en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Świnka

Dodano: 03 listopada, 2023

Gdy 9-letnia Babs dostaje w prezencie od dziadka świnkę o imieniu Oink, przekonuje rodziców, żeby ją zatrzymać pod warunkiem, że wytrenuje Oink jak szczeniaka. Jednak rodzice nie są największym zagrożeniem dla Oink, bo to dziadek w tajemnicy bierze udział w kiełbasianych zawodach organizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Wyrobów Mięsnych ze Świeżych Świń…Film nominowany do nagrody Europejskiego Pełnometrażowego Filmu Animowanego 2022.

Oink to film o dorastaniu, relacjach i zaufaniu. O relacji Babs z Dziadkiem, ale także Babs z Tijn. Oraz o relacji Margreet z ojcem, Dziadkiem Tuitjes. Dużą rolę w OINK odgrywa również pierwiastek holenderski. Powinno się rozpoznawać w nim typowy holenderski krajobraz, zaś sam film ma być w pewnym stopniu kameralny, ale jednocześnie posiadać określoną strukturę i plan.

Film podejmuje również kwestię niekonwencjonalnej miłości Babs do Oink, domowego zwierzątka, oraz kwestię walki o ocalenie Oink przed maszynką do mielenia mięsa z jednej strony i przed rodzicami, którzy chcieliby się jej natychmiast pozbyć, z drugiej.Oink / Świnka / Knor


Reżyseria: Mascha Halberstad
Scenariusz: Fiona van Heemstra
Animacja: Jasper Kuipers, Marike Verbiest, Mirjam Plettinx, Iris Alexandre, Quentin Haberham
Obsada: Remko Vrijdag (Freddy Willekes), Hiba Ghafry (Babs), Kees Prins (Grandpa Tuitjes), Jelka van Houten (Margreet), Henry van Loon (Nol), Matsen Montsma (Tijn)
Kraj produkcji: Holandia, Belgia
Rok produkcji: 2022
Czas emisji: 70 min.


GDZIE / KIEDY

25 listopada (sobota) - godz. 11:00
Małopolski Ogród Sztuki - Sala duża

26 listopada (niedziela) - godz. 13:00
Kino Paradox


Mascha Halberstad

Urodziła się w 1973 roku, uczęszczała do Akademii Sztuk Pięknych ArtEZ w Arnhem. Jest autorką animacji do kilku pełnometrażowych filmów z żywymi aktorami, takich jak RYZYKO (TAKING CHANCES) (Berlinale Generation 2012) czy JAK PRZETRWAĆ… (HOW TO SURVIVE…).
W 2012 roku wyreżyserowała krótkometrażowy film animowany DO WIDZENIA PANIE DE VRIES (GOODBYE MISTER DE VRIES). Również w 2012 roku zrealizowała 13-odcinkowy serial animowany PIKNIK Z CIASTEM (PICNIC WITH PIE) na podstawie książek Thé Tjong-Khing, nadawany przez VPRO i nagrodzony nagrodą jury Cinekid Kinderkast Fiction w 2013 roku. Jej film MUNYA WE MNIE (MUNYA IN ME) zdobył Grand Jury Prize na festiwalu BANFF World Media Festival.
W 2015 roku Liam Howlett z the Prodigy poprosił ją o zrealizowanie teledysku do piosenki WILD FRONTIER. Następnie artystka zrealizowała kilka filmów krótkometrażowych, serial LIS & ZAJĄĆ (FOX & HARE) oraz prześmieszny specjalny odcinek świąteczny THE GREAT HUMMIMUMMI CHRISTMAS SPECIAL.
Jej pierwszy pełnometrażowy film OINK miał swoją premierę podczas Berlinale w 2022 roku jako film otwierający sekcję Generation K+. Aktualnie kończy pracę nad filmem krótkometrażowym KING SAUSAGE, 20-minutowym muzycznym prequelem filmu OINK.Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content