/Kobiety animują – Tricky Women

Kobiety animują – Tricky Women

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z animowaną twórczością kobiet. Festiwal Tricky Women goszczący w Krakowie na Etiudze&Animie zaprezentuje austriackie kobiece filmy animowane w programie o wymownej nazwie „Burzliwe czasy i znajome miejsca”.

„Od miłości do transformacji” – taki tytuł nosił pierwszy program filmowy wysłany w świat przez Tricky Women i Austriackie Federalne Ministerstwo ds. Europy, Integracji i Spraw Zagranicznych. Kontynuację tego projektu stanowi niniejszy program zatytułowany „Burzliwe czasy i znajome miejsca”.

katastroficzny-film-o-ksiezniczce_tricky-women1

Kard z filmu „Katastroficzny film o księżniczce”

Nasz najnowszy program po raz kolejny zestawia najnowsze prace austriackich artystek zajmujących się filmem animowanym i daje wgląd w rożnorodność technik i procesów twórczych, za pomocą których autorki filmów zwracają naszą uwagę na ważne i nieporuszane wcześniej tematy, jak choćby te związane z pytaniem o to, gdzie i dlaczego czujemy się jak w domu (Wyznania domowe), czy to, jakie uczucia towarzyszą nam w momencie przeprowadzki do nowego miasta, gdzie musimy nawiązać pierwsze relacje z innymi ludźmi (Zamknij się księżycu). W naszym programie znajdują się jeszcze np.: pełna mistycznych odniesień obserwacja miejskiego krajobrazu, w którym porzucone przedmioty zyskują szansę na drugie życie (Przetwarzacze śmieci z Tajpej); animacje opowiadające o zachłanności, z jaką wspólnotowa świadomość społeczna i ekologiczna przekształcana jest w pojęcie odnoszące się jedynie do pojedynczych jednostek (Katastroficzny film o księżniczce, YachaY); pełen biograficznych detali film pt. Ogród i sznapsy; historie opowiadające o skutkach bezczynności i wykorzystania nadarzających się szans (lub ich braku) gdzieś na peryferiach miasta (Ginny) lub o tym, co się dzieje, gdy kobieta postanawia w końcu wziąć życie we własne ręce (Dwa melony – narodziny artystki). Nasz program obejmuje również tytuły opowiadające o nieprzewidywalności lub wręcz przeciwnie – o przewidywalności miłości, która rodzi się tuż obok nas lub gdzieś daleko, na drugim końcu świata (Pójdę za tobą, Zakochany kucharz), a także historie opowiadane w ramach prostej, minimalistycznej formy przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu dźwięku (Trzy słońca) lub kwestionujące mechanizmy działania kina i jego percepcji (Maszyna).

zakochany-kucharz_tricky-women1

Kard z filmu „Zakochany kucharz”

Filmy animowane prezentowane w ramach naszego programu zarówno w wersji analogowej, jak i cyfrowej obejmują cały szereg różnorodnych technik i form, począwszy od animacji rysunkowej lub plastelinowej, na abstrakcyjnej animacji komputerowej kończąc.

Życzymy Państwu wielu pozytywnych, ale i burzliwych wrażeń podczas oglądania naszego programu!

Birgitt Wagner, Waltraud Grausgruber
i zespół Tricky Women

 

Burzliwe czasy i znajome miejsca – Tricky Women Festival prezentuje austriackie kobiece filmy animowane

24 listopada (czwartek), 21.00
Małopolski Ogród Sztuki – Mała Sala