/Kōji Yamamura na 24. MFF Etiuda&Anima

Kōji Yamamura na 24. MFF Etiuda&Anima

Gościem tegorocznej edycji festiwalu będzie Kōji Yamamura – japoński twórca animacji niezależnej, zdobywca nominacji do Oscara za „Górę głowę”. Zapraszamy na retrospektywę jego filmowej twórczości oraz niezwykły performens na żywo „Sznurki Muybridge’a i Rytm Ruchu”, który powstał z inicjatywy sióstr Matsushita, kierujących japońską grupą TORANOKO Performing Arts Company.

 

Kōji Yamamura, jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców animacji na świecie, po raz trzeci gości na naszym festiwalu. Pierwszy raz przyjechał w 2006 r. opromieniony sławą i sukcesami swojego filmu „Góra głowa” („Atama Yama”, 2002), aby wziąć udział w I edycji „Autoportretów twórców animacji”. Ponownie uczestniczył w festiwalu dwa lata później, przewodnicząc jury konkursu ANIMA w 2008 r. Nasz festiwal szczyci się też nagrodami przyznanymi filmom artysty. W 2005 r. jego „Góra głowa” zdobyła Srebrnego Jabberwocky’ego, w 2007 r. „Wiejski lekarz Franza Kafki” (2007) został laureatem Złotego Jabberwocky’ego – Grand Prix konkursu ANIMA 14. festiwalu E&A, a „Sznurki Muybridge’a” (2011) otrzymały Wielkiego Niedocenionego – nagrodę Dyrektora Artystycznego 18. edycji festiwalu E&A 2011.

 

 Sznurki Muybridge’a

Zdjęcie z animacji „Sznurki Muybridge’a”

 
Siostry Matsushita – kierujące japońską grupą TORANOKO Performing Arts Company, artystki o polsko-japońskich korzeniach wykształcone w szkołach artystycznych Wielkiej Brytanii, Tajlandii i Polski – zafascynowane jednym z ostatnich filmów Yamamury zwróciły się z prośbą o zgodę na wykorzystanie filmu artysty do stworzenia performansu w wykonaniu kierowanego przez nie zespołu, uprawiającego oryginalny rodzaj sztuki widowiskowej na styku teatru, filmu i wystaw artystycznych.

W kolejnym projekcie artystkom zależało na wydobyciu i rozwinięciu w spektaklu, dla którego tłem byłaby projekcja filmu „Sznurki Muybridge’a”, motywów: „uchwyconych momentów”, „ulotności chwili”, „zatrzymania ruchu”, „biegu czasu wstecz”, wreszcie „wieczności”, a także tytułowych „sznurków”, zarówno realnych, jak i symbolicznych. Rezultat tych wysiłków – performans prezentowany w Krakowie w obecności Kōjiego Yamamury, w którym weźmie udział grupa kilkunastoletnich wykonawczyń, z oprawą muzyczną na żywo w wykonaniu japońskich artystów – będzie niewątpliwie jednym z najatrakcyjniejszych wydarzeń tegorocznego festiwalu Etiuda&Anima.

 

Performens „Sznurki Muybridge’a i Rytm Ruchu”
24 listopada (piątek), 19.30
Małopolski Ogród Sztuki – Sala duża

Kōji Yamamura – retrospektywa
24 listopada (piątek), 20.30
Małopolski Ogród Sztuki – Sala duża