/Z miłości do kina

Z miłości do kina

Oto film, który łamie schematy narracyjne i… wszelkie możliwe prawa autorskie, a jednocześnie jest jedynym w swoim rodzaju wyznaniem kinofilskiej miłości. Panie, Panowie, czas na Ostatnie cięcie!

Czy wiecie, co łączy Gretę Garbo, Kate Winslet, Ala Pacino, Kim Novak, Mela Gibsona, Jamesa Stewarta, Zbyszka Cybulskiego i muzykę z filmu Flashdance? Wbrew pozorom – bardzo dużo. Co więcej, łączy ich to samo, co Julię Roberts, Marlona Brando, Sharon Stone, Cary’ego Granta i Królewnę Śnieżkę. Cała ta plejada gwiazd – a także wiele innych – pojawiła się w filmie György’ego Pálfiego Panie, panowie: Ostatnie cięcie z 2012 roku. Zapytacie: jak to możliwe? To bardzo proste – węgierski reżyser stworzył film, który składa się z pociętych fragmentów najróżniejszych filmowych obrazów, pieczołowicie ułożonych w jedną historię, stanowiącą uniwersalną opowieść o uczuciu mężczyzny i kobiety. Coś, co kino serwowało nam miliony razy, ale po raz pierwszy w tak smakowity sposób!

Ostatnie cięcie jest miłą niespodzianką dla fanów Pálfiego, prawdziwą gratką dla wielbicieli kina i niezłym sprawdzianem dla filmoznawców. Ile filmów zdołacie rozpoznać? Ile ekranowych gwiazd dojrzycie? Musicie przekonać się sami. W tym roku Etiuda&Anima, postanowiła w ramach cyklu „Środkowoeuropejskie found footage” pokazać dzieło Węgra i przyprawić Was o szybsze bicie serca. Jesteśmy pewni, że pokochacie ten film, bo powstał z miłości do kina – jego umiejętności opowiadania historii i zauroczenia widza od pierwszych minut seansu.

Katarzyna Borucka

Środkowoeuropejskie found footage (I)
Panie, panowie: ostatnie cięcie (2012)

23 listopada, godz. 18:00, Małopolski Ogród Sztuki