/Koniec ANIMAcji

Koniec ANIMAcji

Jurorzy konkursu ANIMA mają twardy orzech do zgryzienia: spośród siedemdziesięciu czterech krótkometrażówek mogą nagrodzić jedynie trzy. Kto zostanie wyróżniony statuetkami Jabberwocky’ego?

Krakowskie święto animacji dobiega końca. Wszyscy, którzy gościli w Rotundzie oraz Małopolskim Ogrodzie Sztuki podczas dotychczasowych projekcji konkursu ANIMA, wiedzą, że walka jest wyrównana. Prezentowane krótkometrażówki pozwalają widzom zatracić się w światach, jakie kreują ich twórcy. Ich wizjonerstwo zapiera dech, a wyobraźnia animatorów nie zna granic. Filmy młodych, zdolnych, niepokornych amatorów są godnymi konkurentami dla dzieł doświadczonych i nagradzanych podczas szeregu festiwali autorów.

Formuła konkursu, przewidująca udział początkujących artystów i starych wyjadaczy, sprzyja porównaniom. ANIMA to niepowtarzalna okazja, by podpatrzeć zmieniające się trendy. Mateusz Solorz, koordynator konkursu, komentuje: Jakie są punkty styczne dzieł Starych i Młodych? Które elementy z kanonu światowej animacji są przez młodych realizatorów kontynuowane, a które odrzucane? Czy najnowsze dokonania Wielkich i Uznanych wytrzymują zderzenie z energią młodych twórców? Czy mistrzowie dalej nas zachwycają i skutecznie unikają zastygnięcia w pomnikowej pozie na swych spiżowych postumentach?

Filmy wyświetlane podczas ostatnich konkursowych projekcji z pewnością zaskoczą – i zachwycą nas jeszcze nie raz. Kto jednak zdobędzie serca jurorów? Ich decyzję poznamy już wkrótce. Zapraszamy na galę zakończenia MFF Etiuda&Anima w najbliższy czwartek, 27 listopada o godzinie 20.30 w Rotundzie, gdzie zaprezentowane zostaną dzieła wybrańców.

Ewelina Leszczyńska

VI projekcja konkursu ANIMA
26 listopada (środa), godz. 16.30, MOS

VII projekcja konkursu ANIMA
26 listopada (środa), godz. 20.30, MOS

Gala zakończenia festiwalu i seans nagrodzonych filmów
27 listopada (czwartek), godz. 20.30, Kino Rotunda