/Autoportret Piotra Dumały

Autoportret Piotra Dumały

Piotr Dumała, ur. w 1956 r., studiował konserwację i animację filmową na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stosunkowo szybko od tradycyjnego rysunku doszedł do oryginalnej metody wykorzystującej pokryte ciemnym gruntem płyty gipsowe, na których obraz powstawał z użyciem rylca i papieru ściernego. Przy użyciu tej metody Dumała nakręcił swoje najgłośniejsze filmy: Łagodna (1985), Ściany (1987), Franz Kafka (1991) i Zbrodnia i kara (2000). Filmy artysty przyniosły mu szereg nagród na światowych festiwalach, czyniąc go jednym z najczęściej nagradzanych polskich filmowców.

W ostatnich latach zainteresowania Piotra Dumały kierują się także w stronę filmu fabularnego. W 2009 r. zrealizował aktorski, oparty na autobiograficznych wątkach film Las. W bieżącym roku, w którym film animowany Hipopotamy przyniósł już artyście nagrodę w Krakowie i Grand Prix na festiwalu w Ottawie, realizuje też swój drugi film fabularny Ederly, rozgrywający się w miejscu istniejącym na pograniczu świata realnego i snu, w którym bohater ma kłopoty z określeniem własnej tożsamości.

„Autoportret” Piotra Dumały będzie miał nieco inny charakter niż cykl, do którego przyzwyczailiśmy w ciągu lat naszych widzów; wynika to z ewolucji twórczej artysty. W spotkaniu z realizatorem filmów animowanych, otwierającym się na nowe, nie tylko filmowe obszary doświadczeń, udział weźmie francuska fotografka o portugalskich korzeniach Claire Xavier, która w Polsce robiła zdjęcia z planu i fotosy do nowego filmu Dumały – Ederly.

24 listopada (poniedziałek), 18.30
Kino Rotunda – Górna sala