/Buñuel w labiryncie żółwi

Buñuel w labiryncie żółwi

Buñuel w labiryncie żółwi Salvadora Simó opowiada o niezwykłym epizodzie z życia legendarnego hiszpańskiego reżysera. Przedstawia okoliczności w jakich Luis Buñuel zrealizował swój jedyny w dorobku film dokumentalny – Ziemię Hurdów, która powstała zaraz po dwóch wielkich manifestach surrealistycznych, czyli Psie andaluzyjskim i Złotym wieku.

Na początku lat 30. ubiegłego stulecia Luis Buñuel wraz z Salvadorem Dalí stają się członkami ruchu surrealistów w Paryżu. Buñuel otrzymuje propozycję nakręcenia dokumentu o najbiedniejszym regionie Hiszpanii, zwanym Las Hurdes, ale po skandalu wokół Złotego wieku młody twórca nie może zdobyć na to pieniędzy. Z pomocą przychodzi jego przyjaciel, rzeźbiarz Ramón Acín, który kupuje los na bożonarodzeniową loterię z obietnicą, że jeśli wygra, to sfinansuje film. Acínowi dopisuje szczęście. Wygrywa 150 000 peset i dotrzymuje danego słowa – zostaje sponsorem oraz producentem filmu Buñuela.

Buñuel w labiryncie żółwi, będący adaptacją komiksu Fermína Solísa, pokazuje kulisy wyprawy do Las Hurdes,  jaką w 1932 roku Luis Bunuel podjął wraz z Ramónem Acínem, operatorem Éli Lotarem oraz scenarzystą Pierrem Unikiem. Jego dokument o „ziemi bez chleba” opierać się miał na rozprawie doktorskiej francuskiego historyka i antropologa Maurice’a Légendre, który przed nimi badał ten ubogi i zacofany region hiszpańskiej Estremadury. To właśnie w tej surowej krainie, wśród krajobrazu tworzonego przez dachy ciasnych domów przypominające „labirynt żółwi”, Buñuel z burżuazyjnego buntownika i awangardowego artysty stanie się zaangażowanym społecznie filmowcem, uwrażliwionym na położenie drugiego człowieka. Przemianę tę Simó ujmuje w eklektycznej formie swojego filmu, gdzie kolorowa animacja, w której pojawiają się motywy z surrealistycznych obrazów Dalego, przeplata się z oryginalnymi fragmentami buñuelowskiego dokumentu.

Buñuel en el laberinto de las tortugas / Buñuel w labiryncie żółwi / Buñuel in the Labyrinth of the Turtles

Reżyseria: Salvador Simó
Scenariusz: Eligio Montero, Salvador Simó
Dźwięk: Juan Ferro
Producent: Manuel Cristóbal, José M. Fdez. de Vega, Bruno Félix, Fenme Wolting, Alex Cervantes
Kraj produkcji: Hiszpania, Holandia, Niemcy
Rok produkcji: 2018
Czas: 80 minut

 

19 listopada 2019 (wtorek), 20.00
Małopolski Ogród Sztuki – Sala duża

24 listopada 2019 (niedziela), 15.00
Małopolski Ogród Sztuki – Sala duża