/Spacerem po Nowym Jorku z Signe Baumane

Spacerem po Nowym Jorku z Signe Baumane

Tym razem Signe Baumane wystąpi w nowej roli – nie opowie nam o swoich filmach, ale o twórczości nowojorskich kolegów po fachu. Zapraszamy na cykl wykładów pt. „Unikać kontaktu wzrokowego”, w którym artystka przedstawi nam subiektywny przewodnik po nowojorskiej animacji niezależnej.

signe_baumane1

Wystąpienie Baumane składa się z trzech części. Program pierwszy obejmuje 14 ulubionych filmów animatorki z obu części „Unikać kontaktu wzrokowego”. Filmy te nie należą być może do najnowszych produkcji („Jeden z tych dni”/”One of Those Days” powstało w 1988 r.), ale ponieważ animacja nie starzeje się w takim samym stopniu jak inne gatunki filmowe, zaliczane są one wciąż do klasyki.

Programy drugi i trzeci zostały przygotowane specjalnie na potrzeby Etiudy&Animy i zawierają filmy, które nigdy dotąd nie były pokazywane podczas festiwalu. Jest kilka rzeczy na które warto tu zwrócić uwagę, np. akcja wielu z tych krótkometrażowych animacji dzieje się w dziwnych i nietypowych miejscach, jak choćby w przypadku “Straszliwe coś z Alphy-9”/”Terrible Alpha 9”, “ Skurcze”/”Pangs”, “Jajo”/”Egg”, „Miraż”/”Mirage” i “Błąkające się oko”/”Wandering Eye”.  Można to pewnie wyjaśnić tym, że sam Nowy Jork jest dziwnym miejscem rządzącym się własnymi prawami, które nie dla wszystkich nowoprzybyłych są od razu jasne, przez co mogą mieć oni początkowo wrażenie, że znajdują się na obcej planecie.

Poza tym w programie znajduje się kilka animacji, które mówią o sprawach dotyczących kobiet i kobiecości w sposób dosadny, niepokorny, lub wręcz sprośny, np. “Ocipinka seksu”/”Teat Beat of Sex”, “Boobatary”, “Cee Cee i jej opowiadania na dobranoc”/”Cee Cee’s Bedtime Stories” i “Każdy jest w ciąży”/”Everybody’s Pregnant”.

everybodyspregnant1

Kadr z filmu „Każdy jest w ciąży”

Te trzy programy prezentują najlepsze nowojorskie animacje powstałe w przeciągu ostatnich 20 lat. Dają one wyjątkową możliwość zapoznania się ze sposobem myślenia i funkcjonowania nowojorczyków i samego Nowego Jorku.

 

Unikać kontaktu wzrokowego – Signe Baumane o niezależnej nowojorskiej animacji

Program 1
24 listopada (czwartek), 17.30
Małopolski Ogród Sztuki – Mała Sala

Program 2
25 listopada (piątek), 18.00
Małopolski Ogród Sztuki – Mała Sala

Program 3
26 listopada (sobota), 19.30
Małopolski Ogród Sztuki – Mała Sala