/Signe Baumane ma Kamienie w Kieszeniach

Signe Baumane ma Kamienie w Kieszeniach

„Kamienie w moich kieszeniach” pokazaliśmy na Etiudzie&Animie w 2014 roku. W piątek pokażemy je ponownie. Tym razem z udziałem samej autorki filmu – Signe Baumane. Podczas spotkania z festiwalową publicznością i krakowskimi studentami artystka opowie o wszystkich odcieniach szaleństwa.

kamienie-w-moich-kieszeniach_1

„Kamienie w moich kieszeniach” to animowany film dla dorosłych, który opiera się na historii rodzinnej Signe Baumane. Opowieść o pięciu kobietach pochodzących z jednej rodziny, w tym także i o samej reżyserce, które zmagają się z własną depresją i obłędem. W gorzkim, lecz jednocześnie pełnym humoru filmie historia Łotwy przeplata się z wątkami bardzo osobistymi i tajemnicami rodzinnymi. „Kamienie w moich kieszeniach” były w 2015 roku łotewskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

kamienie-w-moich-kieszeniach1_1

„Tytułowe kamienie w kieszeniach subtelnie zwracają uwagę na główny temat filmu: skłonności samobójcze w żeńskiej linii rodziny Baumane. Autorka przybliża losy pięciu krewnych, których biografie, spowijające niemal całą XX-wieczną Łotwę, mają wyraźny rym – szaleństwo. Autodestrukcja, która w jej rodzinie wydaje się dziedziczona po kądzieli, bynajmniej nie nosi znamion egzystencjalnego buntu, który znamy z prozy Virginii Woolf, również noszącej „kamienie w kieszeniach”. Instynkt śmierci kobiet z rodziny Baumane wiąże się z ich beznadziejnym, z góry przegranym położeniem, zarówno wobec mężczyzn, jak i świata. Rodzinna skaza, której pochodzenie – dziedziczne lub środowiskowe – nie zostaje ustalone, posłużyła łotewskiej autorce do zanimowania kameralnej herstory, w której ożywają przede wszystkim demony przeszłości. Baumane pokazuje historię swojej rodziny nie poprzez fotografie czy pamiętniki, lecz poprzez kartoteki szpitali psychiatrycznych.”

Barbara Szczekała, Reanimacja pamięci,  „EKRANy” 2015, nr 1 (23), s. 41

Signe Baumane i jej szalone poszukiwania zdrowego rozsądku w filmie „Kamienie w moich kieszeniach”
Rocks in My Pocket
(reż. Signe Baumane, Łotwa/USA 2014, 88’)

25 listopada (piątek), godz. 20.00
Kijów Centrum (duża sala)

Wieczór Filmowy Wydziału Humanistycznego AGH
Pod Patronatem Dziekana Wydziału Humanistycznego AGH