en

30.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 21-26 XI 2023

Pożegnanie mistrza - animacje Marka Serafińskiego

Dodano: 20 listopada, 2017

Marek Serafiński opuścił nas w tym roku. Aby upamiętnić jego twórczość, na Etiudzie&Animie odbędzie się projekcja jego wspaniałych dzieł.

 

 

Był to człowiek niezwykle wszechstronny: zajmował się reżyserią, scenopisarstwem, malarstwem oraz grafiką, a ponadto działał na rzecz środowiska animacji w Polsce. W swoich filmach przedstawiał zmiany społeczne, jakie zachodziły w naszym kraju. Potrafił w krótkim metrażu przekazać wiele istotnych problemów, które trawi społeczeństwo. Łączył przejmującą groteskę z nadzwyczajną formą. Zadebiutował na początku lat 80. filmem „Mówca” (1980) i już wtedy pokazał swoje zaangażowanie w politykę, zobrazował bowiem problem władzy, która całkowicie straciła kontakt z ludźmi. Krytyka systemu pojawia się również w „Koncercie” (1987), gdzie dosadnie pokazana została potrzeba zmian. Z kolei w „Zawodowcu” (2004) reżyser dokonał krytyki populistycznych i pustych sloganów tworzonych przez osoby rządzące. Te oraz inne znakomite filmy Marka Serafińskiego będzie można obejrzeć pierwszego dnia festiwalu.

Aleksandra Lasota

 

Marek Serafiński – In memoriam
21 listopada (wtorek), 17.00
Małopolski Ogród Sztuki – Sala mała

 

 

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content