en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Kurczak dla Lindy! - filmem otwarcia 30 MFF Etiuda&Anima

Dodano: 01 listopada, 2023

Tegoroczna jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima zostanie rozpoczęta wyjątkową francuską animacją "Kurczak dla Lindy!" (reżyseria: Chiara Malta, Sébastien Laudenbach). Zapraszamy w środę 22 listopada o 20:00 do Małopolskiego Ogrodu Sztuki.

Kurczak dla Lindy! to uroczy i zabawny film dla całej rodziny: film, który opowiada o dzieciństwie z perspektywy dziecka, nie będąc nazbyt sentymentalnym czy przesadzonym, jest wesoły, łobuzerski i poetycki. Brak w tym filmie fantastycznych światów: akcja dzieje się współcześnie w małym zwyczajnym domu podczas strajku powszechnego. Nie ma czarownic, nie trzeba ratować świata, a jedynym bohaterem, który potrafi latać jest … kurczak!


Kadr z animacji Kurczak dla Lindy!, reż. Chiara Malta, Sébastien Laudenbach

Kurczak napędza całą opowieść. Dzięki niemu matka i córka mogą się spotkać, aby opłakiwać męża i ojca, który zmarł kilka lat wcześniej, gdy Linda miała zaledwie rok. Jego śmierć stworzyła przepaść między Lindą a Paulette, którą ten film będzie próbował zmniejszyć. Jednak głównym tematem filmu nie jest śmierć; przeciwnie, to opowieść o życiu. Narracja stopniowo przybiera wymiar społeczny: Paulette i Linda magnetycznie wciągają w swoje dążenie coraz więcej ludzi. Z małego dwupokojowego mieszkania przenosimy się na podwórze domu; od małej rodziny przechodzimy do całego sąsiedztwa.


Kadr z animacji Kurczak dla Lindy!, reż. Chiara Malta, Sébastien Laudenbach

Kurczak dla Lindy! jest odą do wolności, rewolucji, chaosu czy nawet anarchii. Ta witalność rozprzestrzenia się jak plama ropy, która pokrywa wszystko, co napotka na swej drodze: zasady, zdrowy rozsądek, establishment. Film zabiera nas do naszego dzieciństwa, tak jak bohaterów, którzy wraz z rozwojem akcji cofają się od odpowiedzialnych dorosłych do wystraszonych, kłamiących, oszukujących postaci, które pokazują swoje słabości, nie bojąc się ośmieszenia. To niekonwencjonalny film z dużą dawką absurdu i satyry. Film, który porusza różne tematy, a jego ton przechodzi od powagi do pewnego rodzaju zachwytu, opowiedziany z humorem niekiedy zabarwionym melancholią, dotykający wewnętrznego dziecka, które gdzieś głęboko w sobie wszyscy mamy.


Kurczak dla Lindy! / Chicken for Linda! / Linda veut du poulet!

Reżyseria: Chiara Malta, Sébastien Laudenbach
Muzyka: Clément Ducol
Produkcja: Dolce Vita Films & Miyu Productions
Kraj produkcji: Francja
Rok produkcji: 2023
Czas emisji: 73 min.


GDZIE / KIEDY

22 listopada (środa) - godz. 20:00
Małopolski Ogród Sztuki - Sala duża


O AUTORACH:

CHIARA MALTA

wyreżyserowała kilka filmów krótkometrażowych włączając trylogię o dzieciństwie, która była pokazywana i nagradzana na licznych międzynarodowych festiwalach. Po jej pełnometrażowym dokumencie Armando e la politica for la Lucarne (Arte/ZDF) została artystką rezydentką w Willi Medyceuszy w Rzymie. Jej pierwszy film pełnometrażowy Proste kobiety (Simple Women), z Jasmine Trinca i Eliną Löwensohn otworzył kategorię Odkrycia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w 2019 roku. Regularnie reżyseruje odcinki dla francuskiego serialu telewizyjnego Kroniki słońa (Chronicles of the Sun), a obecnie we Włoszech kręci pierwszy sezon serialu produkowanego przez Grøenlandia i Fidelio. Kurczak dla Lindy! Jest jej pierwszą pełnometrażową animacją.


SÉBASTIEN LAUDENBACH

Reżyser, ilustrator i profesor w ENSAD (École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs), autor dwunastu filmów-zdobywców nagród wybieranych przez wiele międzynarodowych festiwali, a także pakietów i wideoklipów muzycznych. W swoim filmie pełnometrażowym „Dziewczyna bez rąk” (”The Girl Without Hands”), pokazywanym w Cannes, nagrodzonym podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy i prezentowanym w konkursie do nagrody Cezara, Sébastien Laudenbach wypracował energiczny, indywidualny styl pełen ruchu, a jednocześnie skuteczny i rzeczowy.


Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content