/Andreas Hykade – artysta i profesor na luzie

Andreas Hykade – artysta i profesor na luzie

Na 23. MFF Etiuda&Anima Andreas Hykade wystąpi przed festiwalową publicznością w „Autoportretach twórców animacji”. Nasz gość, który łączy pracę twórczą z nauczaniem, zostanie uhonorowany statuetką Specjalnego Złotego Dinozaura, wręczaną dla wybitnego artysty-pedagoga.

andreas-hykade1

Andreas Hykade urodził się w 1968 roku w Altötting w Bawarii. Jest twórcą filmów animowanych, m.in. „The Country Trilogy”, na którą składają się: „We Lived in Grass” (1995), „Ring of Fire” (2000), “The Runt” (2006), a także “Love & Theft” (2010), “Nuggets” (2015). Obecnie pracuje nad swoim pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym “Altötting”. Hykade jest także autorem teledysków do utworów włoskiego DJ’a Gigi’ego d´Agostino oraz niemieckiego zespołu Die Toten Hosen.

Zdobył wiele nagród i wyróżnień w dziedzinie animacji, m.in. Grand Prix na Ottawa International Animation Festival (2000) za „Ring of Fire”, Grand Prix na Black Nights Festival Talinn (2006) i Fipresci award Annecy (2007) za „The Runt”. Jego twórczość prezentowano w ramach retrospektyw, m.in. na Ottawa Animation Festival w Kanadzie (2003), Bradford Animation Festival w Anglii (2006), Utrecht Animation Festival w Holandii (2006), w Muzeum Sztuki Nowoczesnej MoMA w Nowym Jorku (2007), na Festiwalu Anima Mundi w Brazylii (2008), w Kuunstimuuseum Tallinn w Estonii (2009), Forum des Images we Francji (2010, 2015), na Animafest Zagreb w Chorwacji (2012), Animpact w Południowej Korei (2013).

Hykade realizuje się również jako wykładowca akademicki – od 2015 roku jest dyrektorem Instytutu Animacji w Filmakademie Baden-Württemberg w Niemczech, od 2008 roku wykłada animację na Uniwersytecie Harvarda w Stanach Zjednoczonych. Prowadzi także warsztaty mistrzowskie.

 we-lived-in-grass1

Kadr z filmu „Mieszkaliśmy w trawie”

W tym roku już po raz drugi gości w Polsce, we wrześniu był bowiem jako pedagog uczestnikiem XXIV Międzynarodowych Warsztatów Filmu Animowanego w Lanckoronie.

Na tegorocznej Etiudzie&Animie profesor Andreas Hykade odbierze statuetkę Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego artysty-pedagoga.

Podczas spotkania w ramach „Autoportretów twórców animacji” zobaczymy jego filmy: „Mieszkaliśmy w trawie”, „Pierścień ognia”, „Cherlak”, „Nuggets”, „Miłość i kradzież”.

Autoportrety twórców animacji II – Andreas Hykade
26 listopada (sobota), 17.30
Kijów Centrum – Duża Sala