/Pełnometrażowe animacje na 23. MFF ETIUDA&ANIMA

Pełnometrażowe animacje na 23. MFF ETIUDA&ANIMA

Artystyczne animacje zazwyczaj nie docierają do szerszej publiczności. Trudno zobaczyć je w kinie, a ich wydania płytowe mają ograniczone nakłady. Festiwal Etiuda&Anima corocznie stwarza widzom unikatową możliwość obejrzenia na dużym ekranie najciekawszych pełnometrażowych filmów animowanych z ostatnich lat. W tym roku zaprezentujemy „Louise w zimie” Jeana-Francoisa Laguionie, „Czerwonego żółwia” Michaëla Dudoka de Wit, „Kamienie w moich kieszeniach” Signe Baumane i „Mune – strażnik Księżyca” Benoîta Philippona i Alexandre’a Heboyana.

Polska premiera „Louise w zimie”

Po raz pierwszy w Polsce na festiwalu Etiuda&Anima 2016 najnowszy film Jeana-Françoisa Laguionie, zdobywcy Złotej Palmy w Cannes za krótkometrażową animację „La Traversée de l’Atlantique à la rame” (1978). „Louise w zimie” to nastrojowa opowieść o samotności i przemijaniu. Starsza kobieta, Louise, spędza lato w nadmorskiej miejscowości Billingen. Gdy ostatni pociąg w sezonie odjeżdża bez niej, bohaterka uświadamia sobie, że będzie musiała samotnie przetrwać zimę.  Kiedy wzrasta fala, staje się jasne, że nikt jej nie szuka i Louise musi nie tylko przystosować się do nowych warunków, ale i do samotności.  Tworzy więc obozowisko na brzegu i znajduje towarzysza, starego psa, również zapomnianego.

louise1

Louise w zimie (Louise en hiver), reż. i scen.:  Jean-Francois Laguionie, Francja/Kanada 2016, animacja, 75 min.

Gala Otwarcia
22 listopada (wtorek), 19.00
Małopolski Ogród Sztuki – Duża Sala

27 listopada (niedziela), 12.00
Kijów Centrum – Duża Sala

 

„Czerwony żółw”

Najnowszy film Michaëla Dudoka de Wit okrzyknięto arcydziełem milczenia. W „Czerwonym żółwiu” nie ma dialogów. Animacja przedstawia życie rozbitka na bezludnej, tropikalnej wyspie, zamieszkałej przez żółwie, kraby i ptaki. Mężczyzna usiłuje z niej uciec przy pomocy tratwy, ale na jego drodze staje wielki, czerwony żółw, z którym musi stoczyć walkę. „Czerwony żółw” powstał we współpracy francuskiej Why Not Productions i niemieckiego Wild Bunch z legendarnym japońskim studiem animacji Ghibli.

czerwony-zolw1

Czerwony żółw (La Tortue Rouge), reż. Michaël Dudok de Wit, scen. Pascale Ferran, muz. Laurent Perez Del Mar, Francja/Belgia/Japonia 2016, animacja, 80 min.

25 listopada (piątek), 17.00
Kijów Centrum – Duża Sala

 

„Kamienie w moich kieszeniach”

Debiut pełnometrażowy łotewskiej animatorki Signe Baumane. Opowieść o pięciu kobietach pochodzących z jednej rodziny, w tym także i o samej reżyserce, które zmagają się z własną depresją i obłędem. W gorzkim, lecz jednocześnie pełnym humoru filmie historia Łotwy przeplata się z wątkami bardzo osobistymi i tajemnicami rodzinnymi. „Kamienie w moich kieszeniach” były w 2015 roku łotewskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

kamienie-w-moich-kieszeniach1

Kamienie w moich kieszeniach (Rocks in My Pockets), reż., scen.: Signe Baumane, USA / Łotwa 2014, animacja, 88 min.

25 listopada (piątek), 20.00
Kijów Centrum – Duża Sala

 

„Mune, strażnik Księżyca”

Francuski film animowany z 2014 roku, zrealizowany w technice 3D. Jest to poetycka opowieść o małym faunie, Mune, będącym strażnikiem Księżyca, który musi uratować Słońce skradzione z jego winy. „Mune, strażnik Księżyca” zachwyca niezwykle efektowną stroną wizualną. Doszukiwano się w niej inspiracji estetyką animacji Luca Bessona, Tima Burtona oraz Hayao Miyazakiego, a także wpływu malarstwa Salvadora Dali. „Mune, strażnik Księżyca” otrzymał nominację do nagrody dla najlepszego filmu pełnometrażowego na Międzynarodowym Festiwalu Filmu Animowanego w Annecy. Zdobył nagrodę Jury młodzieżowego na TIFF Kids International Film Festival i nagrodę dla najlepszego filmu na Tokyo Anime Awards.

mune1

Mune, strażnik Księżyca (Mune, le gardien de la lune), reż. Benoît Philippon, Alexandre Heboyan, scen. Jérôme Fansten, Benoît Philippon, muz. Bruno Coulais, Francja 2014, animacja, 86 min.

26 listopada (sobota), 10.00
Kijów Centrum – Duża Sala