en

30.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 21-26 XI 2023

Toranoko
Toranoko

Wieczór z Kōjim Yamamurą i Toranoko P.A.C.

Dodano: 23 listopada, 2017

Zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na niecodzienne wydarzenie. Grupa Toranoko przedstawi performens „Sznurki Muybridge’a i rytm ruchu” inspirowany filmem Kōji’ego Yamamury. Po występie odbędzie się retrospektywa japońskiego artysty.    
 


 

Kōji Yamamura to postać dobrze znana na festiwalu Etiuda&Anima. Odwiedza naszą imprezę już po raz trzeci. Wcześniej wystąpił w „Autoportretach twórców animacji” oraz był jurorem konkursu ANIMA.

W tej edycji odbędzie się retrospektywa Yamamury, na której pokażemy jego filmy krótkometrażowe: nominowaną do Oscara „Górę głowę” (2002), „Starego krokodyla” (2005), „Wiejskiego lekarza Franza Kafki” (2007), „Dziecięcą metafizykę” (2007), „Paradę Satiego” (2016) oraz biorące udział w tegorocznym konkursie ANIMA „Notatki o monstropedii” (2016).

Retrospektywę poprzedzi performans grupy Toranoko P.A.C., zainspirowany jednym z filmów artysty, a zatytułowany „Sznurki Muybridge’a i rytm ruchu”.

Czy można zatrzymać czas? Czy można odwrocić jego bieg? Film Kojiego Yamamury to medytacja wokół tego tematu, zestawiająca ze sobą dwa światy: fotografa Eadwearda Muybridge’a, któremu w 1878 r. udało się sfotografować fazy ruchu galopującego konia, i matki, która, obserwując, jak dorasta jej córka, zdaje sobie sprawę, że ją traci. Przenosząc się miedzy Kalifornią a Tokio, dziewiętnastym a dwudziestym pierwszym wiekiem, film przedstawia wzloty w pełnym problemów życiu Muybridge’a i przeplata je z surrealistycznymi wizjami matki – poetyckie zderzenie, które zgłębia niepohamowane pragnienie ludzkie, aby uchwycić ulotne chwile i zatrzymać przebłyski szczęścia.

W performansie Toranoko P.A.C. wezmą udział performerki:

Sarasa Kono, Noe Hayashi, Soyoka Kan, Haruna Ino, Chisato Kameoka, Nene Nakayama, Satomi Nakayama

 

Oprawa muzyczna:
Marter, Yusaku Yoshimura

 

Performens „Sznurki Muybridge’a i Rytm Ruchu”
24 listopada (piątek), 19.30
Małopolski Ogród Sztuki – Sala duża

 

Kōji Yamamura – retrospektywa
24 listopada (piątek), 20.30
Małopolski Ogród Sztuki – Sala duża

 

 

 

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content