/Autoportret Claudiusa Gentinetty

Autoportret Claudiusa Gentinetty

W piątek przed publicznością festiwalu Etiuda&Anima wystąpi Claudius Gentinetta ze Szwajcarii, który swoje pierwsze kroki w tworzeniu animacji stawiał właśnie w Krakowie.
 

Kadr z animacji „Islander’s Rest”, reż.: Claudius Gentinetta

 

Szwajcarski twórca animacji Claudius Gentinetta był uczestnikiem I edycji Krakowskich Warsztatów Filmu Animowanego zorganizowanych przez Fundację Pro Helvetia, Pracownię Filmu Animowanego ASP w Krakowie oraz Międzynarodowy Festiwal Filmu Animowanego Etiuda w 1996 r.

Urodzony w 1968 r. w Lucernie Gentinetta już w dzieciństwie zainteresował się filmem animowanym. Studiował projektowanie i animację w Lucernie, Liverpoolu i Kassel. W 1995 r. przebywał na rocznym stypendium Fundacji Artest, wspierany również przez Fundację Pro Helvetia, w Krakowie.

Podczas pobytu na stypendium w Krakowie Gentinetta – jak pisze Christina Schlatter – „po raz pierwszy użył noża do wydrapania delikatnych linii na czarnej taśmie filmowej, które przepuszczając światło i odcinając się od ciemnego tła, posłużyły mu do stworzenia filmu animowanego „Histeria” (2000)”. Po pobycie w Polsce artysta zrealizował też inspirowany nagraniem żałosnych skowytów małego psa oraz wyglądem krakowskich podwórek niepokojący film „Poldek” (2004).

Inspiracją do powstania filmu „Sen” (2010) było męczące doświadczenie dochodzącego z sąsiedniego hotelowego pokoju chrapania. Autentyczne nagranie nocnych odgłosów uwolniło wyobraźnię artysty, która wykreowała wizję postaci ze snu, unoszących się na utworzonych w wyniku chrapania falach. Film „Sen” przyniósł artyście Grand Prix – Złotego Jabberwocky’ego w konkursie ANIMA na festiwalu Etiuda&Anima 2010.

Z doświadczeń osobistych i rodzinnych Gentinetty, który spędza część każdego roku na irlandzkiej wyspie Sherkin, wyrasta też ostatni, znany w Krakowie, uchodzący za najbardziej poetycki film artysty „Odpoczynek wyspiarza” (2015). Film ten opowiada o nieubłaganych pokoleniowych zmianach, dorastaniu, pożegnaniach i śmierci. Film zawdzięcza swój melancholijny nastrój m.in. muzyce skomponowanej przez irlandzkiego muzyka Seamusa Fogarty’ego.

 

Autoportrety twórców animacji II – Claudius Gentinetta
24 listopada (piątek), 17.30
Kijów Centrum – Sala duża