WSTĘP WOLNY
24 listopada (piątek) - godz. 13:00
Małopolski Ogród Sztuki - Sala duża
Etiudy i animacje prezentowane na festiwalu pokazują nam nie tylko wrażliwość i perspektywy ich twórczyń i twórców, ale także mnogość możliwych narracji na temat środowiska naturalnego. Ze wszystkich tych opowieści po raz kolejny wybraliśmy takie, które podejmują dyskusję nad stanem ekosystemu i miejscem człowieka w świecie.
W niektórych z nich człowiek już wyginął, a planeta radzi sobie bez niego. W innych prezentowane są osobiste perspektywy na wydarzenia i miejsca, które na co dzień nie mieszczą się w naszym kącie widzenia. Jeszcze inne szukają symboli i metafor aby dobitniej zakomunikować co dzieje się na styku kultury i natury, przestrzeni w której funkcjonujemy, ale której nigdy nie poznamy do końca.
Prezentując tematyczną selekcję zapraszamy Państwa do refleksji nad tym co nam bliskie, a co obojętne, co chronimy, czego się boimy, co rozumiemy lub z czego nie zdajemy sobie sprawy. Sztuka potrafi wprawić nas w stan zadziwienia - za jej pośrednictwem chcemy wciąż na nowo zadziwiać się środowiskiem, które nas otacza.
To jak człowiek i środowisko oddziałują na siebie nawzajem wymyka się ramom jednej perspektywy. Realia dziejącej się katastrofy klimatycznej wymagają od nas uważności i empatii w obserwowaniu zarówno naszego otoczenia jak i samych siebie. Uważamy, że działając w kulturze mamy nie tylko możliwość, ale też obowiązek wykorzystania potencjału sztuki do uwrażliwiania jej odbiorców i odbiorczyń na środowisko, w którym wszyscy żyjemy.
Włączamy do programu festiwalu wydarzenia, podczas których zapraszamy naszą publikę do współodczuwania i refleksji nad ludzkim funkcjonowaniem w naturze.
PROJEKCJE:
Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.
Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.