/Lekcja czytania i oglądania „Przemiany” Franza Kafki

Lekcja czytania i oglądania „Przemiany” Franza Kafki

Tygodnik Powszechny i Etiuda&Anima zapraszają

Legendarny cykl „Lekcja czytania” prowadzony przez Grzegorza Jankowicza z „Tygodnika Powszechnego” tym razem w odsłonie filmowej. Przedmiotem uważnej i niekonwencjonalnej lektury będzie opowiadanie „Przemiana” Kafki oraz jego animowana adaptacja – „Przemiana pana Samsy” w reżyserii Caroline Leaf (1977).

Zapraszamy do interpretacyjnego balansowania na granicy wielkiej literatury i wizjonerskiej animacji! Czy animacja może być godną adaptacją literackiego geniuszu? Czy sztuka filmowej animacji może zobrazować mroczną literacką wyobraźnię? Czy do „zwykłego” odczytania utworu wnosi nową jakość?

„Przemiana” to opowiadanie Franza Kafki napisane w 1912 roku. To właśnie ten utwór zawiera niezwykle popularny i często cytowany motyw XX-wiecznej kultury: przemianę człowieka w robaka. Wszelkie transformacje i przepoczwarzenia interesowały animatorów od zawsze. Caroline Leaf w swojej krótkometrażówce interpretuje wizję Kafki w sposób oryginalnie wykorzystujący potencjał filmowej animacji.

„Lekcje czytania” to akcja społeczna Fundacji Tygodnika Powszechnego, która ma na celu budzenie zainteresowania literaturą poprzez rozmowę o wybranych tekstach z wybitnymi pisarzami i pisarkami, krytykami i krytyczkami, profesorami i profesorkami.

UWAGA: na „Lekcję czytania” obowiązuje rejestracja. Wydarzenie przeznaczone jest dla maksimum 40 osób. Prosimy o podanie imienia i nazwiska na adres: lekcjeczytania@tygodnik.com.pl

WSTĘP WOLNY

______________________________

Lekcja czytania: „Przemiana” Franza Kafki w oczach Caroline Leaf („Przemiana pana Samsy”, 1977). Prowadzenie: Grzegorz Jankowicz

Pauza In Garden (Rajska 12)
27 listopada (piątek) o 19.00