en

30.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 21-26 XI 2023

Świat od świtu do zmierzchu, czyli jedność w różnorodności

Dodano: 16 listopada, 2015

Autorzy cenionych dokumentów, laureaci dziesiątek nagród, wykładowcy SzkołyBAKU wesele Filmowej w Łodzi. Maciej Drygas i Mirosław Dembiński to artyści, którzy wkrótce dołączą do grona wyróżnionych Specjalnym Złotym Dinozaurem dla wybitnych pedagogów i czynnych zawodowo twórców.
Reżyserzy od kilku lat z sukcesem realizują międzynarodowy projekt Świat od świtu do zmierzchu, w którym uczestniczą studenci szkół artystycznych z różnych zakątków globu. Podczas warsztatów prowadzonych przez polskich filmowców słuchacze pracują nad krótkimi etiudami o życiu mieszkańców swoich rodzinnych miejscowości.

Początki projektu sięgają 2006 roku, kiedy Maciej Drygas i Mirosław Dembiński rozpoczęli z łódzkimi studentami realizację cyklu Łódź od świtu do zmierzchu. Reżyserzy postulowali wówczas metodę pracy nad dokumentem, która polegałaby na wnikliwej obserwacji i rejestrowaniu drobnych wycinków rzeczywistości. Z biegiem lat pomysł ewoluował dając początek fundacji Doc’n’World - pierwszej w historii mobilnej szkole filmowej. Pomysłodawcy projektu Świat od świtu do zmierzchu odwiedzili już m.in. Gruzję, Mołdawię, Chiny i Rosję.

StambułEfektem działań Macieja Drygasa i Mirosława Dembińskiego jest kolekcja etiud ukazująca życie miasta z punktu widzenia różnych kultur oraz narodowości. Poszczególne filmy reprezentują odmienną estetykę i stylistykę, ale łączy je sposób myślenia o kinie dokumentalnym. Wspólnie tworzą więc mozaikową całość, również na poziomie metaforycznym. Bez wątpienia warto się z nimi zapoznać, by znaleźć własny sposób interpretacji. Na tegorocznej Etiudzie&Animie zobaczymy filmy Świata od świtu do zmierzchu ze Stambułu, Kalkuty i Baku.

 Świat od świtu do zmierzchu

  • Stambuł: 24 listopada (wtorek), godz. 16.00
  • Kalkuta: 25 listopada (środa), godz. 16.00
  • Baku: 26 listopada (czwartek), godz. 16.00

Małopolski Ogród Sztuki – mała sala

tagi :   

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content