/Perspektywy Svetlany Filippovy

Perspektywy Svetlany Filippovy

Svetlana Filippova – rosyjska artystka – zaszczyci swoją obecnością 24. MFF Etiuda&Anima już w najbliższą sobotę. W sekcji „Autoportrety twórców animacji” pozwoli widzom ujrzeć świat jej własnymi oczami.
 

 

Kadr z animacji „Where dogs die”, reż.: Svetlana Filippova

 

Filippova tworzy niebagatelne animacje z pozoru z bagatelnej perspektywy. Wydaje się, że nic wartościowego nie ma do powiedzenia małe dziecko, a tym bardziej zwierzę. A to właśnie z ich punktu widzenia artystka prezentuje historię. Okazuje się, że dzięki takiemu „filtrowi” można zobaczyć znacznie więcej. Świat, który rządzi się prostymi prawami, ukazany został oczami małej Sary (Sarah’s Tale, 2006). Relacje rodzinne i ogromną tęsknotę odczuwają widzowie w Where dogs die (2011), gdzie głównym bohaterem jest pies. Skutki połączenia miłości, polityki i ludzkich losów odsłaniają się brutalnie w Three Loves Stories (2007) – perspektywa wrażliwego poety, a także w Brutusie (2014) – animacji ukazującej historię praskiego getta z punktu widzenia psa. Idee pozornie infantylnych „postrzegań” dopełnia estetyka dzieł Svetlany. Odwołuje się ona bowiem do prostych form – rysunku dziecka, „malowaniu” piaskiem.

 

Uczestnicy spotkania z cyklu „Autoportrety twórców animacji” będą mogli nie tylko porozmawiać z artystką, ale też, podczas tworzenia animacji na żywo, spróbować przyjąć i zrozumieć punkt widzenia artystki.

Patrycja Skoczylas

 

Autoportrety twórców animacji III – Svetlana Filippova
25 listopada (sobota), 17.30
Kijów Centrum – Sala duża