en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Chłopi

Dodano: 04 listopada, 2023

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.


Kadr z animacji "Chłopi", reż. DK Welchman,Hugh Welchman

Monumentalne dzieło Władysława Reymonta przepełnione jest kwiecistymi opisami przyrody. Film zostanie zrealizowany na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.


Kadr z animacji "Chłopi", reż. DK Welchman,Hugh Welchman

Muzykę do filmu stworzy wielokrotnie nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski. Kompozytor w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra tworzy specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych, którzy tak jak malarze za pomocą tradycyjnych środków (instrumenty ludowe i śpiewy) stworzą magiczny i analogowy pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów.


Chłopi / The Peasants

Reżyseria: DK Welchman, Hugh Welchman
Muzyka: Łukasz L.U.C. Rostkowski & Rebel Babel Orchestras
Obsada: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka, Sonia Mietielica, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Andrzej Konopka
Produkcja: BreakThru Films
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2023
Czas emisji: 102 min.


GDZIE / KIEDY

25 listopada (sobota) - godz. 16:30
Małopolski Ogród Sztuki - Sala duża


O REŻYSERACH:

DK Welchman (dawniej Dorota Kobiela)

Scenarzystka i Reżyserka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Równolegle do studiów na ASP kształciła się w Warszawskiej Szkole Filmowej, na Wydziale Reżyserii. Czterokrotna laureatka stypendium Ministra Kultury za szczególne osiągnięcia w malarstwie i grafice.

Pomysłodawczyni, współautorka scenariusza, reżyserka i montażystka filmu Twój Vincent. Film powstawał z udziałem ponad 100 malarzy z całego świata, w trzech studiach w Gdańsku, Wrocławiu i Atenach. Film zdobył między innymi: Europejską Nagrodę Filmową za najlepszy film animowany, główną nagrodę w konkursie filmów animowanych na 20 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju, Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej — Orzeł za najlepszy montaż i scenografię oraz ponad 40 innych nagród na całym świecie. Był też nominowany do tak prestiżowych nagród, jak OSCAR®, BAFTA, Złote Globy; cieszył się również dużą oglądalnością na całym świecie, jako pierwsza w historii polska produkcja, przekraczając 40 mln dolarów w światowym box office.

DK Welchman jest laureatką Orła za najlepszy montaż. Jest członkinią Amerykańskiej, Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Pracuje w komisji artystycznej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od 10 lat jest związana zawodowo ze studiem Breakthru Films.


Hugh Welchman

Scenarzysta, Reżyser, Producent . Ukończył Uniwersytet Oksfordzki z dyplomem z filozofii, nauk politycznych i ekonomii. Jago marzeniem była jednak realizacja i produkcja filmów, w związku z czym rozpoczął naukę w National Film & Television School. Jego film dyplomowy Crowstone zdobył nagrodę Cinefoundation na festiwalu filmowym w Cannes, a także nagrodę Szekspira Sama Mendesa. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywał produkując filmy krótkometrażowe dla Monty Pythona, a następnie założył studio BreakThru Films. W 2008 roku Hugh otrzymał Oscara® za pierwszą znaczącą produkcję BreakThru, Piotruś i Wilk, której premiera odbyła się w Royal Albert Hall przy akompaniamencie orkiestry na żywo. Jego następny film, Zaczarowany Fortepian miał swoją premierę w Zakazanym Mieście w Pekinie z pianistą Lang Lang, a następnie w londyńskim South Bank Centre i nowojorskim Lincoln Center.

Następnym krokiem była realizacja pierwszej pełnometrażowej animacji malarskiej na świecie Twój Vincent, przy którym pracował po raz pierwszy z Dorotą Kobielą. Ich najnowsze dzieło, Chłopi, obecnie święci tryumfy na festiwalach oraz w kinach.Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content