/Magia początków kina

Magia początków kina

Duch wiktoriańskiej fascynacji kinem nigdy nie był tak blisko, na wyciągnięcie ręki dla festiwalowej publiczności. A wszystko za sprawą filmu Magiczne życie. Opowieść o American Magic-Lantern Theater.

Nieoficjalne początki kina miały miejsce na dobre kilka lat przed powstaniem pierwszej kamery, czemu dowodzi film inspirowany teatrem latarni magicznych – stworzony przez Marcina Giżyckiego, dyrektora poznańskiego festiwalu Animator i tegorocznego członka jury konkursu ANIMA, przy współpracy z uznanym reżyserem i operatorem, Peterem O’Neillem. Duet reżyserski miał już okazję ze sobą współpracować przy filmie A James Barnhill Portrait.

Magiczne życie. Opowieść o American Magic-Lantern Theater nie powstałby bez pasji Terry’ego Bortona i Nancy Stewart, czyli jedynej tego typu grupy w Stanach Zjednoczonych, która wskrzesza dla publiczności ducha niesamowitych widowisk składających się z muzyki, aktorstwa, interakcji z publicznością oraz, co najważniejsze, obrazów na dużym ekranie, wyświetlanych przy pomocy jednego z pierwszych projektorów – lampy magicznej. Przedstawienia cieszyły się sporym uznaniem widowni i na stałe wpisały się w kanon amerykańskiej kultury. Unikatowości dodaje im fakt, że poza grupą Bortona istnieją jeszcze tylko dwa podobne zespoły na świecie.

Film Magiczne życie. Opowieść o American Magic-Lantern Theater będzie świetną alternatywą zarówno dla tych widzów, którzy nie załapią się na przedstawienie w piątek, 21 listopada, jak i dla tych, którzy chcą poczuć zamkniętego w latarniach magicznych ducha XIX wieku. To ujęte w kadrze Giżyckiego i O’Neilla widowisko z pewnością pobudzi wyobraźnię także współczesnych widzów.

Małgorzata Machnik

The American Magic-Lantern Theater Show
21 listopada (piątek), 18:00, Kino Rotunda

Magiczne życie. Opowieść o American Magic-Lantern Theater
22 listopada (sobota), 17.00 , Kino Rotunda