en

30.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 21-26 XI 2023

Ethel & Ernest
Ethel & Ernest

Animacje w pełnym metrażu na 24. MFF ETIUDA&ANIMA

Dodano: 04 listopada, 2017

W programie festiwalu Etiuda&Anima, obok krótkich animacji, nie może zabraknąć także pełnometrażowych filmów animowanych. Co roku wybieramy najciekawsze pozycje z ostatnich lat, które prezentujemy, często premierowo, naszej festiwalowej publiczności. W tym roku będą to: „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, „Revengeance” Billa Plymptona, „Ethel & Ernest” Rogera Mainwooda oraz „Window Horses” Ann Marie Fleming.

 

„Window Horses”

Window Horses

 

„Window Horses” to kanadyjski pełnometrażowy film animowany z 2016 roku, napisany i wyreżyserowany przez Ann Marie Fleming, oparty na jej powieści graficznej pod tym samym tytułem. Przedstawia historię Rosie Ming, młodej poetki z Kanady mieszanego pochodzenia, która dorastała wraz z rygorystycznymi chińskimi dziadkami, wierząc, że jej rodzice ją porzucili. Bohaterka udaje się na festiwal poetycki do Shirazu w Iranie, co całkowicie odmieni jej dotychczasowe życie.

 

Window Horses

scen. i reż. Ann Marie Fleming, Kanada 2016, animacja, 85 min.

 

Gala Otwarcia
21 listopada (wtorek), 19.00
Małopolski Ogród Sztuki – Sala duża

26 listopada (niedziela), 12.00
Kijów Centrum – Sala duża

 

„Twój Vincent”

Twój Vincent

 

Film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana jest uważany za faworyta do otrzymania nominacji do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany. „Twój Vincent” jest pierwszym na świecie pełnometrażowym filmem animowanym stworzonym w całości techniką malarską. Opowiada historię legendarnego artysty opartą na kanwie pozostawionych przez niego listów – jego burzliwe życie i tragiczną śmierć, niepozbawioną kryminalnej intrygi, relacjonują znajomi malarza występujący na jego obrazach.

 

Loving Vincent

reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, scen. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Jacek Dehnel, muz. Clint Mansell, Polska/Wielka Brytania 2017, animacja, 91 min.

 

23 listopada (czwartek), 12.00
Kijów Centrum – Sala duża

25 listopada (sobota), 15.00
Kijów Centrum – Sala duża

 

„Revengeance”

Revengeance

„Revengeance”, czyli w polskim tłumaczeniu „Zemstopomsta”, to najnowsza pełnometrażówka Billa Plymptona, legendy nowojorskiej animacji niezależnej, którą stworzył przy udziale undergroundowego animatora, Jima Lujana. Film reklamuje tagline: „Zemsta najlepiej smakuje zanimowana”. Czasopismo Sight&Sound określiło film duetu Plympton-Lujan: „nieokiełznaną, żrącą, groteskowo komiczną wizją Ameryki”.

 

Revengeance

reż. Bill Plympton, Jim Lujan, scen. Jim Lujan, USA 2016, animacja, 75 min.

 

24 listopada (piątek), 15.30
Kijów Centrum – Sala duża

25 listopada (sobota), 22.00
Kijów Centrum – Sala duża

 

„Ethel & Ernest”

Ethel & Ernest

Film został zrealizowany na podstawie wielokrotnie nagradzanej powieści graficznej Raymonda Briggsa „Ethel & Ernest”, będącej wzruszającym hołdem dla jego rodziców, pełnym humoru i serdeczności. Ukazuje on losy pewnej rodziny należącej do klasy robotniczej w realiach II wojny światowej i lat powojennych. Robi to nie tylko z nostalgią, ale też ze społecznym uwrażliwieniem w duchu twórczości brytyjskich realistów społecznych – Kena Loacha i Mike’a Leigh.

 

Ethel & Ernest

reż. Roger Mainwood, scen. Roger Mainwood, Raymond Briggs, muz. Carl Davis, Wielka Brytania 2016, animacja, 94 min.

 

23 listopada (czwartek), 20.00
Kijów Centrum – Sala duża

25 listopada (sobota), 13.00
Kijów Centrum – Sala duża

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram