en

30.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 21-26 XI 2023

Ikar
Ikar

Géza M. Tóth - autoportret węgierski

Dodano: 22 listopada, 2017

Publiczność 24. MFF Etiuda&Anima już w czwartek będzie mogła przyjrzeć się tajnikom warsztatu Gézy M. Tótha, węgierskiego twórcy animacji, nominowanego do Oscara za film „Maestro”.
 

Kadr z filmu "Ikar", reż.: Géza M. Tóth

 

„Autoportrety twórców animacji” to festiwalowa sekcja, podczas której filmowcy pozwalają publiczności obserwować proces tworzenia. Twierdzi się, że voyeryzm dostarcza najwięcej przyjemności kiedy obiekt, który się podgląda, jest niedostępny podglądaczowi. Jednakże bywalcy „Autoportretów…” tego nie potwierdzą. Mogą oni czerpać przyjemność nie tylko z obserwowania współczesnych mistrzów animacji przy pracy, ale także z bezpośredniego kontaktu i rozmowy.

Géza M. Tóth jest wirtuozem w swojej dziedzinie. Począwszy od: subtelnych, wręcz ”piaszczystych” animacji o wolności – „Ikar” (1998), „Ergo” (2008); poprzez wychowawcze formy skierowane do młodej publiczności – „Berry i Dolly” (2013); a także ekspresyjne i różniące się stylistyką adaptacje znanych utworów – np. „Cudowny Mandaryn” (2006); a skończywszy na „niesamowitościach” – czyli animacjach z zagadką i przesłaniem [„Mama” (2009), „Maestro” (2005)] – dzieła Gézy M. Tótha tworzą wielobarwny wachlarz.

Pytanie: jak on to robi? Być może z bliska publiczność będzie w stanie odkryć sekret tej twórczej różnorodności.

 

Patrycja Skoczylas

 

Autoportrety twórców animacji I - Géza M. Tóth
23 listopada (czwartek), 17.30
Kijów Centrum – Sala duża

 

 

 

 

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content