en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Werdykt 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima 16-21.11.2021

Dodano: 21 listopada, 2021

KONKURS ETIUDA

NAGRODA JURY

Jury 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima w składzie: Ilya Khrzhanovsky (Przewodnicząca Jury), Maya Yadlin, Maciej Pieprzyca, Maciej Cuske na posiedzeniu w dniu 19 listopada 2021 roku po obejrzeniu 29 filmów w konkursie ETIUDA postanowiło nagrodzić następujące filmy:

Grand Prix – Złoty Dinozaur i 7.000 PLN:
TOUCH ME / DOTKNIJ MNIE

reż. Hendrik Ströhle, prod. Filmakademie Baden-Württemberg, Niemcy

Uzasadnienie:
“Za oryginalność w doborze bohaterów i tematu filmu oraz odwagę i delikatność w artystycznym wyrażeniu tematu w języku kina.”

Za przyznaniem nagrody było trzech jurorów. Czwarty juror – Maciej Cuske – w tej sprawie zgłosił votum separatum

Srebrny Dinozaur:
THE DRESS / SUKIENKA

reż. Tadeusz Łysiak, prod. Warszawska Szkoła Filmowa, Polska

Uzasadnienie:
“Za profesjonalizm, wrażliwość i dojrzałość w opowiedzeniu trudnej emocjonalnie historii.”

Brązowy Dinozaur:
SHELLED / OPANCERZONY

reż. Boris Vedensky, prod. Moscow Film School, Rosja

Uzasadnienie:
“Za bardzo ważny i odważny film, który obnaża mechanizm manipulacji człowiekiem i pokazuje jak rodzi się zło.”

WYRÓŻNIENIA

GREETINGS FROM NIGERIA / POZDROWIENIA Z NIGERII

reż. Peter Hoferica, prod. Vysoká Škola Muzických Umení, Słowacja

Uzasadnienie:
“Za poczucie humoru i nieszablonową, przepełnioną absurdem diagnozę rzeczywistości.”

REINA

reż. Ozan Mermer, prod. Hochschule für Fernsehen und Film München, Niemcy

Uzasadnienie:
“Za film o bolesnej lekcji dorastania w wulgarnym świecie dorosłych, za wrażliwość, z którą pokazano wewnętrzną przemianę młodej bohaterki i jej walkę o zachowanie godności i niewinności.”

SILENCE /MILCZENIE

reż. Saara Hakkarainen, prod. Aalto University, Finlandia

Uzasadnienie:

“Za wrażliwe i odważne pokierowanie tematem będącym tematem tabu oraz umożliwienie nowego spojrzenia na pedofilię. To dzięki filmowemu językowi, który przedstawia codzienność w przeciwieństwie do twardych wyznań bohatera, która wyraża jego samotność i przepaść między jego życiem a  “zwykłym życiem”.”

Jury postanowiło także przyznać:

Dyplom dla szkoły filmowej

HOCHSCHULE FÜR FERNSEHEN UND FILM MÜNCHEN (NIEMCY)

Uzasadnienie:

„Za różnorodność i bardzo wysoki poziom zaprezentowanych filmów.”

NAGRODY POZAREGULAMINOWE

Werdykt Jury FICC

Jury w składzie: Iwona Bartnicka (Poland), Adriana Kytkova (UK), Clementino Junior (Brazil) po obejrzeniu 29 filmów w konkursie ETIUDA w dniu 19.11.2021 nagrodziło film:


A FIRECRACKER STORY / WYBUCHOWA HISTORIA

reż. Zhizi Hao, London Film School, Wielka Brytania

Uzasadnienie:
“Za perfekcyjne, świadome i kreatywne użycie filmowych środków wyrazu do przekazania kompletnej opowieści o adaptacji tradycji w ciągle zmieniającym się społeczeństwie.”

oraz przyznało wyróżnienie:

LAND OF GLORY / KRAINA CHWAŁY

reż. Borbála Nagy, Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin, Niemcy

Uzasadnienie:
“Za bardzo aktualny temat przedstawiony w prosty, ale uniwersalny sposób przybliżający ważne kwestie przez usta młodej, odważnej bohaterki.”

Werdykt jury studenckiego

Jury studenckie w składzie: Szymon Pazera, Anna Skoczeń, Kinga Kowalczuk na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2021 roku po obejrzeniu 29 filmów w konkursie ETIUDA postanowiło nagrodzić film

SPIRITS AND ROCKS: AN AZOREAN MYTH / DUCHY I SKAŁY: AZORSKI MIT

reż. Aylin Gökmen, prod. Universidade Lusófona / Színház- és Filmművészeti Egyetem / LUCA School of Arts, Szwajcaria

Uzasadnienie:
“Za minimalne użycie języka filmowego do przedstawienia głębi wierzeń i lęków społeczności, za kadry, które bez słów tworzą obraz grozy natury oraz za mistyczne połączenie ludzi i przyrody, które poprzedzone licznymi obserwacjami oddziałują na wyobraźnie i sprawiają, że widz staje się jednocześnie częścią przedstawianych wydarzeń.”

PLEBISCYT PUBLICZNOŚCI

Widzowie 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima postanowili wyróżnić dwa filmy:

SPACEBOY

reż. Veerle De Wilde, Koninklijke Academie voor Schone Kunsten van Gent, Belgia

HAEBERLI

reż. Moritz Mueller-Preisser, Hochschule für Fernsehen und Film München, Niemcy

KONKURS ANIMA

NAGRODA JURY

Jury 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima w składzie: Géza M. Tóth (Przewodniczący), Grzegorz Koncewicz, Chintis Lundgren, Julia Orlik na posiedzeniu w dniu 15 listopada 2021 r. po obejrzeniu 54 animacji postanowiło przyznać następujące nagrody:

Grand Prix – Złoty Jabberwocky oraz 7 000 PLN
AFFAIRS OF THE ART / KWESTIA SMAKU

reż. Joanna Quinn, Kanada 2021

Uzasadnienie:
“Joanna Quinn w swoim filmie Kwestia smaku w brawurowy sposób opowiedziała historię rodziny Beryl. Śledzimy historię życia bohaterki i jej bliskich napawając się pięknem jakie może dać tylko animacja: doskonałym rysunkiem, perfekcją filmowego języka, błyskotliwym scenariuszem z dobrze skonstruowanymi postaciami. To opowieść o tym jak mają się ludzkie aspiracje do realiów. Życie nie zawsze daje mam możliwość ich spełnienia, a nawet potrafi zamienić aspiracje w obsesję. Okazuje się, że jeśli ktoś ma artystyczną duszę i nie gasnącą pasję wówczas przyjdzie mu szaleńczo cieszyć się wszystkimi barwami życia.”

Srebrny Jabberwocky
ORGIASTIC HYPER-PLASTIC / ORGIASTYCZNY HIPERPLASTIK

reż. Paul Bush, Dania, UK 2020

Uzasadnienie:
“Za język formalny, który jest zarówno żartobliwie abstrakcyjny, jak i prowokacyjnie zrozumiały, w najlepszej wizualnej tradycji muzycznej.”

Brązowy Jabberwocky
THE STORK / BOCIAN

reż. Lucija Mrzljak, Morten Tšinakov, Estonia 2020

Uzasadnienie:
“Poprzez figlarny portret wolności, film przypomina nam o absurdach życia i głupotach nieskrępowanego pożądania. Z przyjemnością śledziliśmy groteskowe zachowanie bohatera, który demonstruje sprzeciw wobec przeciętnych wzorców życiowych pary, w której życie ingeruje. To sprawia, że zaczynamy się zastanawiać nad własnymi ustalonymi wzorcami i wartościami, i zaprasza widza do śledzenia losów bohatera poza społecznymi i fizycznymi normami.”

Specjalny Złoty Jabberwocky oraz 3000 PLN dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej:
BUSLINE35A / LINIA 35A

reż. Elena Felici, Dania 2021

Uzasadnienie:
“Film w ciekawy sposób prowadzi narrację ukazując jak łatwo przychodzi nam odwracanie wzroku i szukanie wymówek, w chwili kiedy należy reagować. Dobitne ukazanie ludzkiej bezczynności w sytuacji, która może odcisnąć piętno na całe życie.” 

WYRÓŻNIENIA

COFFIN / TRUMNA

reż. Yuanqing Cai, Nathan Crabot, Houzhi Huang, Mikolaj Janiw, Mandimby Lebon, Théo Tran Ngoc, Francja 2020

Uzasadnienie:
“Za realistyczne ukazanie życia w klaustrofobicznej przestrzeni i zwrócenie uwagi na problem z którym zmagają się gęsto zaludnione miasta w Azji. Plastyczne ukazanie odartych z przestrzeni prywatnej ludzi, którzy z braku innej możliwości zmuszeni są odnaleźć się w trudnych warunkach w jakich przyszło im żyć.”

NOIR-SOLEIL

reż. Marie Larrivé, Francja 2021

Uzasadnienie:
Za zabranie nas w poetycką podróż odkrywającą relacje między pokoleniami członków rodziny, z których niektórzy już dawno odeszli. Ten film urzekł nas żywą oprawą wizualną i subtelnymi, symbolicznymi powiązaniami między miejscem historycznym, sprawami rodzinnymi i naturą.”

JEAN

reż. Marion Auvin, Francja 2020

Uzasadnienie:
“Film Jean już od pierwszego ujęcia wprowadza nas w historię, którą z zaciekawieniem i targającymi nas naprzemiennie emocjami złości i sympatii śledzimy aż do samego jej finału. Zaskakuje nas nie tylko samo zakończenie, ale również to, że tyle dramaturgii, emocji i życia można oddać z pomocą jedynie oszczędnej kreski i kolorowych plam. Tyle rzeczy na raz z powodzeniem urzeczywistnić może się tylko w sztuce animacji.”

KSIĄŻĘ W CUKIERNI / PRINCE IN A PASTRY SHOP

reż. Katarzyna Agopsowicz, Polska 2020

Uzasadnienie:
“Liryczna opowieść w niezwykle dobrze udramatyzowanej, lirycznej animacji, w każdym momencie przedstawiająca graficzny świat o niezależnej wartości ilustracyjnej.”

Wyróżnienie Specjalne Jury w konkursie ANIMA 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima 2021 otrzymała Katarzyna Agopsowicz za film "Książę w cukierni". Równocześnie autorka za ten sam film otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 5.000 PLN,ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, dla najlepszego polskiego filmu animowanego prezentowanego na festiwalu.

NAGRODY POZAREGULAMINOWE

Nagroda jury studenckiego:

Jury studenckie 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima w składzie: Witold Dudzic, Paulina Gandor, Zofia Tomalska na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2021 roku po obejrzeniu 54 filmów w konkursie ANIMA postanowiło nagrodzić film

VADIM ON A WALK / SPACER VADIMA

reż. Sasha Svirsky, Rosja

PLEBISCYT PUBLICZNOŚCI

Widzowie 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima postanowili wyróżnić film:

AFFAIRS OF THE ART / KWESTIA SMAKU

reż. Joanna Quinn, Kanada 2021

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content