/Polska premiera dokumentu Christophera Nolana o braciach Quay – w Krakowie!

Polska premiera dokumentu Christophera Nolana o braciach Quay – w Krakowie!

W ramach trzeciej odsłony „Autoportretów twórców animacji” w sobotę w krakowskiej Rotundzie, po raz pierwszy w Polsce, pokazany zostanie Quay– najnowszy film Christophera Nolana z 2015 roku. To pierwszy dokument reżysera Mrocznego Rycerza. Opowiada o twórczości braci Quay – animatorów o niezwykłej, surrealistycznej wyobraźni.

Podczas ostatniego dnia 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima dojdzie do niezwykłego spotkania artystycznych osobowości Christophera Nolana i braci Quay – skrajnie różnych, lecz pokrewnych w swojej nieograniczonej i oryginalnej wyobraźni. Christopher Nolan kręci z rozmachem: jego filmy są widowiskowe i przepełnione efektami specjalnymi. Tym razem zobaczymy film krótki i kameralny. Co ciekawe – równie wizjonerski i interesujący jak jego epickie produkcje.

Quay Brothers, Christopher Nolan

Nolan od dawna fascynował się surrealistyczną wyobraźnią Stephena i Timothy’ego Quay. Efektem tego zachwytu jest krótkometrażowy dokument Quay, który pokazany zostanie podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima. Dokumentowi Quay towarzyszyć będą trzy filmy Braci wybrane przez samego Nolana.

W tym krótkim dokumencie, pierwszym w dorobku Nolana, reżyser zagląda do pracowni Braci – intymnej przestrzeni, w której powstają ich animowane fantasmagorie. Bracia Quay od ponad trzydziestu lat tworzą filmy wykorzystujące lalki i animację poklatkową. Ich dzieła oczarowały świat. Umiłowanie detalu, zapierające dech w piersiach kolory i faktury oraz niezwykłe operowanie kamerą sprawiają, że twórczość braci Quay odznacza się unikatowym i niepowtarzalnym stylem. Artyści nawiązują do pisarstwa Franza Kafki i Brunona Schulza. Do ich najbardziej znanych prac należą: Ulica Krokodyli (1986), Anamorfoza (1991), In Absentia (2000),  Maska (2010).

Wszystkie pokazy z taśmy 35 mm!


Autoportrety twórców animacji III – Stephen i Timothy Quay
Polska premiera filmu „Quay” w reżyserii Christophera Nolana

Seans filmów braci Quay wybranych przez Christophera Nolana:

  • In Absentia (2000),
  • Grzebień (1990),
  • Ulica Krokodyli (1986)

Rotunda
28 listopada (sobota), godz. 16.30