informacji o 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima na stronie: https://etiudaandanima.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/EtiudaandAnimaFacebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content