en

30.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 21-26 XI 2023

Czwarty dzień 29. MFF Etiuda&Anima

Dodano: 02 grudnia, 2022


Przed nami czwarty dzień 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima.

Rozpoczniemy go w Sali Małej Małopolskiego Ogrodu Sztuki o godzinie 11:00 wraz z promocją książki autorstwa Michała Bobrowskiego i Radosława Bomby pod tytułem „Poza ekranem kinowym. Postmedialne konteksty animacji”. W monografii Autorzy stawiają sobie niełatwy, choć bez wątpienia intrygujący cel – zmapowanie animacji na tle pejzażu postmedialnego, w którym media funkcjonują jako Geertzowskie „gatunki zmącone”.

W samo południe, w tym samym miejscu (Sala Mała, godz. 12:00) porozmawiamy także o innej publikacji – „Chinese animated film and ideology, 1940s-1970s- fighting puppets”. Jej autorka, Olga Bobrowska, przedstawia rozważania z zakresu studiów nad chińską animowaną propagandą realizowaną od lat czterdziestych do siedemdziesiątych XX wieku. Analizy czterech filmów lalkowych ukazują bliskie, lecz dynamiczne, związki i uwikłania filmowej animacji oraz doktryny maoistowskiej. 

Kadr z animacji „Puszcza: Dyptyk” reż. Szymon Ruczyński, Katarzyna Małyszko

O godzinie 13:00 w Sali Małej, w ramach segmentu o eko tematyce „Natura-człowiek-kultura” zacznie się pokaz tematyczny ośmiu filmów. Produkcje będą koncentrować się na niełatwych związkach człowieka z naturą i kulturą. Pokazowi towarzyszy panel dyskusyjny „Green filming w praktyce. Przemysł filmowy a ekologia”, który skupi się na kwestii ekologii w przemyśle filmowym oraz wpływie branży filmowej na stan naszej planety. 

Kadr z animacji „W oku świni” reż. Atsushi Wada

O 16:30, wyłącznie w Sali Małej, wszyscy miłośnicy kina z Kraju Kwitnącej Wiśni będą mieli okazji zapoznać się z twórczością Atsushiego Wady w ramach segmentu „Japońska filozofia MA w animacji”. Projekcja potrwa niewiele ponad godzinę i złoży się na nią jedenaście krótkometrażowych filmów animowanych Wady, w tym „Dzień nosa”„Delikatny gwizdek, ptak i kamień” czy „Zmanipulowany człowiek”.

 

Laureat Nagrody Specjalnego Złotego Dinozaura Mariusz Wilczyński

Również dziś (Sala Duża, godz. 18:00) odbędzie się ceremonia wręczenia Nagrody Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego artysty i pedagoga, którą w tym roku otrzyma Mariusz Wilczyński. Jego głośny, pełnometrażowy film animowany Zabij to i wyjedź z tego miasta otwierał 27. MFF Etiuda&Anima w pandemicznym 2020 roku. Jednym z punktów programu będą pokazy etiud wyselekcjonowanych przez Wilczyńskiego, a zrealizowanych przez jego najzdolniejszych studentów (m.in.: Tomek Popakul, Piotr Szczepanowicz, Julia Orlik, Marta Magnuska, Anita Kwiatkowska-Naqvi).

Kadr z animacji „Krek” scen. Borivoj Dovniković Bordo, Zlatko Grgić

Od 20:00, wyłącznie w Sali Małej zacznie się drugie spotkanie w ramach wspominkowego cyklu „Pożegnania”. Tego wieczoru widzowie przypomną sobie twórczość Borivoja Dovnikovića Borda, chorwackiego reżysera, którego „Uroczystość”„Krek” czy „Kochajmy kwiaty” zostaną zaprezentowane podczas projekcji. 

Ważnym punktem programu czwartego dnia 29. Etiudy&Animy będzie uroczysta gala Stowarzyszenia Filmowców Polskich, na której zostaną wręczone nagrody za najlepsze polskie animacje zrealizowane w roku 2021. Gala rozpocznie się o 20:30 w Sali Dużej Małopolskiego Ogrodu Sztuki.

Na zakończenie, o 21:00, wyłącznie w Sali Małej, uczestnicy festiwalu będą mieli możliwość zobaczyć siedem filmów krótkometrażowych twórców animacji z Europy Środkowej i Wschodniej. „Mrowisko” (reż. Marek Náprstek), „Przejście” (Agáta Bolaňosová) czy „Wojna na słowa czy pełne szacunku milczenie?” (reż. Leo Černic) to tylko trzy z prezentowanych w tym bloku tytułów.

Link do zakupu indywidualnych biletów: 
https://www.bilety24.pl/kino/organizator/fundacja-promocji-kultury-artystycznej-filmowej-i-audiowizualnej-etiuda-anima-932

– 7 PLN za bilet ulgowy VOD i 8 PLN za bilet normalny VOD
– 10 PLN za bilet ulgowy KINO i 12 PLN za bilet normalny KINO

UWAGA! Bilety na projekcje na platformę VOD oraz na projekcje fizyczne sprzedawane są oddzielnie.

Więcej o biletach i karnetach:
https://etiudaandanima.pl/praktyczne/bilety-i-karnety-2022/

Zachęcamy do śledzenia informacji o 29. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima na stronie: https://etiudaandanima.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/EtiudaandAnima

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content