/Polak potrafi! Baby Bump, czyli jak zrobić film w rok

Polak potrafi! Baby Bump, czyli jak zrobić film w rok

O tym, że Baby Bump będzie miał premierę w Wenecji, na jednym z trzech najważniejszych festiwali filmowych na świecie, twórcy wiedzieli zanim padł pierwszy klaps. Komfortowa sytuacja? Wymarzone warunki pracy? A może walka z wiatrakami? Na film Baby Bump mieli jedyne 150 tysięcy euro i dziewięć miesięcy do premiery. Czasu mało, ale za to mobilizacja wielka. Ograniczenia prowokują do oryginalnych rozwiązań. Przypadek Baby Bump pokazuje, że nic nie jest w stanie stanąć na drodze wyobraźni. Efekty pracy są już widoczne: wyróżnienie Queer Golden Lion Award w Wenecji oraz na 40. FF w Gdyni.

Baby Bump to jeden z trójki zwycięzców Biennale – College Cinema, prestiżowych warsztatów filmowych odbywających się w ramach weneckiego Biennale i dowód na to, że debiut może być głośnym sukcesem. Na początek udało im się wejść do finałowej dwunastki i wziąć udział w warsztatach ze specjalistami z różnych dziedzin filmowych – scenarzystami, operatorami, montażystami, po nich musieli stworzyć scenariusz. Następnie znaleźli się wśród trzech zwycięskich projektów, które otrzymały wsparcie mentorskie oraz 150 tys. euro budżetu i pewność, że film premierowo pokażą na 72. Festiwalu Filmowym w Wenecji. Po dwóch kolejnych sesjach warsztatowych mieli pół roku na zrobienie filmu.

Przy intensywnej pracy nad trudnym projektem istotna jest doskonała współpraca. O uzupełnianiu się w procesie twórczym opowiedzą reżyser Kuba Czekaj i producentki Magdalena Kamińska i Agnieszka Szymańska.

Baby Bump opowiada historię, która koncentruje się na cielesności 11-latka i na frustracjach, których przyczyną jest dorastanie. Chłopiec nie chce być zauważany, ani – ignorowany. Nie wie, co się z nim dzieje. „Zupełnie odrzuca fakt, że transformacja już się rozpoczęła. Ucieka w świat swoich fantazji – okrutną baśń. Tam jego kontakty z rówieśnikami i niepotrafiącą zaakceptować zmieniającego się syna matką urastają do rangi ostatecznych. Baby Bump to portret dziecka uwięzionego w dorastaniu” – opisywał Czekaj.

Baby Bump, czyli jak zrobić film w rok – Case study

Prowadzący: Magdalena Kamińska i Agata Szymańska
Termin: 28.11.2015 (sobota)
Godzina: 13:00
Miejsce: Rotunda, sala główna

Formularz zgłoszeniowy:
http://etiudaandanima.com/baby-bump-czyli-jak-zrobic-film-w-rok-case-study/

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny